Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Jaka przyszłość czeka kultowe Kino Patria?

 • Dodano: 2022-12-27 14:30, aktualizacja: 2022-12-28 10:45

Pod koniec października informowaliśmy, że właścicielka Kina Patria - Ewa Brzezińska-Dłóciok - zawiesiła działalność kina z powodu rosnących cen węgla, a także jego niewielką dostępność. Jaka przyszłość czeka kultowe kino?

Ciągłe podwyżki cen opału

Właścicielka kina Patria, Ewa Brzezińska-Dłóciok, na początku października br. w rozmowie z naszą dziennikarką podkreślała, że pierwsze problemy z cenami węgla zaczęły się już właściwie w zeszłym sezonie. 

-Temat ogrzewania zaczął się już tak naprawdę w poprzednim roku, kiedy z każdą ceną opału, cena była wyższa. Przy ciepłej pogodzie, spalamy 2 tony ekogroszku najwyższej klasy. Obowiązuje nas bardzo wysoki standard ekogroszku przez to, że 2 lata temu wymieniliśmy piec na nowy, 5. klasy. Kiedy zaczęliśmy kupować ekogroszek w zeszłym roku, zaczynaliśmy od ceny 700 zł. W kwietniu było to już 2000. W kwietniu kupiliśmy 3 tony, ale ze względu na ciepłą pogodę, część z tego została nam na następny sezon - mówiła właścicielka kina.

Właścicielka Kina Patria liczyła na to, że w okresie od kwietnia do września ceny opału się unormują. Tak się jednak nie stało. Sytuacja się znacznie pogorszyła. Aby ogrzać kino w chłodniejsze dni, potrzeba 4 ton ekogroszku miesięcznie – wszystko wynika ze sporej powierzchni obiektu.

- Zaproponowano nam ekogroszek w cenie 4000 złotych. To nierealne, żeby kino nie podnosząc drastycznie cen biletów, co też nie wchodzi w rachubę, przetrwało okres grzewczy - podsumowała Ewa Brzezińska-Dłóciok.

Kino Patria zawiesiło działalność

27 października, w mediach społecznościowych pojawił się wpis właścicielki kina, w którym poinformowała o zawieszeniu działalności Kina Patria

- Takie decyzje nigdy nie są łatwe... Ale ze względu na bardzo wysokie koszty ogrzewania (cena ekogroszku) jestem zmuszona zawiesić działalność kina na czas zakupienia węgla po cenach urzędowych... Przed nami, póki co, ostatni weekend w Patria, przy czym obiecuję, że Kino Patria wróci z seansami. Tak szybko, jak tylko się da! Bo robimy, co możemy, żeby nasze, rudzkie kino było! - napisała Ewa Brzezińska-Dłóciok.

Jaka przyszłość czeka kultowe kino?

Na początku listopada prezydent Rudy Śląskiej spotkał się z właścicielką Kina Patria. Podczas spotkania omawiano różne scenariusze dalszej działalności kina. Zapytaliśmy o przyszłość kina prezydenta Rudy Śląskiej - Michała Pierończyka. 

- Oczywiście chcemy, aby kino przetrwało. Przez 40 lat mieszkałem w Nowym Bytomiu, chodziłem do tego kina jeszcze jako dziecko. Dobrze znam to miejsce, znam panią Ewą od lat, współpracujemy i rozmawiamy, bo chcemy, by kino działało dalej - mówił Michał Pierończyk. 

Pierwotnie był pomysł, aby miasto kupiło budynek i utworzyło formalnie zorganizowaną instytucję kultury. Z powodu problemów finansowych miasta, plan ten spełzł na niczym. Obecnie pojawił się nowy pomysł, aby założyć fundację, która przy pomocy pani Ewy przez kolejne lata będzie się wdrażać w prowadzenie Patrii.

- Był pomysł, aby miasto kupiło budynek i utworzyło formalnie zorganizowaną instytucję kultury, prowadzoną przez administrację, ale tego na razie nie jestem w stanie zadeklarować ze względu na trudną sytuację finansową, ale rozmowy wciąż trwają. Natomiast z wielką uwagą i dużym wsparciem podchodzę do inicjatywy, którą kino próbuje zorganizować, czyli do utworzenia fundacji. Będziemy ją wspierali, sam osobiście też będę chciał się w to zaangażować - mówił prezydent Rudy Śląskiej. 

Na razie nie wiadomo kiedy Kino Patria wznowi działalność. 

Komentarze (17)    dodaj »

 • chcekinapatria

  Prowadzić kino za pomocą fundacji?? Pod warunkiem, że nastąpią zmiany i nie będą powielane błędy w prowadzeniu kina, bo efekcie kino padło. Potrzeba nowych pomysłów.

 • Elwer ze Otylije

  za pora lot po tyj chaupie bydzie Parkplatz

 • yahu pawul

  trudny temat w czasach wielkich ekranów które każdy ma w domu i Netflixano ale to że pis tak szybko doprowadzi kraj do ruiny to fakt bezspornyupada nie tylko kino ale i budżety rodzinne - bieda i cierpienie to real z którym teraz przyjdzie nam żyć przez wiele lat naprawiania ojczyzny - pod warunkiem że odsuniemy pis-oszołomy od władzy i niszczenia Polski !!

 • Ewa

  Jak pis przegra to dopiero zobaczycie bieda

 • yahu pawul

  no tak tacy jak ty wielbiciele pisiorstwa zobaczą bo odstawimy was od koryta :-)

 • Zapis

  Nienawiść do Pisu odbiera wam rozum.Dopiero jak nie daj Boże PO przejmie władzę otworzą się wam oczy i piszę to z całym pr,ekonaniem .Wy się już nigdy niestety nie przyznacie ,że stanęliście PO niewłaściwej stronie.

 • Kierownik

  już widzę twoją intelektualną biedę

 • Allo Allo

  Kaj ty mosz ta bieda?

 • Jan

  Biedę dopiero zobaczymy jak PO wygra wybory

 • Kierownik

  twoją intelektualną biedę już zobaczyliśmy

 • yahu pawul

  jak przybywasz z planety pis to nie zauważysz bo wy macie póki co koryto z naszych podatków - a może jesteś z górnictwa - to tym też jest całkiem fajnie za nasze z podatków :-) --- inni to max bieda i ceny / wydatki 130% większe niźli kiedyś przed pisiorami !!

 • Allo Allo

  Pacz dalyj na niezalezny tvn czy tvp to daleko zajedziesz. To że je drożyj to kozdy wiy nawet ci powiem że KOZDY W TYJ CALYJ ue

 • yahu pawul

  dalej oglądaj tvp szczujnię pis-fałsz--propaganda i żyj w głupocie bo z ciebie i takich jak ty i tak tu pożytku nigdy nie będzie. Chciałbym taka bieda jaka jest UE - Holandia, Niemcy, Szwecja nawet Italia czy Francja. 10 razy wyższe zarobki niźli tu i takie same ceny.

 • bileterka

  Dziwej sie ino cher dewil, ło tyjatrze pisze 85letni emeryt,aty mondralo chcesz komus interpunkty wstawiac,jakie ty szule konczyl, gdzietwój honor ambicja inteligiencja że piszesz takie zero uwagi.

 • bileter

  Proste przerobic na sale teatralnom,bo tego jest brak.

 • Znawca

  W Nowym Bytomiu jest teatr na Niedurnego w MCK

 • dewil

  albo na bibliotekę/czytelnię - mógłbyś się tam douczyć o interpunkcji i ortografii

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również