Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska na starych fotografiach – poznajesz te miejsca?

 • Dodano: 2022-06-27 13:30

Na przestrzeni lat Ruda Śląska bardzo się zmieniła – w mieście powstało wiele nowych dróg i budynków, a to nie koniec modernizacji. Udało nam się dotrzeć do starych fotografii, na których uwieczniono niektóre znane rudzianom miejsca. Czy znacie je wszystkie?

Obiekty sakralne

Obiektami, które na przestrzeni lat przeszły metamorfozę, są rudzkie kościoły. W naszej galerii możecie zobaczyć, jak w 1939 roku wyglądały dwie najbardziej rozpoznawalne rudzkie świątynie  - kościół Trójcy Przenajświętszej oraz Sanktuarium Matki Boskiej z Lourdes. Z pozoru same kościoły wyglądają niemalże tak samo jak dziś, jednak krajobraz, który je ołtarza, znacznie się różni.Poza tym, na przestrzeni lat wielokrotnie je remontowano - zachowała się jednak oryginalna bryła świątyń.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach powstała w 1902 roku, za rządów ks. Ludwika Tunkla. Kościół ma 57 m długości, 21 m szerokości w nawie podłużnej, a 31 m w nawie krzyżowej. Przez szkody górnicze, świątynia poddawana jest częstym konserwacjom. 

koci w Trjcy

Parafia Trójcy Przenajświętszej w 1939 roku oraz dziś

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes to mały kościółek, wybudowany w 1806 roku, co czyni go najstarszą świątynią w mieście. Miano sanktuarium maryjnego kościół zyskał w 2008 roku – nadał je arcybiskup katowicki Damian Zimoń. 

sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w 1939 roku i dziś

Huta "Pokój" w Nowym Bytomiu

Kolejne fotografie przedstawiają Hutę Pokój, czyli nieodłączny element rudzkiego krajobrazu. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1945-1946. Możemy na nich dostrzec widok na Hutę z lotu ptaka, wielkie piece, a także hutników podczas pracy. Historia tego miejsca sięga 1840 roku, kiedy to David Lowenfeld, Moritz Friedlander i Simon Lowi założyli hutę o nazwie „Friedenshutte”, czyli właśnie Hutę Pokój. Wraz z każdym nowym właścicielem, huta coraz bardziej się rozbudowywała. Na potrzeby mieszkaniowe pracowników, wybudowano kolejny obiekt, bez którego rudzki krajobraz nie byłby taki sam – osiedle Kaufhaus.

huta

Huta Pokój w latach 1945-1946

Dom Harcerski

Ten obiekt wielu mieszkańców naszego miasta pamięta z młodości, gdy sami zasilali szeregi harcerzy. Budynek można oglądać do dziś – znajduje się przy ulicy Szczęść Boże 4 w dzielnicy Ruda. Na fotografii widzimy harcerzy zgromadzonych pod budynkiem – po dziś dzień Dom Harcerza to miejsce spotkań młodzieży harcerskiej.

Dom harcerski

Dom Harcerski w 1935 roku i dziś

Koksownia "Wolfgang"

To jeden z obiektów, którego nie możemy już oglądać na własne oczy. Budowę koksowni rozpoczęto w 1915 roku, a już rok później uruchomiono produkcję. Znajdował się przy Kopalni Brandenburg i Wolfgang, czyli późniejszej Wawel-Walenty. W latach 1945-1950 koksownia stanowiła część kopalni Wawel-Walenty, zaś po 1950 roku zyskała autonomię. Zakład został zlikwidowany w 1989 roku, gdyż emitował do atmosfery dużo zanieczyszczeń i nie przynosił dużych zysków.


Jak widać, niektóre obiekty w Rudzie Śląskiej nie zmieniły się wcale. Znacie jakieś inne miejsca, które możemy podziwiać do dziś? Dajcie znać w komentarzach! 

Komentarze (10)    dodaj »

 • Aneta

  Kominy, smród, kościoły i panatoni - to przykre, że takie są wizytówki naszego miasta :(

 • Karlus Jan Johhann

  Magdalena,w R.Ś. i niy ino som miejsca kere sie łomijo i raczy niy pokazuje,.,.pszinojmi narazie,..,Ale momy miejsca kerymi mogymy sie POCHWOLIĆ. Jak wyglondali i jak dzisioj wyglondajom. Do tego kożde take miejsce mo swoja historia. Frelko zadej sie trud i skocz np. do Rudzkiego Muzeum. Popytej Irki Twardoch i Zdzicha Sobieraja łoni napewno Cie pomogom i pokierujom kaj, co, poco i po czamu. Jak co dej znać jak to widzisz.

 • Tyle w temacie

  Było brzydko i jest brzydko.

 • Ruda

  A może ciągle patrzysz w lustro? W Rudzie naprawdę są piękne miejsca, tylko szanujmy i dbajmy o to co mamy

 • Mimi

  To spadaj do sosnowca

 • Aneta

  Sosnowiec to ty szanuj brudny hanysie. Dawno w polsce nie byłeś, prawda?

 • Rol_nick

  Sosnowiec to jest piękne miasto. Szkoda tylko, że tam same czerwone gorole mieszkają.

 • etc

  To tak jak z twoją babą, była brzydka i jest brzydka.

 • Ruda

  Ciekawe jak jest u Ciebie w najbliższym otoczeniu...

 • VeynohNotker

  Chyba za dużo i zbyt długo przeglądasz się w lustrze - tyle w temacie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również