Niedawno informowaliśmy, że właścicielka Kino Patria - Ewa Brzezińska-Dłóciok - rozważa zawieszenie działalności kina z powodu rosnących cen węgla, a także jego niewielką dostępność. Niestety spełnił się czarny scenariusz. W ten weekend widzowie po raz ostatni, przed przerwą, będą mogli wybrać się na seans filmowy do kultowego rudzkiego kina.
Ciągłe podwyżki cen opału
Właścicielka kina Patria, Ewa Brzezińska-Dłóciok, na początku października w rozmowie z naszą dziennikarką podkreślała, że pierwsze problemy z cenami węgla zaczęły się już właściwie w zeszłym sezonie.
-Temat ogrzewania zaczął się już tak naprawdę w poprzednim roku, kiedy z każdą ceną opału, cena była wyższa. Przy ciepłej pogodzie, spalamy 2 tony ekogroszku najwyższej klasy. Obowiązuje nas bardzo wysoki standard ekogroszku przez to, że 2 lata temu wymieniliśmy piec na nowy, 5 klasy. Kiedy zaczęliśmy kupować ekogroszek w zeszłym roku, zaczynaliśmy od ceny 700 zł. W kwietniu było to już 2000. W kwietniu kupiliśmy 3 tony, ale ze względu na ciepłą pogodę, część z tego została nam na następny sezon - mówiła właścicielka kina.
Właścicielka Kina Patria liczyła na to, że w okresie od kwietnia do września ceny opału się unormują. Tak się jednak nie stało. Sytuacja się znacznie pogorszyła. Aby ogrzać kino w chłodniejsze dni, potrzeba 4 ton ekogroszku miesięcznie – wszystko wynika ze sporej powierzchni obiektu.
- Zaproponowano nam ekogroszek w cenie 4000 złotych. To nierealne, żeby kino nie podnosząc drastycznie cen biletów, co też nie wchodzi w rachubę, przetrwało okres grzewczy - podsumowała Ewa Brzezińska-Dłóciok.
Kino Patria zawiesza działalność
W czwartek, 27 października, w mediach społecznościowych pojawił się wpis właścicielki kina, w którym poinformowała o zawieszeniu działalności Kina Patria.
- Takie decyzje nigdy nie są łatwe... Ale ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania (cena ekogroszku) jestem zmuszona zawiesić działalność kina na czas zakupienia węgla po cenach urzędowych... Przed nami, póki co, ostatni weekend w Patria, przy czym obiecuję, że Kino Patria wróci z seansami. Tak szybko, jak tylko się da! Bo robimy, co możemy, żeby nasze, rudzkie kino było! - napisała Ewa Brzezińska-Dłóciok.
Kino Patria zaprasza w weekend (piątek, sobota, niedziela) na trzy filmy:
- 15.30 - cudowna bajka dla dzieci "Kopciuszek i kamień życia"
- 17.15 - opowieść o Annie Przybylskiej "Ania"
- 19.00 - ksiądz niezwykły "Johnny"
Wybierzecie się na seans do Kina Patria?
Historia Kina Patria rozpoczęła się w 1937 roku
Wtedy właśnie Jan Jasiulek szukał parceli pod dom. Ówczesny burmistrz Nowego Bytomia wysunął propozycję sprzedaży działki po wyjątkowo korzystnej cenie, pod warunkiem że jej część zostanie przeznaczona na budowę dużego, nowoczesnego kina. Jan Jasiulek wybudował kino i choć decyzję o jego powstaniu podyktowała kupiecka kalkulacja, z czasem przerodziła się ona w prawdziwą pasję do kina, a losy tego mężczyzny były zawsze związane z kinem.
Budowa kina rozpoczęła się 4 kwietnia, a już 18 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie. W tym dniu można było zobaczyć dwa filmy: polską produkcję „Dyplomatyczna żona” oraz amerykańską „Stawkę o życie”. Kino w tamtych czasach cieszyło się niesamowitą popularnością, komplety widzów na sali nikogo nie dziwiły. Niestety właściciel bardzo krótko cieszył się sukcesem kina, bo po wybuchu wojny został odsunięty od prowadzenia interesu jako osoba „politycznie podejrzana”. Jan Jasiulek pracował w Polskim Komitecie Plebiscytowym i brał udział w powstaniu. Fakt ten posłużył jednemu z volksdeutschów do pozbycia się niewygodnego właściciela – donosem do gestapo przyczynił się do jego zesłania do obozu pracy w Dachau.
Właściciel przeżył obóz, do kina jednak nie mógł powrócić. Starał się on jednak odzyskać kino, ale na drodze stanęła mu ta sama osoba, co poprzednio, znowu składając donos, tym razem do UB. Później rodzinny interes Jasiulka został upaństwowiony i przejęty przez Film Polski, a właściciel został kierownikiem kina. Jan Jasiulek zmarł, nie odzyskawszy swojej własności. Kino wróciło w ręce jego rodziny dopiero w latach 90. XX wieku. Dzisiaj Patrią opiekuje się pani Ewa Brzezińska-Dłóciok – wnuczka Jana Jasiulka.
Obecnie w rudzkiej Patrii działa Dyskusyjny Klub Filmowy oraz kawiarnia. Warto też wspomnieć, że rudzkie kino zostało dwukrotnie (w 2009 i 2016 roku) nominowane do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Podmiot prowadzący kino”. Celem nagrody jest wyróżnienie podmiotów wspierających rozwój polskiej kinomatografii, promujących jej dorobek i ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej.