Na przestrzeni lat Ruda Śląska bardzo się zmieniła – w mieście powstało wiele nowych dróg i budynków, a to nie koniec modernizacji. Udało nam się dotrzeć do starych fotografii, na których uwieczniono niektóre znane rudzianom miejsca. Czy znacie je wszystkie?
Obiekty sakralne
Obiektami, które na przestrzeni lat przeszły metamorfozę, są rudzkie kościoły. W naszej galerii możecie zobaczyć, jak w 1939 roku wyglądały dwie najbardziej rozpoznawalne rudzkie świątynie - kościół Trójcy Przenajświętszej oraz Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Z pozoru same kościoły wyglądają niemalże tak samo jak dziś, jednak krajobraz, który je ołtarza, znacznie się różni.Poza tym, na przestrzeni lat wielokrotnie je remontowano - zachowała się jednak oryginalna bryła świątyń.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach powstała w 1902 roku, za rządów ks. Ludwika Tunkla. Kościół ma 57 m długości, 21 m szerokości w nawie podłużnej, a 31 m w nawie krzyżowej. Przez szkody górnicze, świątynia poddawana jest częstym konserwacjom.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w 1939 roku oraz dziś
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes to mały kościółek, wybudowany w 1806 roku, co czyni go najstarszą świątynią w mieście. Miano sanktuarium maryjnego kościół zyskał w 2008 roku – nadał je arcybiskup katowicki Damian Zimoń.
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w 1939 roku i dziś
Huta "Pokój" w Nowym Bytomiu
Kolejne fotografie przedstawiają Hutę Pokój, czyli nieodłączny element rudzkiego krajobrazu. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1945-1946. Możemy na nich dostrzec widok na Hutę z lotu ptaka, wielkie piece, a także hutników podczas pracy. Historia tego miejsca sięga 1840 roku, kiedy to David Lowenfeld, Moritz Friedlander i Simon Lowi założyli hutę o nazwie „Friedenshutte”, czyli właśnie Hutę Pokój. Wraz z każdym nowym właścicielem, huta coraz bardziej się rozbudowywała. Na potrzeby mieszkaniowe pracowników, wybudowano kolejny obiekt, bez którego rudzki krajobraz nie byłby taki sam – osiedle Kaufhaus.
Huta Pokój w latach 1945-1946
Dom Harcerski
Ten obiekt wielu mieszkańców naszego miasta pamięta z młodości, gdy sami zasilali szeregi harcerzy. Budynek można oglądać do dziś – znajduje się przy ulicy Szczęść Boże 4 w dzielnicy Ruda. Na fotografii widzimy harcerzy zgromadzonych pod budynkiem – po dziś dzień Dom Harcerza to miejsce spotkań młodzieży harcerskiej.
Dom Harcerski w 1935 roku i dziś
Koksownia "Wolfgang"
To jeden z obiektów, którego nie możemy już oglądać na własne oczy. Budowę koksowni rozpoczęto w 1915 roku, a już rok później uruchomiono produkcję. Znajdował się przy Kopalni Brandenburg i Wolfgang, czyli późniejszej Wawel-Walenty. W latach 1945-1950 koksownia stanowiła część kopalni Wawel-Walenty, zaś po 1950 roku zyskała autonomię. Zakład został zlikwidowany w 1989 roku, gdyż emitował do atmosfery dużo zanieczyszczeń i nie przynosił dużych zysków.
Jak widać, niektóre obiekty w Rudzie Śląskiej nie zmieniły się wcale. Znacie jakieś inne miejsca, które możemy podziwiać do dziś? Dajcie znać w komentarzach!