Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Od marca znacznie wzrosną opłaty za wywóz odpadów w Rudzie Śląskiej!

 • Dodano: 2019-02-01 11:30, aktualizacja: 2019-02-04 13:07

Od 1 marca 2019 roku będą obowiązywały nowe, zdecydowanie wyższe stawki opłat za odbiór odpadów w Rudzie Śląskiej - taką uchwałę podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Osoby segregujące śmieci zapłacą miesięcznie 21.70 zł, z kolei ci, którzy tego nie robią - 43.40 zł. Dotychczasowe stawki były zdecydowanie niższe i wynosiły odpowiednie 14,50 zł oraz 29 zł.

Nowe stawki za odbiór odpadów będą obowiązywały już od 1 marca

Dla większości przypadków nowe opłaty będą obowiązywały już od 1 marca, chociaż dla domków letniskowych oraz dla nieruchomości wykorzystywanych w celach rekreacyjno-wypoczynkowych uchwałą zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia przyszłego roku.

Na mocy uchwały Rady Miasta od 1 marca 2019 r. miesięczna stawka za odbiór odpadów komunalnych wzrośnie z 14,50 zł za osobę do 21,70 zł za śmieci segregowane i z 29 zł za osobę do 43,40 zł za śmieci niesegregowane. Wzrosną również opłaty za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady. Przykładowo za pojemnik 120 l stawka będzie wynosiła 30 zł (obecnie 19 zł) za odpady zbierane w sposób selektywny i 60 zł (obecnie 40 zł) za odpady niesegregowane. Natomiast w przypadku domków letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nowe stawki obowiązywać będą dopiero od 1 stycznia 2020 r. Ryczałtowa opłata roczna wzrośnie wówczas z 42 zł do 75 zł za śmieci segregowane i z 84 zł do 150 zł za śmieci niesegregowane - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Rudy Śląskiej.

Większość rudzian nie segreguje śmieci, ale płacimy za to wszyscy

O tym, że w Rudzie Śląskiej w końcu będą musiały obowiązywać wyższe stawki za wywóz śmieci było wiadomo już od dawna. Ceny proponowane przez firmy w kolejnych przetargach ciągle rosną, co związane związane jest z podwyższeniem kosztów operacyjnych takich usług (podwyżki cen za energię i paliwa nie pozostają tutaj bez znaczenia). Jednocześnie miasto musi sprostać wymogom ustawy, która wymusza na samorządach doprowadzenie do sytuacji, w której stosunek śmieci segregowanych do niesegregowanych będzie coraz większy.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Wymagany poziom recyklingu papieru, plastiku, szkła i metalu rośnie z każdym kolejnym rokiem. O ile jeszcze w 2013 roku, kiedy obowiązek ustawowy wszedł w życie, prób segregacji wynosił 12%, przy czym z każdym kolejnym rokiem rósł o 2 punkty i jeszcze. dwa lata temu, w 2017 roku, wynosił 20%. Skok nastąpił w kolejnym, 2018 roku, kiedy poziom wymaganego recyklingu wzrósł do 30%. Mało tego, w tym roku próg znowu wzrośnie o kolejnych 10%, a w 2020 ma już wynosić 50%!

Wskaźniki osiągnięte w Rudzie Śląskiej w tym zakresie to odpowiednio 12,08% w 2013 r., 14,52% w 2014 r., 16,36% w 2015 r., 19% w 2016 r., 20% w 2017 r. - W ostatnich latach poziom segregacji w naszym mieście powoli rośnie, trzeba jednak pamiętać, że wymagane poziomy rosną jeszcze szybciej. Jeżeli nie zwiększymy znacząco segregacji, to w 2020 r. kara dla miasta za nieosiągnięcie wskaźników może być liczona w setkach tysięcy złotych – mówi na temat progów wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Innymi słowy im więcej śmieci będziemy jako mieszkańcy segregować, tym więcej pieniędzy pozostanie w kasie miasta. Niestety, pomimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych, wielu mieszkańców wciąż pozbywa się odpadów w sposób nieuporządkowany, a koszty tego ponosimy wszyscy.

Koszty, które miasto ponosi w związku z odbiorem odpadów, stale rosną. Winą za podwyżki opłat dla mieszkańców obarcza się samorządowców, a tak naprawdę winna jest zła „ustawa śmieciowa”, wprowadzona w 2013 roku. Musimy pracować w ramach przyjętych w tej ustawie rozwiązań, a w żaden sposób nie poprawiła ona gospodarki odpadami w polskich gminach. Analizowaliśmy sytuację w innych miastach i okazuje się, że borykają się z tymi samymi problemami – zaznacza wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Radni obradowali już nad podwyższeniem stawek w grudniu - wtedy jednak nie wyrazili na to zgody

Podczas grudniowej sesji Rady Miasta również podjęty był temat stawek za odbiór odpadów, wtedy jednak radni nie zgodzili się na ich podwyższenie. Proponowana wtedy wysokość stawek byłą podyktowana między innymi faktem, że w przetargu udział wzięła tylko jedna firma. W związku z odrzuceniem uchwały przetarg został unieważniony, a sytuację ratowane poprzez podpisanie stosownych aneksów:

W tej sytuacji musieliśmy unieważnić przetarg i podpisać tymczasowe aneksy, aby miasto nie „utonęło” w śmieciach – informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Teraz chcieliśmy zaproponować mniejszą podwyżkę, odpowiednio do 19,70 zł i 39,40 zł. Aby system się bilansował, musielibyśmy jednak równocześnie ograniczyć zakres usług dotyczących odbioru odpadów – tłumaczy Krzysztof Mejer.

Już niebawem miasto ma ogłosić kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na okres od 1 maja bieżącego roku do końca roku 2020.

Statystyki dotyczące odpadów komunalnych w Rudzie Śląskiej za rok 2018

A jak odbiór odpadów komunalnych wygląda pod względem statystyk?

Zebrano 58 tysięcy ton śmieci ogółem, w tym:

 • 38 tys. ton odpadów zmieszanych
 • 20 tys. ton odpadów segregowanych

Wysegregowano:

 • 797 ton papieru i tektury
 • 1436 ton opakowań  z tworzyw sztucznych
 • 5,5 ton opakowań z metali
 • 1,5 ton opakowań wielomateriałowych
 • 1471 ton szkła
 • 5916 ton gruzu
 • 6229 ton biomasy

Oprócz tego wiele ton odpadów wielkogabarytowych, a także elektroodpady, baterie czy przeterminowane leki.

Następna informacja

Komentarze (146)    dodaj komentarz »

 • Mieszkanka

  Szkoda, ze pieniądze to każdy chce wyłudzić, ale pomoc ludziom segregować to już nie. Co z tego ze są kolorowe kosze jak przyjeżdża jedno auto i wszystko razem biorą? Jak mam niby segregować w małym mieszkaniu? Żarty sobie z ludzi robicie.

 • twardy

  i znowu vice i radni po cichu wszystkich wydymali

 • LUX

  Większa grupa wyborców głosowała "byle nie PiS" to teraz zamknąć usta i płacić.

 • Doniu

  Masz całkowitą rację, jeszcze zobaczą jak tak bedą dalej myślec i zagłosują za zjednoczonymi lewakami to będą płakać tak bedzie fajnie

 • Uwaga

  #tematdlauwagi

 • olo77

  To jest chore...głupich szukają...miasta likwidują sortownie i zwalniają ludzi bo chcą oszczędzać i przerzucają sortowanie w domu na ludzi..A my za to mamy jeszcze płacić..To jest chore...idiotów i niewolników z nas robią..A potem przyjeżdza śmieciarka i wszystko ładuje na jeden samochód..dlaczego ludzie się tak daja robić w balona???

 • śmieszni ludzie

  Nic Wam nie da segregowanie śmieci! W Rudzie Śląskiej jest problem w tym, że nie mamy własnej utylizacji ani spalarni!! Wszystko wywozimy do Chorzowa, Siemianowic, Dąbrowy itd oni podnoszą stawki za odbiór odpadu!

 • Wu

  Tak. Nie chcieli spalarni, a teraz marudzą. W Niemczech takie spalarnie to norma, stoją w miastach i nawet nie wiesz, że to spalarnia. U nas pokutuje przekonanie, że spalarnia to dym i zanieczyszczenie. Nic bardziej mylnego.

 • Bhs

  Co za palant chcąc zmotywować ludzi do segregacji ustala podwyżkę na identycznym poziomie dla segregujących i nie? Skoro są wymogi dot. Sortowania, tym drugim oplata powinna wzrosnac dwu, trzykrotnie albo i wiecej.

 • Ala

  Zobaczcie w innych miastach ta sama firma wywozi śmieci, a opłaty mają dużo niższe np. Częstochowa, Tychy i inne. Dodatkowo np. w Częstochowie duże rodziny mają 50% taniej a w Tychach 5 i każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym płaci za śmieci tylko 1 zł.Śmieci segregowane Częstochowa 12zł.od osoby, w Tychach po tegorocznych podwyżkach 15 zł od osoby.

 • Ala

  Zobaczcie w innych miastach ta sama firma wywozi śmieci, a opłaty mają dużo niższe np. Częstochowa, Tychy i inne. Dodatkowo np. w Częstochowie duże rodziny mają 50% taniej a w Tychach 5 i każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym płaci za śmieci tylko 1 zł.Śmieci segregowane Częstochowa 12zł.od osoby, w Tychach po tegorocznych podwyżkach 15 zł od osoby.

 • ewa

  Tak się wszyscy zachwycają segregacją u naszych zachodnich sąsiadów , to dlaczego nie mogąc sobie poradzić z tym problemem przez dwie kadencje nasze władze nie biorą tych rozwiązań które są w Niemczech?Komu to jest na rękę,bo na pewno nie mieszkańcom,a niemiecka firma monopolista kroi nas ładniutko za zgodą urzędu.

 • Karo

  Segregowanie śmieci w 42metrach bezcenne

 • Hajer

  No to teraz economia i Ruda Śląska będzie szybciej się wyludniać

 • HALEMBA

  A próbował ktoś ostatnio oddać butelkę i uzyskać zwrot kaucji bez paragonu?! Dlaczeg z tym jest jakiś dziwny problem?

 • Ja

  A co wy ludzie myśleliście , że niemiec będzie wam te śmieci za darmo wywoził!?!?!? On potrafi tylko rachunki wystawiać i dyktować. Cieszycie sie z dotacji a nie wiecie ile bedzie was to jeszcze kosztowało .

 • Sprawiedliwość

  Czyli jak zadeklaruje, że chce płacić za niesegregowane i sąsiadowi na wrzucę do jego kubła śmieci (wszystko w worku) to nikt mi nic zrobić nie może, a On też zapłaci wyższą stawkę?

 • Ase

  Złodziejstwo !!!! To jest skandal

 • Maximus Segregatus

  W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej nie pozwalają na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną... https://www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

 • Ja

  Jak ma się 4 dzieci to muszę płacić 130zł co miesiąc? Zrobicie coś dla rodzin wielodzietnych?

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.

Drogi Użytkowniku!

Dokładamy wszelkich starań by korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe.

Dlatego staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez administratora danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych.

Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.

Przejdź do serwisu