Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: 65 mln zł rządowego dofinansowania na budowę kolejnego odcinka trasy N-S

 • Dodano: 2022-05-31 11:45

Do Rudy Śląskiej trafi 65 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Cała kwota zostanie przeznaczona  na budowę kolejnego odcinka trasy N-S.

Ruda Śląska otrzyma 65 mln zł z Polskiego Ładu

W poniedziałek 30 maja premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki naboru do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Do Rudy Śląskiej w ramach Polskiego Ładu trafi 65 mln zł. Jest to maksymalna kwota dotycząca jednego wniosku, jaką samorządy mogły zgłosić w drugim naborze. Kwota ta w całości zostanie przeznaczona na budowę kolejnego odcinka trasy N-S, od Drogowej Trasy Średnicowej do ul. Magazynowej (dzielnica Ruda).

– Budowa trasy N-S to kluczowa inwestycja miasta. Wierzę, że pieniądze, które zostały na nią przyznane, pozwolą nam w końcu ruszyć z budową tej drogi w kierunku północnym. To pierwszy odcinek tej części trasy, która docelowa ma połączyć DTŚ z ul. Karola Goduli przy granicy z Bytomiem – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Trasa N-S doczeka się kolejnego odcinka

Projekt budowy kolejnego odcinka trasy N-S zakłada budowę dwupasmowej jezdni w dwóch kierunkach o długości ponad 600 metrów.

– Oprócz jezdni powstaną chodniki, ścieżka rowerowa, nowe oświetlenie, wybudowana zostanie także kanalizacja – wylicza Krzysztof Mejer, wiceprezydent miasta. – W ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie także sama ul. Magazynowa i to na odcinku ponad 400 m. Dodatkowo w miejscu przecięcia nowej trasy powstanie przy tej ulicy nowe rondo turbinowe – dodaje.

Miasto jest gotowe do realizacji inwestycji, dysponuje pozwoleniem na budowę oraz innymi wymaganymi zgodami. Szacunkowy koszt budowy kolejnego odcinka trasy to ponad 75 mln zł. 

– Jest to wartość szacowana jeszcze na początku roku, a od tego czasu ceny na rynku robót drogowych poszybowały znacząco do góry i zmieniają się praktycznie z tygodnia na tydzień. Ciężko zatem określić, jaka będzie ostateczna cena realizacji zadania – komentuje Mejer.

Ostateczny koszt inwestycji poznamy po zakończeniu przetargu, który władze Rudy Śląskiej chcą przeprowadzić jak najszybciej.

W ubiegłym  roku rozpoczęto budowę kolejnego etapu trasy N-S w kierunku południowym, obejmująca odcinek od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej wraz z węzłem, przebudową ul. Bielszowickiej od wspomnianego węzła do ul. 1 Maja, rondem na skrzyżowaniu tych dwóch ulic oraz odcinek ul. 1 Maja od ul. Bielszowickiej do ul. Gabora. 

– Kolejny etap będzie obejmować już tylko budowę trasy do łącznika z autostradą w ciągu ul. 1 Maja – informuje Krzysztof Mejer.

Do tej pory w Rudzie Śląskiej zrealizowano już trzy odcinki trasy N-S

Mają one łączną długość wynoszącą ok. 3,4 km. Pierwszy, oddany do użytku na początku 2013 roku, prowadzi od ul. 1 Maja (droga nr 925) do Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z węzłem dwupoziomowym z  ul. 1 Maja. Kolejny odcinek oddano do użytku w 2016 roku i przebiega on od ul. 1 Maja do ul. Bukowej. Trzeci odcinek zakończono w 2018 roku. Ma on 1,4 długości i prowadzi od ul. Bukowej do ul. Kokota.

Do jednostek samorządu terytorialnego w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład trafi łącznie 30 mld zł. Zrealizowanych zostanie pięć tysięcy inwestycji, z czego ponad połowa w małych ośrodkach. Duże wsparcie trafi do gmin z województwa śląskiego. Miasto Katowice otrzyma prawie 77 mln zł, Siemianowice Śląskie 35 mln zł, Świętochłowice blisko 30 mln zł, a Piekary Śląskie 23,5 mln zł.

Ruda Śląska: 65 mln zł rządowego dofinansowania na budowę kolejnego odcinka trasy N-S / fot. UM Ruda Śląska

Komentarze (36)    dodaj »

 • Kpina + ironia / szydera

  W artykule o obniżce cen paliw też wszyscy święci chętnie pozowali do zdjęć. Teraz, kiedy mamy paliwo po 8zł, jedyne, co mogli byśmy od nich usłyszeć, że to przecież nie ich wina... A dopiero będzie wesoło, panie Wesoły, kiedy tarcza antyinflacyjna przestanie nas chronić... Kiedy następna denominacja pieniądza?

 • boluś

  Cynzurujom cholery deli'kutaśne comy ! Znocy Dorotka i Mareczek wleźli Ksysiowi do piaskownicy? Terozki pewnie razym bydom sie bawić w Doktora ?

 • error

  Ciekawe czy przedstawiciele PiS obejrzeli spotkanie w ramach konsultacji społecznych Prezydenta Miasta z mieszkańcami. Dowiedzieli by się wielu ciekawych rzeczy, w tym m.in. że strona społeczna wyraziła zdecydowany sprzeciw dla pomysłu realizacji tego przedsięwzięcia w zaproponowanych wariantach.Tymczasem M. Wesoły i D. Tobiszowska chcą dolać paliwa K. Mejerowi - to zadziwiająca postawa. Czy dlatego PiS przegrał (i przegra ?) wszystkie dotychczasowe wybory prezydenckie?

 • ruda

  Strona społeczna , weź .. Kilka osób , które mają w naturze ,zawsze być ze wszystkim na nie .

 • InoG

  Ulica Wolnosci miała byc remontowana w ostatnim kwartale zeszłego roku, wiec nie sądzę, aby N-Ska powstała w tym dziesięcioleciu

 • Tomasz

  Oj coś za często vice robi sobie zdjęcia z przedstawicielami jednej z partii (nie napisze nazwy bo klawisze mnie parzą). Ktoś szykuje się startu w wyborach do sejmu.

 • Aldona

  Może były dziennikarz dostanie fuchę w TVPis. Z polityką mu ciężko idzie.

 • Franca

  W Sejmie będzie miał większe perspektywy, wyobraź sobie latarnie zgaszone po 23 w całej Polsce (ledowe oświetlenie będzie działać). ;-)

 • Tomek

  Wiadomości z przyszłości.Przetarg wygrywa firma Drogopol.Dziękuję za uwagę.

 • Adam

  Znowu dziwnym trafem wygrała firma drogopol co finansowała wybory pani prezydent

 • kolejkowicz

  Drogi majom byc na drugim miejscu,piersze miejsce zdrowie,przyklad,do Specjalisty chorob płuc zapisujom za jeden rok czekaniaw Nowym bytomju przychodnia przy chucie,wienc co ztmi pieniendzmi dla kogo????.najpierw.

 • Rudzianin

  Byk na byku qwa. Czytać się tego nie da. Jak to godoł mój starzik...ta cało Ruda to trza [...]ami zaloć.

 • brawo wy

  A czy w Rudzie Śląskiej jest tylko n-ska? Bo na Nowym Bytomiu droga wygląda jak po bombardowaniu...

 • elo

  A co kogo obchodzi Nowy Bytom, są też i inne dzielnice.

 • bo

  No to przez Halembę, w ogóle już się nie da przejechać. Czy ktoś pomyślał, jakie będą korki (już są) w ciągu ul. 1 maja (DK925) od A4 do skrzyżowania z DK 44 na Wygodzie?

 • boluś

  Kiejby ftoś niy kapowoł to N-S ka tyn szlaczek bez Ruda to niy tylko sposób na wyciongniyńcie kasy dlo końKRETnego Układu ' ale i obdarowanie Miyszkańców Miasta Milionami Ton odpadów niybeziecznych kiere kajś trza ZUTYLIZOWAĆ ? Tzn.komuś podciepąć w jakijkolwiek formie i wielokrotnie na tym zarobić !

 • boluś

  CACY' te 65 baniek pójdzie usypanie nom z syfu SPALARNIOWEGO bez Drogopol' Ciupasem' Drogi do Nieba ! W trybie przyśpieszonym ! Mało EMISJI NIYBEZPIECZNYCH z LEiBERA ' Madeja Wróbla itp. w okolicy! Ftoś powinyn za to beknąć ! Vivat Rząd' Viwat ZaNierząd ' I inksze OSZOŁOMY !

 • Kriss

  Brawo! Kolejny przykład na to, że Premier Morawiecki "nic nie robi" dla Rudy Śląskiej.

 • kwiatowe

  Super, tym bardziej decyzja o budowie ronda na Karmanskim przy McDonald jest po prostu absurdalna. NS wyciagnie stamtąd cały tranzyt, a kasa bardziej się przyda na kontynuację NS czy obwodnicę Halemby. W obecnej chwili zupełnie bez potrzeby w Rudzie Południowej będą realizowane dwie duże inwestycje za blisko 100mln zł, no bogate miasto...

 • Mieszkaniec

  Wszędzie są potrzeby

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również