Wiadomości z Rudy Śląskiej

Miasto pomoże w ponownym otwarciu Kina Patria?

 • Dodano: 2022-11-03 12:45, aktualizacja: 2022-11-04 10:30

Niedawno informowaliśmy, że właścicielka Kino Patria - Ewa Brzezińska-Dłóciok - zdecydował się na zawieszenie działalności kina z powodu rosnących cen węgla, a także jego niewielką dostępność. Dzisiaj właścicielka kina spotkała się w tej sprawie z prezydentem Rudy Śląskiej - Michałem Pierończykiem

Ciągłe podwyżki cen opału

Właścicielka kina Patria, Ewa Brzezińska-Dłóciok, na początku października w rozmowie z naszą dziennikarką podkreślała, że pierwsze problemy z cenami węgla zaczęły się już właściwie w zeszłym sezonie. 

-Temat ogrzewania zaczął się już tak naprawdę w poprzednim roku, kiedy z każdą ceną opału, cena była wyższa. Przy ciepłej pogodzie, spalamy 2 tony ekogroszku najwyższej klasy. Obowiązuje nas bardzo wysoki standard ekogroszku przez to, że 2 lata temu wymieniliśmy piec na nowy, 5. klasy. Kiedy zaczęliśmy kupować ekogroszek w zeszłym roku, zaczynaliśmy od ceny 700 zł. W kwietniu było to już 2000. W kwietniu kupiliśmy 3 tony, ale ze względu na ciepłą pogodę, część z tego została nam na następny sezon - mówiła właścicielka kina.

Właścicielka Kina Patria liczyła na to, że w okresie od kwietnia do września ceny opału się unormują. Tak się jednak nie stało. Sytuacja się znacznie pogorszyła. Aby ogrzać kino w chłodniejsze dni, potrzeba 4 ton ekogroszku miesięcznie – wszystko wynika ze sporej powierzchni obiektu.

- Zaproponowano nam ekogroszek w cenie 4000 złotych. To nierealne, żeby kino nie podnosząc drastycznie cen biletów, co też nie wchodzi w rachubę, przetrwało okres grzewczy - podsumowała Ewa Brzezińska-Dłóciok.

Kino Patria zawiesiło działalność

W czwartek, 27 października, w mediach społecznościowych pojawił się wpis właścicielki kina, w którym poinformowała o zawieszeniu działalności Kina Patria

- Takie decyzje nigdy nie są łatwe... Ale ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania (cena ekogroszku) jestem zmuszona zawiesić działalność kina na czas zakupienia węgla po cenach urzędowych... Przed nami, póki co, ostatni weekend w Patria, przy czym obiecuję, że Kino Patria wróci z seansami. Tak szybko, jak tylko się da! Bo robimy, co możemy, żeby nasze, rudzkie kino było! - napisała Ewa Brzezińska-Dłóciok.

W ubiegły weekend odbyły się ostatnie seanse przed przerwą. Wielu mieszkańców przybyło w niedzielę do Kina Patria, by wyrazić wsparcie dla jego właścicielki. 

- Wczorajszy wieczór był bardzo wzruszający. Nie tylko, że były to ostatnie seanse przed wymuszoną sytuacją tymczasowego zamknięcia kina, ale również ze względu na liczne grono sympatyków. Tyle ciepłych słów, tyle życzeń i uścisków. Dziękuję - naprawdę dodaliście mi sił, by dalej walczyć o Kino Patria, o kino z historią, gdzie większość ma swoje z nim wspomnienia i sądząc po obdarzonej mnie sympatii - dobre. Dziękuję! - napisała właścicielka kina. 

Miasto pomoże w ponownym otwarciu Kina Patria?

Dzisiaj właścicielka kina spotkała się w tej sprawie z prezydentem Rudy Śląskiej - Michałem Pierończykiem. Prezydent za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że "jednocząc siły, uda się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji".

- Kino przechodzi przez kolejny trudny okres ze względu na drastyczny wzrost kosztów ogrzewania. Właścicielka musiała zawiesić działalność, ale myślę, że zjednoczymy siły i uda nam się znaleźć pozytywne rozwiązanie tej sytuacji. Bo „Patria” musi nadal grać, pokazywać ambitne kino, rozwijać wrażliwość widzów. To ważny punkt na mapie naszego miasta, którego po prostu nie może zabraknąć - napisał Michał Pierończyk

Na razie Michał Pierończyk nie zdradził szczegółowych ustaleń współpracy między Urzędem Miasta, a Kinem Patria. Z jego wpisu możemy jednak wywnioskować, że być może już niedługo kino wznowi swoją działalność. 

Komentarze (11)    dodaj »

 • Achim

  a po co te kino komu ?? to juz sie wola w doma posiedziec, mom tv 60 cali, popkorn z mikroweli i cyfrowy polsat

 • Jo

  A ja bym to wyburzył i postawił lidla. Brakuje go na Frynie

 • Gosia

  Ja to bym nieraz tam poszlaz dziecmi ze wzgl.na przystepna cene biletow,bylam w ubiegłym roku i zniechecila mniedo ponownych odwiedzin zużyta,brudna tapicerka foteli i te upchane,brudne stare sofy z tylu sali.

 • ehs

  Czy inne firmy także dostaną dodatkowe środki z miasta? Lub czy mieszkańcy dostaną dodatek do mieszkań? Tak łatwo się rozdaje nieswoje...

 • Zonk

  Szanowny Panie Prezydencie. Nas zwykłych mieszkańców dobijacie maksymalnymi stawkami za podatek od nieruchomości, nie przejmujecie się, że również dostajemy podwyżki za ogrzewanie a tu takie coś...

 • RedPill

  To tak jakby reanimować trupa, który już nie żyje kilka dni. Tak... sztuka dla sztuki, no bo przecież nie swoje pieniądze łatwo się wydaje, na pokaz, że niby soś się robi. Łatwo przyszło, łatwo pójdzie.

 • trabant z zwickau

  Znam parę prywatnych biznesów, którym przydadzą się pieniądze z "Miasta". Chętnie się spotkam z Panem Prezydentem i powiem w imieniu tych firm, że podatki, podwyżki cen paliw i inflacja dobijają lokalne biznesy... Śmiechu warte!

 • Ziga z Wirku

  Oby się udało! To kino naprawdę zasługuje na pomoc.

 • Nb

  A dlaczego z moich podatków to ma być finansowane?

 • Malkontent

  Pyta Cię ktoś w ogóle o zdanie na co może wydać zabraną z podatków kasę? Od kiedy podatki to koncert życzeń? Bo gadasz jakbyś mógł wybrać cel

 • Abc

  Proszę zorganizować zrzutkę.pl na pewno na węgiel wspólnymi siłami uzbieramy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również