Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: MCK przekształcone w Śląski Teatr Impresaryjny!

 • Dodano: 2023-04-24 12:30

Zamiast  Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej będzie funkcjonował Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty. Połączenie dwóch instytucji w jeden podmiot nastąpi na początku maja.

Długa droga do utworzenia teatru  Rudzie Śląskiej

Zainicjowany kilka lat temu proces przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty wkroczył w decydującą fazę. Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta rudzcy rajcowie zdecydowali o połączeniu dwóch samorządowych instytucji. Tym sposobem z kulturalnej mapy Rudy Śląskiej znika MCK, a zastępuje je Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Początek prac nad utworzeniem teatru miał miejsce w 2019 r.

Przypomnijmy, że już w 2019 roku rudzcy radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny. Jednakże z powodu pandemii, która wpłynęła na działalność i finanse instytucji kultury oraz trudnej sytuacji finansowej miasta, planów nie udało się zrealizować. Koncepcji nie porzucono, lecz finalizacja została nieco przesunięta w czasie. 

Teraz nic nie stoi już na przeszkodzie, żeby mówić o utworzeniu w Rudzie Śląskiej teatru. Zgodnie z uchwałą podjętą przez radnych połączenie placówek i inauguracja działalności Śląskiego Teatru Impresaryjnego nastąpi 1 maja 2023 roku.

- Połączenie powyższych instytucji przyczyni się do lepszego organizowania działalności kulturalnej. Jest to krok ku unowocześnieniu sektora kultury w mieście. Poza tym korzystnie wpłynie na wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego oraz kompetencji osób zatrudnionych w instytucji kultury – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Anna Krzysteczko, zastępca prezydenta miasta.

Zgodnie z Aktem o połączeniu instytucji kultury Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty i Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty z siedzibą w Rudzie Śląskiej powstały podmiot będzie prowadził działalność artystyczną w zakresie upowszechniania kultury, wspierania twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej.

- Dzięki niej, Ruda Śląska dołączy do grona śląskich miast, w których mieszkańcy nie będą mieli problemu z dostępem do sztuki wysokiej tworzonej przez profesjonalnych artystów. Poprzez podjęte działania, w krótkim czasie stanie się wizytówką miasta i doskonałym narzędziem jego promocji. Wychodząc z propozycjami realizacji nowatorskich, wspólnych projektów artystycznych z innymi śląskimi instytucjami kultury, przyczyni się do integracji środowiska artystycznego Śląska i rozwoju. Podejmować będzie atrakcyjne inicjatywy, wspomagające promocję zabytkowych obiektów przemysłowych (prezentacja spektakli, organizacja projektów artystycznych, itp.) – wskazała w uzasadnieniu uchwały Anna Krzysteczko.

Śląski Teatr Impresaryjny wkrótce rozpocznie działalność. Jaki będzie jego repertuar? Czy postawi na farsy i komedie po śląsku? Wydaje się, że to całkiem interesujący kierunek. Jak pokazały produkcje realizowane dla rudzkiej sceny przez Zbigniewa Stryja, w mieście jest spore zapotrzebowanie na tego typu spektakle. Nowej instytucji pozostaje życzyć powodzenia!


Źródło: BIP UM Ruda Śląska, Redakcja

Komentarze (5)    dodaj »

 • jaskółka

  wspierać to ten teatr będzie chyba tylko panią dyrektor

 • Halina

  ta instytucja potrzebuje zmiany dyrektora, a nie nazwy

 • Jan

  W teatr to oni od zawsze umieli, bo cała ta zmiana, to jedna wielka gra pozorów...

 • Paweł

  A od kiedy emcek wspiera jakiekolwiek projekty kulturalne?

 • Kamila

  Kto wymyślił, żeby budynek z czerwonego klinkieru podświetlać zielonym światłem?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również