Dzisiaj z okazji Barbórki w całym mieście górnicy świętują. W kościołach odbyły się msze święte w intencji górników oraz ich rodzin. Nie zabrakło na nich kierownictwa kopalni, górników oraz przedstawicieli władz miasta.
Barbórka 2024 w Rudzie Śląskiej
Obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To właśnie do niej zwracają się górnicy z prośbą o opiekę i bezpieczne szychty. W tym dniu załoga zbiera się w cechowni przed figurą św. Barbary, gdzie odbywa się wspólna modlitwa, złożenie kwiatów i składanie życzeń.
Górnicza brać z kopalni Ruda Ruch Bielszowice najpierw uczestniczyła w modlitwie w cechowni, aby później w uroczystym orszaku wraz z pocztami sztandarowymi przejść do kościoła pw. św. Marii Magdaleny na mszę w intencji byłych i obecnych pracowników kopalń, które przewodniczył abp senior Wiktor Skworc. W spotkaniu wzięli udział m.in.: dyrektor KWK Ruda - Jacek Kowalczuk, prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk, oraz poseł Marek Wesoły.
- Z okazji Barbórki życzę całej Braci Górniczej oraz wszystkim pracownikom sektora wydobywczego wszelkiej pomyślności, zdrowia i szczęścia. Niech Wasze „szychty" upływają spokojnie i bezpiecznie, a praca jest źródłem satysfakcji. Życzę, by zawodowemu spełnieniu towarzyszyła radość i powodzenie w życiu prywatnym. Szczęść Boże! - mówił Michał Pierończyk.
Dzisiaj w wielu kościołach odprawiane były msze św. w intencji górników i ich rodzin. I tak o godz. 9:00 odbyła się msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w dzielnicy Wirek. Podczas uroczystej mszy oraz bezpośrednio po niej przy kościele można było usłyszeć Orkiestrę Dętą KWK „Pokój”. Uroczystości odbyły się także na terenie Ruchu Halemba. O godz. 10:15 rozpoczęła się uroczystość na cechowni, natomiast o godz. 11:00 odbyła się msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie.
KWK "Ruda" jest największym tego typu zakładem w Polsce
Działająca w Rudzie Śląskiej KWK „Ruda” jest największym tego typu zakładem w Polsce. Powstała 1 lipca 2016 roku z połączenia kopalń: "Bielszowice", "Halemba-Wirek" oraz "Pokój". Aktualnie, po przekazaniu Ruchu "Pokój" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, rudzki zakład ma dwa ruchy: „Bielszowice” i „Halemba”. Warto przypomnieć, że kopalnia "Bielszowice" powstała w 1895 roku. W 1976 roku, wraz z kopalnią „Zabrze” (wcześniej „Królowa Luiza” założona w 1791 roku), weszła w skład kopalni "Zabrze- Bielszowice". W latach 1993-2003 zakład funkcjonował w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej, od 1997 roku jako zakład jednoruchowy "Bielszowice".
Z kolei "Halemba" to pierwsza w Polsce kopalnia oddana do eksploatacji po II wojnie światowej. Jej budowę rozpoczęto już w 1943 roku, a 1 lipca 1957 roku, jako kopalnia dwupoziomowa została przekazana do eksploatacji. Samodzielnie funkcjonowała do 26 lipca 2007 roku, kiedy to decyzją zarządu Kompanii Węglowej połączono KWK "Polska- Wirek" i KWK "Halemba" w dwuruchową kopalnię pod nazwą Oddział KWK "Halemba- Wirek".
Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii
Przypomnijmy, że obchodzona 4 grudnia Barbórka to wspomnienie świętej Barbary z Nikodemii, która zginęła prawdopodobnie ok. 305 roku, za panowania cesarza Galeriusza, kiedy nasiliły się prześladowania chrześcijan. Według legend była córką Dioskura z Heliopolis. Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie zetknęła się z chrześcijaństwem, przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Przeciwstawiła się tym samym ojcu, który w efekcie uwięził córkę. Po torturach została skazana na śmierć, a wyrok miał wykonać sam Dioskur, który po egzekucji zginął rażony piorunem. Męczeńska śmierć z rąk rodzica była opisywana w języku greckim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. W VI wieku cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola, skąd w XIII wieku trafiły do Wenecji, a następnie do pobliskiego Torcello, gdzie znajdują się w kościele św. Jana Ewangelisty.
Kult św. Barbary szybko rozpowszechnił się również w Polsce. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), święta wspominana jest pod datą 4 grudnia. Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. Na Śląsku kult św. Barbary (jako patronki murarzy i kowali) znany był już w XIV w. W 1723 r. tarnogórscy gwarkowie założyli bractwo religijne pod wezwaniem św. Barbary. Odtąd była ona uważana za patronkę górników, których miała ochraniać od nagłej i niespodziewanej śmierci. W XIX w. kult upowszechnił się wśród górników węgla kamiennego. Wizerunkami świętej trzymającej kielich z Hostią zdobiono przykopalniane kapliczki i ołtarzyki. Wierzono, że w razie wypadku pod ziemią, gdy górnik znajdzie się w beznadziejnym położeniu, święta Barbara poda mu ostatnią w życiu komunię świętą. Kult świętej był bardzo żywy w okolicach Rudy. Ze wzmianek źródłowych wiadomo, że w tamtejszych kopalniach pół godziny przed zjazdem górnicy gromadzili się przed jej wizerunkiem, odmawiali modlitwę i śpiewali hymn ku czci świętej.
Czytaj także:
- Szczęść Boże Górniczej Braci!
- Barbórka - tradycje, symbole i legendy górnicze
- Szczęść Boże! Obchody Barbórki w Domu Kultury w Bielszowicach
Od 6 czerwca 1998 roku św. Barbara jest patronką Rudy Śląskiej
Ówczesny metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń, przekazał wtedy władzom miasta odpowiedni dekret Stolicy Apostolskiej. Jej wizerunek umieszczono również w miejskim herbie. Święta przedstawiona jest w błękitnej sukni, spowita czerwonym płaszczem, w prawej ręce trzyma złoto-srebrny miecz (symbol męczeńskiej śmierci), a w lewej złoty kielich z Hostią. Dodajmy, że w drugim polu tarczy znajduje się pół złotego orła na błękitnym polu. Był on herbem rodowym Piastów górnośląskich, a obecnie jest herbem województwa śląskiego.
Poza Polską św. Barbara jest darzona czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu czy Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja. W wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami
Zobaczcie galerię zdjęć z barbórkowych pochodów. Wszystkim Górnikom jeszcze raz składamy życzenia wszystkiego dobrego i opieki św. Barbary!