Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Podpisano umowę na budowę nowej strażnicy

 • Dodano: 2022-09-26 14:00, aktualizacja: 2022-10-04 10:51

19 września w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej odbyło się spotkanie, na którym komendant miejski PSP w Rudzie Śląskiej st. bryg. Andrzej Małysiak i prezes zarządu firmy ANNA-BUD sp. z o.o. Artur Bławat podpisali umowę na budowę nowej strażnicy Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej. 

W spotkaniu wzięli udział również Poseł na Sejm RP Marek Wesoły oraz dyrektor kontraktu Grzegorz Grabiński.

- 19 września została podpisana umowa na budowę nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Zwycięska firma zaprojektuje i wybuduje ten nowoczesny obiekt. W listopadzie zaplanowano rozpoczęcie budowy. Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc w pozyskaniu działki oraz kwoty 40 mln złotych. Za okazane wsparcie dziękuje Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - napisał poseł Marek Wesoły. 

W Rudzie Śląskiej powstanie nowa strażnica 

Nowy obiekt ma zastąpić dwie dotychczasowe siedziby, które nie są już wystarczające dla potrzeb rudzkiej jednostki oraz nie spełniają wymaganych standardów. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa na 2023 r. i rezerwy premiera na 2022 r.

Przedmiotem zamówienia jest budowa strażnicy w formule "zaprojektuj i wybuduj". Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wykonanie wszystkich prac budowlanych.

Projekt nowej strażnicy

Zgodnie z założeniami w nowej komendzie będzie m.in.: 18 stanowisk garażowych dla wozów strażackich, część biurowa, sale szkoleniowe, sala sztabowa, a także salka edukacyjna "Ognik", służąca do spotkań z dziećmi w wieku szkolnym. Powstanie też zaplecze logistyczne ze sprzętem. Budynek będzie dostosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami.

Obiekt zostanie wyposażony w instalacje:

 • elektryczne wysokoprądowe i niskoprądowe,
 • wodną,
 • kanalizacyjną sanitarną i deszczową,
 • centralnego ogrzewania,
 • wentylacji mechanicznej,
 • klimatyzacji,
 • ładowania pojazdów elektrycznych
 • oraz fotowoltaiczną.

Teren o łącznej powierzchni prawie 1,3 ha położony przy ul. Piotra Niedurnego w rejonie kopalni „Pokój”, należący do Skarbu Państwa, znajdował się w użytkowaniu wieczystym Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. SRK zrzekła się prawa użytkowania wieczystego, a następnie prezydent Rudy Śląskiej, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, ustanowił trwały zarząd na tych nieruchomościach na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, z przeznaczeniem pod budowę nowej strażnicy PSP wraz z Jednostką Ratowniczo - Gaśniczą.

Komentarze (1)    dodaj »

 • Ziga z Wirku

  A co z budynkiem PSP na Wirku? Niedawno przecież był docieplany.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również