Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Barbórka 2024! Świętowano w całym mieście

  • Dodano: 2024-12-04 11:00

Dzisiaj z okazji Barbórki w całym mieście górnicy świętują. W kościołach odbyły się msze święte w intencji górników oraz ich rodzin. Nie zabrakło na nich kierownictwa kopalni, górników oraz przedstawicieli władz miasta.

Barbórka 2024 w Rudzie Śląskiej

Obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. W tym dniu załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary, gdzie odbywa się wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i składanie życzeń. 

Górnicza brać z kopalni Ruda Ruch Bielszowice najpierw uczestniczyła w modlitwie w cechowni, aby później w uroczystym orszaku wraz z pocztami sztandarowymi przejść do kościoła pw. św. Marii Magdaleny na mszę w intencji byłych i obecnych pracowników kopalń, które przewodniczył abp senior Wiktor Skworc. W spotkaniu wzięli udział m.in.: dyrektor KWK Ruda - Jacek Kowalczuk, prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk, oraz poseł Marek Wesoły.

- Z okazji Barbórki życzę całej Braci Górniczej oraz wszystkim pracownikom sektora wydobywczego wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęścia. Niech Wasze „szychty" upływają spokojnie i bezpiecznie, a praca jest źródłem satysfakcji. Życzę, by zawodowemu spełnieniu towarzyszyła radość i powodzenie w życiu prywatnym. Szczęść Boże! - mówił Michał Pierończyk.

Dzisiaj w wielu kościołach odprawiane były msze św. w intencji górników i ich rodzin. I tak o godz. 9:00 odbyła się msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w dzielnicy Wirek. Podczas uroczystej mszy oraz bezpośrednio po niej przy kościele można było usłyszeć Orkiestrę Dętą KWK „Pokój”. Uroczystości odbyły się także na terenie Ruchu Halemba. O godz. 10:15 rozpoczęła się uroczystość na cechowni, natomiast o godz. 11:00 odbyła się msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie. 

KWK "Ruda" jest największym tego typu zakładem w Polsce

Działająca w Rudzie Śląskiej KWK „Ruda” jest największym tego typu zakładem w Polsce. Powstała 1 lipca 2016 roku z połączenia kopalń: "Bielszowice", "Halemba-Wirek" oraz "Pokój". Aktualnie, po przekazaniu Ruchu "Pokój" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, rudzki zakład ma dwa ruchy: „Bielszowice” i „Halemba”. Warto przypomnieć, że kopalnia "Bielszowice" powstała w 1895 roku. W 1976 roku, wraz z kopalnią „Zabrze” (wcześniej „Królowa Luiza” założona w 1791 roku), weszła w skład kopalni "Zabrze- Bielszowice". W latach 1993-2003 zakład funkcjonował  w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej, od 1997 roku jako zakład jednoruchowy "Bielszowice".

Z kolei "Halemba" to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Jej budowę rozpoczęto już w 1943 roku, a 1 lipca 1957 roku, jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji. Samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 roku, kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono KWK "Polska- Wirek" i KWK "Halemba" w dwuruchową kopalnię pod nazwą Oddział KWK "Halemba- Wirek".

Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii

Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, która zginęła prawdopodobnie ok. 305 roku, za panowania cesarza Galeriusza, kiedy nasiliły się prześladowania chrześcijan. Według legend była córką Dioskura z Heliopolis. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem, przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Przeciwstawiła się tym samym ojcu, który w efekcie uwięził córkę. Po torturach została skazana na śmierć, a wyrok miał wykonać sam Dioskur, który po egzekucji zginął rażony piorunem. Męczeńska śmierć z rąk rodzica była opisywana w języku greckim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, skąd w XIII wieku trafiły do Wenecji, a następnie do pobliskiego Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty.

Kult św. Barbary szybko rozpowszechnił się również w Polsce. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), święta wspominana jest pod datą 4 grudnia. Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Na Śląsku kult św. Barbary (jako patronki murarzy i kowali) znany był już w XIV w. W 1723 r. tarnogórscy gwarkowie założyli bractwo religijne pod wezwaniem św. Barbary. Odtąd była ona uważana za patronkę górników, których miała ochraniać od nagłej i niespodziewanej śmierci. W XIX w. kult upowszechnił się wśród górników węgla kamiennego. Wizerunkami świętej trzymającej kielich z Hostią zdobiono przykopalniane kapliczki i ołtarzyki. Wierzono, że w razie wypadku pod ziemią, gdy górnik znajdzie się w beznadziejnym położeniu, święta Barbara poda mu ostatnią w życiu komunię świętą. Kult świętej był bardzo żywy w okolicach Rudy. Ze wzmianek źródłowych wiadomo, że w tamtejszych kopalniach pół godziny przed zjazdem górnicy gromadzili się przed jej wizerunkiem, odmawiali modlitwę i śpiewali hymn ku czci świętej.


Czytaj także: 


Od 6 czerwca 1998 roku św. Barbara jest patronką Rudy Śląskiej

Ówczesny metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń, przekazał wtedy władzom miasta odpowiedni dekret Stolicy Apostolskiej. Jej wizerunek umieszczono również w miejskim herbie. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. Dodajmy, że w drugim polu tarczy znajduje się pół złotego orła na błękitnym polu. Był on herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego.

Poza Polską św. Barbara jest darzona czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu czy Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja. W wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami

Zobaczcie galerię zdjęć z barbórkowych pochodów. Wszystkim Górnikom jeszcze raz składamy życzenia wszystkiego dobrego i opieki św. Barbary!

Komentarze (14)    dodaj »

  • antypo

    Zbliża się 13 grudnia ,to dopiero będzie świętowanie. Dokonania nowego rządu to istny majstersztyk. Nidy wcześniej żadna poprzednia ekipa w ciągu jednego roku sprawowania władzy nie była tak bezradna i nieskuteczna i to w każdej dziedzinie życia. Doprowadzając do totalnego rozwalenia systemu wymiaru sprawiedliwości spowodowali ,że Polska to kraj chaosu i poczucia bezprawia. Ich wyśmiewane przez wszystkich hasło wyborcze 100 konkretów w 100 dni rządów odzwierciedla jak ta władza po którą szli po trupach ich przerosła. Wypowiedzi pełne obłudy, niewiedzy i i hipokryzji każdego z polityków koalicji rządzących, których można w sieci znaleźć nieskończoną ilość, nie tylko ich kompromitują ,ale też dają nam poważne obawy o losy naszego kraju. Wydawało się ,że 13 grudzień 1981 rok to najtragiczniejsza data w historii powojennej Polski .

  • Mikołaj

    Wypad ty obłudny Pisowcu....

  • Do Mikołaj

    Wypad lewacki pomiocie!

  • Dolnik

    Więcej zdjęć niż górników :)

  • ddd

    Stypa za nasze pieniadze: "W 2025 r. rząd dosypie do górnictwa ponad 9 miliardów złotych." Za taka kase mozna kupic 18mln ton wegla i zamknac prawie cale PGG (produkcja 21,5mln ton). Taniej by wyszlo jakby grubiorze juz nawet pod ziemie nie zjezdzali, bo szkoda na nich pradu, a nawet szkoda dawac jesc.

  • Górnik

    Jak nisko trzeba upaść, by klękać przed obrońcą pedofila w sutannie i komunistycznym kapusiem?

  • nn

    Barbórka przy kopalni Bielszowice fajny widok orkiestry dętej

  • jo...

    Zamiast zlikwidować jeden urząd miejski i ich urzedników bo niektórzy są tam tylko aby cos robić a jak się coś zapytać to masakra .i zlikwidować straż miejsko ..a nie kopalnie co dają prace setkom ludzi.

  • Daria

    Dokładnie jo...też tak uwaźsm.

  • Maszyniok

    Brawo górnicy, niech Św. Barbara ma was zawsze w swej opiece.

  • Marek

    Przecież to jest jedna wielka stypa.

  • Górnik

    Stypa to ty mosz bo ci twoja golona nie zrobiła tylko zupka chińska

  • Piterek

    Golona to ty mosz zamiast mózgu ... rylu pospolity

  • Hugo

    Milcz mule tępy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również