Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska na pierwszym miejscu w rankingu najlepiej zaplanowanych polskich miast

 • Dodano: 2021-04-21 12:00, aktualizacja: 2021-04-23 13:12

Właśnie opublikowane zostało zestawienie dużych i średnich polskich miast w Polsce, w którym wzięto pod uwagę to, jak samorządy dbają o ład przestrzenny i architektoniczny. Ruda Śląska znalazła się na pierwszym miejscu tego zestawienia. Jak to możliwe?


Ranking najlepiej zaplanowanych polskich miast

W ocenie autorów opracowania jedną z najlepszych miar, jakimi da się to ocenić, jest procent powierzchni miasta objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 

- Jedną z najlepszych miar, jakimi da się to ocenić, jest procent powierzchni miasta objęty lokalnymi (a mówiąc fachowo: miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego. Dlatego, że tam, gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. Tam, gdzie planów nie ma, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje są dość uznaniowe. Tam, gdzie planów nie ma, samorządy mają mniej narzędzi, by nie ulec presji tych deweloperów, którzy budują na zasadzie: jak najwięcej wycisnąć z działki (nie dbając o to, czy budynek pasuje do otoczenia, czy nie jest zbyt duży, czy jest wystarczająco dużo terenu do rekreacji i miejsc parkingowych itd.). To brak planów zagospodarowania przestrzennego prowadzi do sytuacji, w których np. między domy jednorodzinne wciska się bloki (to często dzieje się w Warszawie, której tylko 39 proc. powierzchni jest objęta planami), co z kolei w wielu przypadkach skutkuje ostrymi protestami i konfliktami społecznymi - czytamy w opracowaniu rankingu.


Ruda Śląska na pierwszym miejscu w rankingu najlepiej zaplanowanych polskich miast

Ruda Śląska jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w 100 procentach, dzięki czemu nasze miasto znalazło się na szczycie opublikowanej listy. W rankingu pierwsze miejsce ex aequo zajęło 8 miast: Chełm, Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość, Żory. 

- Mam świadomość, że ocena ładu architektonicznego tylko przez pryzmat MPZP to duże uproszczenie, ale to zawsze miłe, gdy dowiadujemy się o swoim mieście czegoś dobrego - napisała prezydent Grażyna Dziedzic


Zestawienie najlepiej zaplanowanych polskich miast wg. autorów rankingu:

 1. Ex aequo: Chełm, Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość, Żory100 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego
 2. Jelenia Góra – 99 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego
 3. Konin – 95 proc.
 4. Piekary Śląskie – 94 proc.
 5. Gliwice – 92 proc.
 6. Świętochłowice – 78 proc.
 7. Ostrołęka – 74 proc.
 8. Ex aequo: Leszno, Słupsk – 72 proc.
 9. Suwałki – 71 proc.
 10. Ex aequo: Gdańsk, Jaworzno, Sopot – 66 proc.
 11. Ex aequo: Grudziądz, Kraków – 65 proc.
 12. Ex aequo: Biała Podlaska, Skierniewice – 64 proc.
 13. Krosno – 61 proc.
 14. Wrocław – 58 proc.
 15. Ex aequo: Siedlce, Toruń – 57 proc.
 16. Ex aequo: Gorzów Wielkopolski, Olsztyn – 56 proc.
 17. Ex aequo: Białystok, Szczecin – 55 proc.
 18. Lublin – 54 proc.
 19. Nowy Sącz – 52 proc.
 20. Dąbrowa Górnicza – 51 proc.
 21. Ex aequo: Poznań, Świnoujście – 48 proc.
 22. Sosnowiec – 47 proc.
 23. Elbląg – 46 proc.
 24. Ex aequo: Bytom, Tarnów – 45 proc.
 25. Legnica – 44 proc.
 26. Koszalin – 43 proc.
 27. Bielsko-Biała – 40 proc.
 28. Warszawa, Przemyśl – 39 proc.
 29. Ex aequo: Bydgoszcz, Płock, Tychy – 38 proc.
 30. Włocławek – 37 proc.
 31. Tarnobrzeg – 36 proc.
 32. Opole – 35 proc.
 33. Mysłowice – 34 proc.
 34. Zabrze – 32 proc.
 35. Gdynia – 31 proc.
 36. Katowice – 27 proc.
 37. Częstochowa – 26 proc.
 38. Piotrków Trybunalski – 25 proc.
 39. Ex aequo: Kalisz, Łódź – 24 proc.
 40. Wałbrzych – 22 proc.
 41. Łomża – 19 proc.
 42. Kielce, Zielona Góra – 18 proc.
 43. Rzeszów – 17 proc.
 44. Radom – 16 proc.

Autorzy zestawienia zaznaczają jednak, że nie można, traktować tego zestawienia tak, że miasta, które są na dole rankingu, w ogóle nie dbają o ład przestrzenny i architektoniczny. 

- To byłoby zbyt duże uproszczenie. Samorządy często nie tworzą planów lub tworzą ich zbyt mało, bo opracowanie i przyjęcie tych planów jest kosztowne i oznacza dla samorządów duże ciężary finansowe. Np. jeśli zarezerwują one w planie jakiś teren pod nową drogę, a ten teren należy do prywatnych właścicieli, to muszą go od nich wykupić, zapłacić odszkodowanie. To bardzo dużo kosztuje. Dlatego bardzo potrzebna jest zmiana przepisów – na takie, które zachęcałyby samorządy do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Bo obecnych przepisach nie da się tego powiedzieć - czytamy w opracowaniu rankingu.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ

Zobacz także

Komentarze (13)    dodaj komentarz »

 • #DziedzicRaus

  Pani Prezydent, plan powstał w 2006 a więc za władzy AS. Dobra manierą byłoby podziękować poprzednikowi za trud włożony w powstanie planu, bo nawet dalsze ulepszenia bez tego planu nie miałyby sensu! Więc taki niesmak jest, chwalić się czymś co w zasadzie już było. Ale wiadomo, że z Pani ust dobre słowo w kierunku AS nie popłynie, bo brak Pani tego czegoś co sprawia, że polityka wspomina się latami!I nie jestem tutaj jakimś fanem AS po prostu uważam, że akurat za to można mu podziękować!

 • fafik

  Zaplanowane do czego? Do wyburzenia? Jak zaplanują i wyburzą to skuteczność stuprocentowa i w rankingu 1 miejsce na swiecia

 • Orzegowianka

  Byłoby dobrze, jakby sie ktoś ze samorządu też tymi " małymi, w kątach schowanymi i zapomnianymi" podwórkami zainteresował. Bo jak na razie to centrum i miejsca najczęściej uczęszczane są zadbane,wycackane, chyba dla medialnego oka . A co z resztą? Ruda jest dużym miastem...

 • Ernest_Vitczok

  Nie do końca się zgadzam, po pierwsze ludzie nie dbają więc jak dbają tak mają! Po drugie dlaczego miasto ma się zajmować podwórkiem które nie jest własnością miasta!? Bo na Orzegowie sporo SRK! Ps. Też mieszkam na Orzegowie

 • TJ

  Jeśli dobrym planem nazwiemy ruiny porośnięte buszem "zielenią zagospodarowaną" to super, warto to nagrodzić. I to by bylo na tyle...

 • klerim

  To chyba rzeczywiście ranking sponsorowany. Każdy ma taki ranking na jaki zasługuje... Smutne to.

 • rado

  Twórcy rankingu chyba jako główne kryterium brali program ,,Polska Betonoza 2021''.

 • radny

  Hahahha śmiech na sali, chyb nojbardzij zebane miasto

 • neo

  To chyba jakiś żart.

 • Axelmixer997

  Pytanie kto i na czyj interes tworzy ranking ?

 • boluś

  Niech zrobiom ranking na najmądrzejsze wpisy,moźe tyż ktoś mnie zauważy

 • boluś

  Ciebie ciymnoto pijar- redakcyjno ' już zauważołch . Iluś już podrobioł' cynzurowoł na zlecynie FRAJERPOMPKO' ? Nyndzno Podróba !

 • boluś

  Wybocom' powtórzynie' Z BLACHY , ASFALTU I BETONU ! kiela za taki ranking? tyż zamówia wy tymacie NOJBARZIJ ZA[...]GO MIASTA ! I niy wątpliwości co RUDA ŚL. zaś wygro !

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.