Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Akcja protestacyjna w Hucie Pokój

 • Dodano: 2020-06-04 13:00

Atmosfera w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej jest coraz bardziej gorąca. W środę, 3 czerwca, pracownicy oflagowali zakład i rozpoczęli akcję protestacyjną. Na transparentach możemy przeczytać m.in. napis "Panie premierze, trwa agonia polskiego hutnictwa!".

Związkowcy domagają się realizacji zawartych w 2019 r. porozumień, mających uratować Hutę przed upadłością. Przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz WZZ Sierpień 80 wydali także oświadczenie, w którym tłumaczą powody swojej decyzji. Pomimo wielu obietnic ze strony Węglokoksu, sprawującego kontrolę nad zakładem, pracownicy Huty Pokój nie widzą żadnych zmian.

- Organizacje związkowe działające w strukturach Huty Pokój oświadczają, że w związku z brakiem realizacji porozumienia z 19 września 2019 r. oraz 6 grudnia 2019 r. strona społeczna rozpoczęła akcję protestacyjną. Mimo prób dialogu i informowania Organów Państwowych o problemach związanych z realizacją porozumienia oraz pogarszającej się kondycji Huty Pokój SA i całej branży hutniczej, nie widzimy żadnych działań mających zmienić zaistniałą sytuację. Wyżej wymienione czynniki i fatalne nastroje społeczne zmuszają organizację związkowe do zdecydowanych działań - czytamy w oświadczeniu związkowców. 

Związkowcy oceniają, że niezrealizowanie porozumień przez Węglokoks, brak dialogu ze stroną społeczną oraz składanie obietnic przez premiera Mateusza Morawieckiego o uratowaniu Huty Pokój pozostają tylko hasłami, które mogą nigdy nie zostać zrealizowane.

- Załoga, jak i całe środowisko związane z Hutą Pokój SA są zawiedzione i zniesmaczone. Nierealizowanie porozumień przez Węglokoks SA, brak dialogu ze stroną społeczną, składanie obietnic przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o uratowaniu Huty Pokój pozostają tylko hasłami, które mogą nigdy nie zostać zrealizowane - czytamy w oświadczeniu związkowców. 

Związki zawodowe oflagowały także zakład, zwracając się bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego i wskazując, że "trwa agonia polskiego hutnictwa". Na budynku Huty zawisły także transparenty, na których Węglokoks określono mianem "bandy ignorantów i oszustów". 

Do sprawy odniósł się rzecznik Węglokoksu - Jarosław Latacz. W rozmowie z dziennikarzem portalu WNP.PL poinformował, że zarząd spółki jest "oburzony inwektywami, które stosują związkowcy".

- Jesteśmy oburzeni inwektywami, które stosują związkowcy. Huta Pokój nadal funkcjonuje i dzięki Węglokoksowi ma szansę działać także w przyszłości. Dosłownie kilka dni temu uzgodniliśmy z bankiem PKO BP zasady porozumienia dot. restrukturyzacji zadłużenia Huty Pokój, które pozwoli jej funkcjonować. Węglokoks gwarantował i gwarantuje pracę Huty Pokój, jest to jedyny i wiarygodny partner Huty. Strona związkowa powinna zdawać sobie sprawę z trudnej sytuacji w branży i regionie - powiedział WNP.PL Jarosław Latacz, rzecznik Węglokoksu.   

Związkowcy poinformowali także, że jeśli zaistniała sytuacja nie ulegnie zmianie, strona społeczna będzie zmuszona zaostrzyć formy protestu.

- Jeśli zaistniała sytuacja nie ulegnie zmianie, strona związkowa będzie zmuszona zaostrzyć formy protestu. Nie pozwolimy, by 180-letnie tradycje i ciężka praca wielu pokoleń zostały zniszczone” - napisali związkowcy w oświadczeniu.

Ruda Śląska: Akcja protestacyjna w Hucie Pokój

Galeria zdjęć

Zobacz także

Komentarze (31)    dodaj komentarz »

 • Kaziol

  Na 180 lat huty dostaniecie od Morywieckiego i Dudy +500 dla hutnikow .

 • Kaziol

  Na 180 lat huty dostaniecie od Morywieckiego i Dudy +500 dla hutnikow .

 • Rudzianin i byly hutnik

  No ale premier byl przeciez w hucie " Pokoj " i skladal duze obietnice .. czyzby ten historyk nie pamietal co mowil ?

  • Rudzianin i byly hutnik
   2020-06-23 10:26
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ave

  Chopy, trzymia za wos kciuki. KWK Ruda jest z Wami!

 • Jo

  Niych już te dziadostwo wkońcu zamknom i sie skończy tyn cyrk z ta hutom bo to juz ani śmieszne niy jest!

 • beta

  Zakład rętowny czy nie , Nie wiem .Ale posiadam wiedzę że gdy inne zakłady przerywały pracę z powodu epidemii, do huty ustawiały się wielkie kolejki po odbiór kształtowników.

 • Optymista

  Szanowni Państwo , czy wy tam w tej Hucie pracujecie za KARĘ ? . Przestańcie płakać I SKAMLEĆ .Nikt już tego nie chce czytać.Przecież jest wolna wola.Chcecie pieniędzy od nas wszystkich podatników skoro nie jesteście rentowni ?Chcecie żyć z ŁASKI rządu.Skoro Was Węglokoks nie potrzebuje to nie.Może nie potraficie znależć innej pracy ? i to jest Wasz problem.Tyle innych nierentownych lepszych firm pozamykano i nikt tak nie jęczał.Przecież miliony ludzi nie pracuje w tej Hucie i ŻYJE.

 • prowda godom

  Przykro mi to godać, ale rusy po wojnie niy dali rady rozkraść i wykończyć huty. Dowomy rady jom załatwić w tych blank dobrych czasach.Tak sie zastanowiom, na rzić nom boło potrzebne te strajki, ta solidarność i tyn cołki bajzel????? Za tyj pierońskij komuny bez Fryncita przyńść niy szło po trotuarze, coby sie człowiek niy otarł o drugiego jak odbuczało dwie i ludzie z huty wyłaziyli do dom. Momy teraz tyn pieroński dobry czas ino rziciom trzynsymy bo roboty niy bydzie jak to zawżom. Roboty niy ma, ale kolyjki na granicy tych coby nom jom chyntnie podebrali nawet przy zbiyraniu truskawek.

 • elo

  Jesteś za tępy,by to zrozumieć

 • Ok

  Optymista skoro nikt nie chce tego czytać to po co czytasz ten artykuł i jeszcze piszesz komentarze?

 • fafik

  Huta jak sama nazwa wskazuje jest hutą czyli cos wytapia, cos walcuje etc. Nie wiem czy tak jest z Huta Pokój bo z zewnatrz to wyglada jak gigantyczne złomowisko a obszar dawnej huty chyba sie nie zmniejszył natomiast produkcja, ilość zatrudnionych chyba tak więc ..?

 • as

  Dokladnie to wyglada jak jedne wielkie zlomowisko w centrum miasta.

 • ewald

  przecież premier wczoraj w sejmie mówił że Niemcy nam zazdroszczą rozwoju gospodarczego. CZYŻBY KŁAMAŁ?

 • obserwator

  Rozwój gospodarczy zapewniają firmy dobrze prosperujące, tak się dzieje w najbogatszych państwach świata Słabsi odpadają.Tak to już jest w gospodarce kapitalistycznej.Przypomnij mi Ewald kiedy w ostatnich 20-30 latach na hucie było dobrze.Przypomnij sobie ile już takich momentów jak obecnie ten zakład przechodził.

 • W_nagrodę_zwolniony

  Prawda jest taka że nie ma woli co do huty pokój, jako zakładu który ma funkcjonowac. Weglokoks zwolnił pracowników fizycznych bo było ich zbyt dużo, natomiast wcisnął swoich pracowników biurowych (utrzymał zasadę że jeśli przyjęcia to tylko do biura a zwolnienia tylko pracowników fizycznych), którzy zdaniem weglokoksu robotę tylko partolili. Jakby było malo, to dzięki pracownikom fizycznym (chyba że się myle, bo biuralisci sprzedawali papiery?) mogliście zakupić parę ekspertyz które wyniki zostały wyrzucone do kosza bo weglokoks zna się lepiej. Podsumuje weglokoks to zaraza gorsza od komunistycznego zarządu SAHP

  • W_nagrodę_zwolniony
   2020-06-05 08:54
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Wyjec

  Związkowcy, najwięksi leserzy huty. Pieniacze. Jeśli coś jest nierentowne to trzeba to zamienić na coś rentownego.

 • Radca

  To Bi albo nie być to biszewski. Chłopie odpuść i naucz się otwierać drzwi w parlamencie europejskim.

 • Tom

  Prawda jest taka że musimy przestać dopłacać do nierentownych zakładów pracy takich jak Huta tylko z nazwy i kopalnie.Co to jest za Huta w której nawet pieca nie ma !?Wiem że to co pisze jest przykre ale dzisiaj rynek rządzi się swoimi prawami , poprzedni ustrój już się skończył panowie związkowcy.

 • Hanys

  Ja [...]e, to juz jest mega żałosne!!, non stop to samo!

 • Tom

  Żałosne to jest Twoje myślenie, non stop Ci się wydaje że ktoś będzie dopłacać do utrzymywania tych nierentownych molochów !?.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.