Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: 142 osoby ukarane mandatami za łamanie obowiązku zakrywania nosa i ust

 • Dodano: 2020-10-12 15:45

Od soboty 10 października na terenie całego kraju wprowadzona została tzw. żółta strefa. W związku z tym obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa m.in. obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku może grozić mandat nawet do 500 zł. Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących regulacji. W ostatni weekend rudzcy stróże prawa wystawili aż 142 mandaty. 

W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19, w całym kraju wprowadzono kolejne obostrzenia i nakazy. Śląscy policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących regulacji. Dla osób ignorujących obowiązujące zasady nie będzie taryfy ulgowej zgodnie z postulowaną przez Komendanta Głównego Policji zasadą "zero tolerancji".

W miniony weekend w teren wyruszyło wiele patroli, których jednym z zadań było sprawdzenie, jak mieszkańcy respektują obowiązujące nakazy. W sobotę i niedzielę najwięcej wykroczeń rudzcy mundurowi odnotowali w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania twarzy. W sumie w ciągu 2 dni policjanci w Rudzie Śląskiej ukarali mandatami 142 osoby, pouczyli 127 osób, i skierowali 35 wniosków do sądu.

Na terenie całego województwa śląskiego funkcjonariusze policji w weekend ukarali mandatami blisko 2200 osób, pouczyli 1,5 tysiąca osób i skierowali blisko 500 wniosków do sądu. Ponadto policjanci nałożyli 4 mandaty, skierowali 5 wniosków i pouczyli kilkanaście osób w związku z naruszeniem przepisów o gromadzeniu się osób, nałożyli również 18 mandatów, sporządzili 1 wniosek do sądu i pouczyli 3 osoby w związku z naruszeniami zasad przemieszania się w transporcie zbiorowym. Ponadto mundurowi nadal kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. W ciągu ostatnich dni liczba tych osób dwukrotnie wzrosła i wynosi ponad 23 tysiące. 

Komentarze (76)    dodaj »

 • kamil putz

  BRAWO POLICJA

 • WIDUCH

  ANTY rUCH CHOrZÓW

 • iza

  A niech walą mandaty nawet dla tych co noszą namordniki.

 • babor

  Mam nadzieję ,że mandatem i to wysokim ukarany zostanie organizator manifestacji przeciwko noszeniu maseczkom na rynku w Nowym Bytomiu.Nie może być przyzwolenia oszołomstwu, któremu się wydaje ,że może wszystko.

 • jeb.. pis

  Brawo jeden ogarnięty zgadza się powinni w sobotę pałować tych oszołomów a nie stać i się przyglądać ..Brawo karać karać i jeszcze raz karać

 • zatroskany obyfatel

  Marzy się komuszkom powrót starych czasów. Pewnie wam wspomnienia z młodości w ormo wróciły. Niestety dla was Policja działa w ramach prawa, a ty pajacyku jeb...pis to uważaj, bo tak fikasz w internecie, żebyś sam potem na ulicy pałą nie dostał jak zaczniesz realizować swoje internetowe groźby. Choć znając takich napinaczy to kozak w necie p i z d a w świecie.

 • jeb..pis

  haaaa zapraszam pajacu 185cm 120 kg 8 lat boks kwk kleofas ;)) 3 lata judo a teraz dla sportu zapasy i triatlon :)) a ty zuberki 500plus i wielki kibol albo ,,dresiok ruda slaska z smiesznym tatuażykiem (chwdp) i koszulce wyklętych!!!! ...pewnie 500 plus i brajanek i jessica ;)))

 • Janek

  142 x 500zl daje 71000 i to w 1 weekend. Będziemy najbogatszą gminą w Polsce za chwilę jak jeszcze strażnicy miejscy zakończą kwarantannę :-)

 • fajerberga

  Szkoda, że mijasz się z prawdą... : "Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu jest właściwy dla wszystkich osób fizycznych z terenu całego kraju. Z czego to wynika ? Właśnie ten urząd został wskazany w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 13.11.2015r. Wszystkie mandaty zasilają budżet państwa, ale są rozliczane wyłącznie przez wskazany Urząd Skarbowy w Opolu."

 • nina

  A dzieci przychodzące do szkoły bez maseczek powinny być odsyłane do domu. Nie za pierwszym razem, bo każdy może zapomnieć. Ale te które to robią notorycznie za zgodą lub wręcz z polecenia rodziców. I żadnego zasiłku opiekuńczego za ten okres. Przez takich całe rodziny siedzą później na kwarantannie.

 • Mody

  Lecz sie babo, na[...] masz w tym pustym łbie

 • olo

  Mody, zwykły cham z ciebie. Pewnie do tego niskie IQ, braki w edukacji i w c[...] kompleksów.

 • Łysy

  Tak jak gumowce chronią przed kałużą, czy kask przed cegłą, tak maska chroni przed covidem. Nie wiem po co szukać argumentu odnośnie nie noszenia czegoś, co może Cię ochronić. Paranoja!!!

 • sąd

  Kluczowy jest art. 46b ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu zakażeniom i chorobom zakaźnym u ludzi oraz ich zwalczaniu, który mówi, co w rozporządzeniu wydanym na jej podstawie RM może nakazać lub zakazać. Rozporządzenie RM odwołuje się do tego właśnie art. 46b – jego punktów 1–6 i 8–12.REKLAMAAnaliza ich treści wskazuje jednoznacznie, iż żaden z ww. zapisów ustawy nie pozwala RM na nałożenie powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa przez osoby zdrowe. Najbliżej omawianej kwestii, wśród analizowanych zapisów, jest punkt 4 artykułu 46b ustawy, który mówi, iż RM w rozporządzeniu może ustanowić: „...4) obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie...". Oznacza to, iż obowiązek zasłaniania ust i nosa może zostać nałożony tylko wobec osób chorych i podejrzewanych o zachorowanie.

 • sucha bagieta

  Dokładnie, to mówi prawo. Problem polega na tym, że policjanci działają nielegalnie (nie pierwszy raz), wystawiają mandaty bezpodstawnie i jeszcze oburzają się jak ktoś im cytuje paragrafy obowiązującego prawa w Polsce. Dodatkowo paranoicznie zachowują się dziennikarze, którzy ciągle straszą ludzi bezprawnymi konsekwencjami. I najwidoczniej to im się udaje, bo widzę, że Twoja wypowiedź jest minusowana. Uświadamiasz ludzi, a oni zaraz zaczną Cię wyzywać od płaskoziemców. Ode mnie masz plusa za merytoryczną wypowiedź.

 • kolobolo

  No czyli się zgadza. COVID w 80% przypadków nie daje poważnych objawów czyli osoby nie wiedzą że roznoszą wirusa czyli praktycznie każdy może być podejrzany o bycie zarażonym i nie jesteś w stanie tego określić bez badania.

 • Piter z Bielszowic

  Sypać mandatami, jeden za drugim tym polskim Januszom bezmózgowym. Polak to idiota, do którego przemawiają tylko i wyłącznie środki takie jak kary finansowe ... taka prawda. Dodam, że polaczki wszystko wiedzą najlepiej, na wszystkim się znają no i zawsze mają rację ... Jakby w jakimś sklepie rozdawali coś za darmo (np. dla biednych, potrzebujących) to pół Rudy by się tam zjechało ... wszyscy są przecież biedni, poszkodowani przez los, pozbawieni wszelkich praw i wolności, ale żeby zrobić coś bezinteresownie dla bliźniego (np. nosić w miejscach publicznych maseczki), to by im żyłka w [...]ie pękła. Tylko ja, ja, ja ... i dalej ja. Ciągłe szukanie usprawiedliwień, roszczeń, itp. byle ich racja była na wierzchu. H.j z tym, że ktoś umiera, ciężko choruje, ważne, że nie ma ustawy i dlatego nikt mnie nie będzie do czegokolwiek zmuszać (ja jestem najważniejszy i mam wszystko w [...]ie ... a właściwie wszystkich wokół). Tacy jesteśmy. Życzę zdrowia Tym, którzy są chorzy, siły ich rodzinom, a tym wszystkim "anty ... wszystko" żebyście wygrali miliony dolarów, euro i wyjechali na bezludną wyspę.

 • zatroskany obyfatel

  "Dodam, że polaczki wszystko wiedzą najlepiej, na wszystkim się znają no i zawsze mają rację" Czytam te twoje wypociny i odnoszę wrażenie że mówisz cały czas o samym sobie. Ładnie nam się tu pan przedstawił. Ludźmi którzy umierają bo odwołano im zabiegi z powodu pandemii też się przejmujesz? Bo tych umarło znacznie więcej, więc rozumiem że całe życie chodzisz zmartwiony, bo codziennie w Polsce umiera ponad tysiąc ludzi.

 • Piter z Bielszowic

  Mosz obyfatelu fest problem ze zrozumieniem tekstu ... i przy tym fest cię chyba boli to, żeś jest zatroskanym i zakichanym gorolem.

 • zatroskany obyfatel

  Ale riposta, wszystko wiedzący pajacyk z bielszowic myśli że obrazi kogoś jak mu powie że jest gorolem. Walnąłeś jak łysy grzywką o parapet. Jestem Ślązakiem, choć jak czytam takich baranów jak Ty, to zaczynam się tego wstydzić. Ty za to z Twoim podejściem nadajesz się do Rosji, tam też uważają że prawo jest nie ważne, a ludzie to debile, których trzeba karać. Każdy sądzie wedle siebie.

1234

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również