Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Opłata za śmieci w górę? Jutro radni podejmą decyzję

 • Dodano: 2021-11-03 13:45, aktualizacja: 2021-11-03 15:12

Szykuje się kolejna podwyżka opłaty za wywóz śmieci. Mieszkańcy Rudy Śląskiej segregujący odpady zapłacą 34 zł, a ci, którzy tego nie robią – 68 zł. Jutro sprawą zajmą się radni podczas kolejnej sesji Rady Miasta.

Śmieci znowu droższe

W czwartek, 4 listopada, podczas sesji Rady Miasta radni będą dyskutować nad wprowadzeniem kolejnej podwyżki opłaty za wywóz śmieci. Zgodnie z projektem uchwały nowa stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli są one zbierane i odbierane w sposób selektywny z nieruchomości, będzie wynosiła 34,00 zł miesięcznie za mieszkańca. Z kolei stawka dla osób niesegregujących śmieci będzie wynosiła 68 zł miesięcznie za mieszkańca.

Dlaczego opłata musi zostać podniesiona?

Magistrat wyjaśnia, że podwyżka jest konieczna. 

- Obecnie obowiązująca stawka nie pokrywa kosztów funkcjonowania systemu, a dopłata z Budżetu Miasta nie jest możliwa z uwagi na konieczność poniesienia dużo wyższych niż w latach ubiegłych kosztów budżetowych, których wzrost spowodowany jest między innymi wzrostem cen mediów (energii, gazu, wody) oraz zmianą przepisów w zakresie wynagrodzenia minimalnego i innych obowiązkowych podwyżek funduszu wynagrodzeń – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Ile zapłacimy za śmieci?

Opłata wzrośnie o cztery złote w przypadku osób, które segregują odpady (z 30 zł na 34 zł), a o 8 zł w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (z 60 zł na 68 zł).

Nowe stawki mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku.

- Przyjęte stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych wynikają z przeprowadzonej analizy kosztów systemu. Analiza ta jednoznacznie wskazuje, że opłaty pobierane od mieszkańców nie pokrywają kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi ponoszonych przez gminę, które wzrastają m.in. w zakresie cen uzyskanych w kolejnych postępowaniach przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Należy również wziąć pod uwagę, że ilość odpadów odbieranych od mieszkańców sukcesywnie wzrasta – wskazuje magistrat.

Komentarze (70)    dodaj »

 • Rudi

  Dziekujemy ze nie mamy podwyzki za smieci, za to wy macie podwyzke wypłat

 • Ant

  Za kazdym razem to samo. Najpierw tekst ze radni odrzucili podwyzke a jakis czas pózniej artykól ze radni przyjeli podwyzke bo niemieli wyjscia. Pytanie kogo ładujecie w [...]a ztymi ustawionymi głosowaniami. Predzej czy pózniej mieszkancy zorientuj sie ze sa ladowani w [...]a

 • ANTY UE

  A ja i tak nie będe segregował nawet jakbym miał płacić po 100 zł

 • Mieszkaniec

  Firmy remontowo-budowlane które na rzecz spółdzielni wykonują prace jak np ocieplenia bloków osiedlowych swoje śmieci wyrzucają gdzie popadnie gruz styropian itd. ładuje do pustych worków po klejach i wrzuca do pojemnika z papierem dlaczego nikt tego nie pilnuje ciężko postawić kontener? No tak to są przecież koszty...robotnicy mają to głęboko w d....najważniejsza jest przerwa śniadaniowa.Stoi taka brygada w kolejce w osiedlowym sklepie i każdy ćwiartka vodki piwo

 • Robotnik

  Nietak do koncza ze robotnicy maja to w [...]. To kierownicy załatwiaja kontenery na smieci itd. Sam pracowałem w takiej firmie i wiem jak to sie odbywa. Nieraz na jakiesgadki z naszej strony na temat segregacji to nas wysmiano. Bo za drogo zamawiac kilka kontenerow. Niekazdy kto pracuje na budowie czy remoncie mysli tylko o chlanii i sniadaniu.

 • boluś

  W RSM "nowy" Prezes i te same gymby i zwyczaje co w Urzyndzie! Podwyżki'podwyżki i [...]anie Spółdzielców kiela wlezie. I te same firmy od lat'teroz lotajom i składajom Packowi gratulacje . Syćko na NAS koszt"

 • Mejera

  Tak te śmieci to po 100 zł powinny kosztować, tylko pod jednym warunkiem jak Mejer ten SMRUD będzie wąchał na Karmanskim

 • Lis

  Przypomnę radnym, że są głosem mieszkańców Rudy Śląskiej! Mieszkańcy Rudy Śląskiej są na NIE dla podwyżek opłaty za śmieci! Dla przypomnienia siedem lat temu tak to wyglądało: https://rudaslaska.naszemiasto.pl/oplaty-za-smieci-w-rudzie-slaskiej-beda-nizsze/ar/c3-2105788Może niech radni obniżą stawkę!!!

 • Mieszkaniec

  Na pordzika już wiszą kartki po klatkach że nowa firma zajmująca się wywozem śmieci stwierdziła ponownie naruszenia w segregacji odpadów i zostanie wszczęte postępowanie administracyjne o podwyżce 60zl za miesiąc od mieszkańca a po podwyżce z tego artykułu wynika że będzie to 68 zł czyli 4 osobowa rodzina zapłaci miesięcznie 272 zł co daje rocznie 3264zl za sam wywóz śmieci

 • Luzik

  Bardzo dobrze bo ludziska nie chcą segregowac lenistwo i tele może bat pomoże czyli podwyżka.

 • Mimi

  Nowy Bytom Chorzowska również

 • Halemba

  To chyba powywieszali we wszystkich spółdzielniach

 • Karol

  Pamiętamy, ciekawe czy stanieje opłata za śmieci jak powstanie spalarnia?

 • Baby

  A przecież podpisano umowę na podstawie przetargu " kto da mniej" i wygrała lepsza firma. Dlaczego to mieszkańcy muszą dopłacać - skoro była niedawno umowa? To czemu nie została stara i może byłaby jednak w dłuższej perspektywie tańsza? Drugi aspekt: odzysk śmieci . Firma odbiera segregowane śmieci a co miasto tego ma? Papier można sprzedać, plastik również- tak samo szkło. Byłaby z tego jakąś kasa dla nas mieszkańców. Czy tym "zyskiem" firma dzieli się z miastem? No I kolejny temat to spalarnia.. a może wodorowa?? Koszt budowy wysoki ale za to jaki zysk! Nic nie zostaje. Nawet pozostałości zostają wykorzystane jako Kamień lub żwir. I to warto tym układzie przemyśleć....

 • ziutek

  "stara" firma była o wiele droższa i nie mogła zostać. Problem jest w tym, ze nie mamy jak takiego systemu recyklingu. Włodarze przespali całe lata. Tu nie chodzi o spalarnie /osadów pościekowych - bo tylko to nam zaproponowano/ tylko o odzysk surowców. W mieście nie ma żadnego systemu odzysku śmieci. Jedyne co mogą nam zaproponować to przepełnione kubły. oczywiście administracje MPGM-u nie reagują na telefony.

 • Łuk

  Ale Świony czy Bytom też takich systemów nie mają, a jest taniej!

 • boluś

  Jako wodorowo? Cuś'żeś niy halo w tymacie! Pewnie biego ci o plazmowo a to dopiero je syf 'kiła i pewno mogiła ! Ponadto downo nieaktualne . Szwindel na wyłudzynie kasy z Unjnyj bez Żydków zza Wielkiej Wody i lipno technologia. Pyrsk

 • boluś

  Majer zwyczajowo dofinansowaniami, dotacjami itp.kupi sobie za NASZĄ KASĘ głosy niy'po'Radnych. Trza im to zapamiyntać i zająć sie wymianą tej hołoty !

 • tomtom

  Przestaję rozumieć sens istnienia urzędu miasta. W mieście ciemno, inwestycje mizerne, wyprzedaż gruntów pod hale magazynowe, braki finansowe pokrywają mieszkańcy poprzez np. wzrost cen śmieci. Urząd istnieje głównie po to, zeby zapewnić utrzymanie pracownikom, radnym, no i tzw. Władzom. Obawiam się, że mieszkańców już nie stać na taki duży urząd, trzeba go chyba jednak odchudzić. Przydałby się porządny audyt i niepopularne decyzje.

 • Kamilo

  Niegospodarność Urzędu Miasta to jedno ale po prostu sam Remondis jest zje*any. Ta firma to porażka. Niech MPGK przejmie Rude i pokaże im jak się wywozi śmieci na czas i za mniejszą kasę. Mieszkańcy Katowic płacą 26.30 od głowy. Da się ? Da ! [...]ć Remondis ! Oni będą sobie podnosic stawki a Urząd Miasta będzie musiał to łykać bo nie ma innego wyjścia !! Tak samo jest w Katowicach. Jak MPGK zagra tak Urząd Miasta Katowice musi zatańczyć.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również