Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Projekty do budżetu obywatelskiego czekają na weryfikację

 • Dodano: 2020-07-03 10:15

39 projektów zostało zgłoszonych do rudzkiego budżetu obywatelskiego na 2021 rok.

Wnioski przejdą teraz weryfikację pod kątem wymogów określonych w uchwale Rady Miasta. Lista zadań zakwalifikowanych do dalszego etapu zostanie ogłoszona 7 sierpnia.

Glosowanie odbędzie się w dniach 7 – 13 września

Dziękuję wszystkim, którzy w czasie, kiedy nasze życie zdominowała epidemia koronawirusa, zmobilizowali się do przygotowania wniosków – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Zdecydowana większość zgłaszających projekty skorzystała z platformy elektronicznej rudaslaska.budzet-obywatelski.org. W ten sposób wpłynęły 32 wnioski, formę papierową wybrano zaledwie w 7 przypadkach.

Najwięcej projektów - 8 - dotyczy dzielnicy Wirek. Pozostałe wnioski to Bykowina (7), Halemba (5), Bielszowice (3), Ruda (3), Orzegów (3), Nowy Bytom (2), Kochłowice (2), Godula (1). 3 projekty dotyczą całego miasta, 1 dzielnic: Ruda, Nowy Bytom, Chebzie i 1 dzielnic: Bielszowice, Halemba, Kochłowice, Orzegów, Ruda, Wirek. Przeważają zadania inwestycyjne, których jest aż 36, przy 3 projektach „miękkich”. 9 propozycji mieszkańcy określili jako projekty duże (koszt realizacji zadania wynosi więcej niż 280 tys. zł) , a 30 jako małe (z kosztem realizacji do 280 tys. zł). 24 wnioski złożyły kobiety, a 15 mężczyźni.

Złożone wnioski zostaną zweryfikowane pod kątem zgodności z wymogami zawartymi w podjętej 30 kwietnia br. uchwale Rady Miasta w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ruda Śląska. Przypomnijmy, że propozycje do budżetu obywatelskiego muszą obejmować działania zgodne z obowiązującym prawem oraz stanowić zadania własne gminy. Zlokalizowane muszą być na terenie, na którym miasto może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne. Projekty muszą spełniać również warunek ogólnodostępności, czyli być dostępne dla wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej, przy czym korzystanie z nich nie może być odpłatne. Z budżetu obywatelskiego wyłączone są inwestycje i remonty w budynkach placówek oświatowych. Pozostałe wymogi, jakie muszą spełniać wnioski, można znaleźć we wspomnianej uchwale Rady Miasta.

Weryfikacja wniosków trwać będzie do 5 sierpnia br.

Następnie o jej wynikach powiadomieni zostaną wnioskodawcy, a publikacja wykazów projektów dopuszczonych i niedopuszczonych do głosowania nastąpi 7 sierpnia. Wnioskodawcy będą mieli 5 dni roboczych od ogłoszenia wykazu na ewentualne odwołanie się od decyzji komisji weryfikacyjnej. Ostateczną decyzję podejmie wówczas prezydent miasta po zapoznaniu się z treścią odwołania i opinią zespołu ds. budżetu obywatelskiego. W przypadku uznania odwołania za zasadne wykaz zostanie zaktualizowany.

Zakwalifikowane projekty zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców, które prowadzone będzie od 7 do 13 września za pośrednictwem wspomnianej platformy elektronicznej oraz w formie tradycyjnej – w wyznaczonych punktach.

Do realizacji wybrane zostaną zadania, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, jednak nie mniej niż 30 i będą mieściły się w przewidzianej puli pieniędzy – informuje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta, przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego na 2021 rok.

Lista zwycięskich projektów zostanie opublikowana 21 września

Pula środków na rudzki budżet obywatelski w 2021 r. wyniesie 4 122 640 zł, z czego 1 042 640 zł na projekty duże (koszt realizacji zadania wynosi więcej niż 280 tys. zł), a 3 080 000 zł na projekty małe (z kosztem realizacji do 280 tys. zł). Co istotne, jeśli w wyniku weryfikacji koszt zadania zgłoszonego jako małe przekroczy limit, to zostanie ono automatycznie zakwalifikowane do zadań dużych.

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to ósma tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł, w 2019 roku – 3,720 mln zł, a w 2020 roku - 3 994 000 zł. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3,5 tys. osób, w ostatnim – ponad 5,2 tys.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Michał

  Ciekawe co z tą tężnia solankową??

 • Józef

  Może jednak nie wszyscy chcą mieć tężnię pod oknami? Już teraz wieczorami jest tak głośno,że trzeba okna zamykać, bo wyrostki drą się na całą okolicę.

 • Urzedas

  Ciekawe skad kasa? Może lepiek zapłacić za autobusy do KZKGOP? Miasto nie mo na nic pieniedzy to na BO też nie będzie

 • wiocha

  P.prezydent specjalnie pojechała do Bytomia kolejne zdjęcie sobie z Trzaskowskim zrobić.Jak go wybierzemy to obsypie nasze miasto takimi pieniędzmi o jakich nam się nie śniło.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.