Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: Przy Piastowskiej powstaje przystanek. Rudzianie obawiają się o stan budynku

  • Dodano: 2023-08-16 12:30

Dawniej mieściła się tu Fabryka Margaryny, dziś pogrążony w ruinie zabytkowy budynek stoi pusty. Obiekt oklejony jest tablicami ostrzegającymi, że grozi zawaleniem, tuż obok niego znajduje się jeden z popularnych marketów, a już niedługo podróżni będą korzystali z przystanku autobusowego, który powstaje w jego bezpośrednim sąsiedztwie. A jaki jest jego stan techniczny?

Była fabryka, jest ruina

Budynek położony przy ul. Piastowskiej 5 w Rudzie Śląskiej to obiekt zabytkowy. Posiada murowaną elewację z cegły ceramicznej w układzie „krzyżowym", a partia cokołu utrzymana jest w układzie wozówkowym". Cokół od frontu jest wyłożony kamiennymi ciosami w układzie opus incertum, z szeregiem sześciu dwuskokowych przypór wykonanych z cegły, zlokalizowanych po wschodniej stronie elewacji na długości ryzalitu bocznego. Ryzalit centralny elewacji głównej i ryzalit elewacji tylnej wzbogacone zostały detalem w postaci dwudzielnego łuku kotarowego zakończonego płasko i obramień okiennych wykonanych z cegły profilowanej.

Jak sądzono, gmach wzniesiony przy ul. Piastowskiej 5 w Rudzie Śląskiej został wybudowany w 1923 roku. 

- (...) budynek dawnej Fabryki Margaryny został wzniesiony w 1923 roku w stylu modernizmu dla zakładów Oberschlesiches Fett und Margarinewerke według projektu z sierpnia 1922 roku. Jako sporządzający projekt podpisany jest starszy inżynier F. Barth, jako wykonawca architekt i mistrz murarski Bruno Iwański – czytamy w decyzji w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków z października 2018 roku.

Okazuje się, że jego historia jest dłuższa. Jak wyjaśnia Marta Lip-Kornatka, starszy inspektor w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej, „w świetle obecnych ustaleń wydaje się, że w roku 1923 nastąpiła jedynie przebudowa obiektu (a nie budowa, jak to jest napisane w decyzji)”.

- Środkowa, najbardziej dekoracyjna część obiektu jest zapewne wcześniejsza i pochodzi z początku XX wieku. Od roku 1923 obiekt był siedzibą Górnośląskiej Fabryki Tłuszczów i Margaryny "Silesia", wcześniej znajdowała się tutaj chłodnia obsługująca pobliskie jatki – podkreśla pani Marta Lip. 

W okresie międzywojennym działała tu spółka „Unikor" (Zjednoczona Fabryka Przetworów Mięsa i Tłuszczów), a kiedy zbankrutowała, w gmachu ulokowano garbarnię. Po II wojnie światowej mieściły się tu magazyny i kuchnia dla biednych, a później - Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane, a następnie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które pozostało w obiekcie do 2007 roku. W tym też roku budynek został przejęty przez Aldi Spółkę z.o.o z siedzibą przy ulicy Niedźwiedziniec 10 w Chorzowie. Rok później nastąpiły tu wielkie zmiany.

- (...) wyburzono wszystkie dobudowane do pierwotnego budynku obiekty, łącznie z tymi, które powstały na podstawie projektu z września 1923 roku. Teren działki uporządkowano i wybudowano na nim jednokondygnacyjny obiekt handlowy. Budynek fabryki margaryny nie został wówczas odpowiednio zabezpieczony, a w latach 2008-2012 usunięto z niego wszystkie instalacje, zamurowano cześć otworów okiennych i zdemontowano drzwi. Wyłączono go również z użytkowania, w związku z czym jego stan techniczny ulegał od tego czasu systematycznemu pogorszeniu – wskazano w decyzji w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków z października 2018 roku.


Budynek znajduje się w rękach prywatnych. Zrobiło się o nim głośno, kiedy przystąpiono do prac zmierzających do utworzenia obok niego zatoki autobusowej. Mieszkańcy Rudy Śląskiej obawiają się, że usytuowanie przystanku autobusowego w pobliżu budynku położonego przy ul. Piastowskiej 5 może zakończyć się fatalnie. Podnoszone są argumenty wskazujące, że grozi on zawaleniem. Rudzianie wskazują, że zabezpieczenia nie są wystarczające. Utworzenie zatoki autobusowej w tym miejscu było planowane już wiele lat temu. Związane jest to z faktem, że w okolicy znajdują się dwa supermarkety, dworzec PKP czy park. 

Jaki jest stan techniczny budynku przy ul. Piastowskiej?

O opinię poprosiliśmy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rudzie Śląskiej.

Jak zaznacza Monika Oleszycka z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w Rudzie Śląskiej budynek dawnej fabryki margaryny przy ul. Piastowskiej 5 w Rudzie Śląskiej nie jest użytkowany, został wygrodzony i zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Dodajmy, że obiekt ten jest wpisany do rejestru zabytków.

Przeprowadzone zostało postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego części piwnicznej (podziemnej) dawnej fabryki margaryny, która położona jest poza obrysem murów zewnętrznych (na działkach o numerach geodez. 2473/44 i 2472/244) i 9 września 2021 roku wydano decyzję, na mocy której nakazano właścicielowi budynku dawnej fabryki margaryny, wykonać wskazane roboty budowlane, mające na celu zapewnienie nośności ściany południowej i zachodniej budynku jw., zlicowanej z elewacjami południową i zachodnią, poprzez wzmocnienie strefy przejazdu (południowej) oraz parkingowej po zachodniej stronie budynku. 

- W decyzji tej, do czasu wykonania robót budowlanych wskazanych powyżej, nakazano wyłączyć z użytkowania strefę przejazdu, zlokalizowaną na działce 2173/44 dla samochodów o nośności powyżej 18t. oraz strefę parkingu zlokalizowaną po zachodniej stronie budynku nad piwnicami poza obrysem budynku, zlokalizowaną na działce o nr geodez. 2173/44 – czytamy w piśmie, które otrzymaliśmy od PINB.

Budynek przy ul. Piastowskiej 5 wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Oznacza to, że znajduje się także pod opieką Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bowiem podlega prawnej ochronie konserwatorskiej w obrysie murów zewnętrznych wraz z przyporami.

PINB 29 czerwca 2023 roku wydał decyzję nakazującą użytkownikowi wieczystemu, któremu przysługuje prawo własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość, tj. nieużytkowanego budynku dawnej Fabryki Margaryny, położonego na nieruchomości przy ul. Piastowskiej 5 w Rudzie Śląskiej wykonanie, w terminie do dnia 31.07.2023 r., robót zabezpieczających mających na celu usunięcie zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia.

Zalecono:  

  • zamurowanie otworu drzwiowego w ścianie zewnętrznej południowej budynku i otworu wybitego w ścianie zewnętrznej zachodniej budynku położonego jw., na grubość co najmniej 12 cm,
  • uzupełnienie brakującego ogrodzenia od strony południowej na wysokość minimum 1,50 m,
  • usunięcie gruzu zalegającego na siatkach zabezpieczających zawieszonych pod dachem.

- Ponadto nakazano umieścić na wszystkich elewacjach budynku (pierwszej kondygnacji nadziemnej), zawiadomienie o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia – wylicza inspektor Monika Oleszycka z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Stan prac można zobaczyć na zdjęciach, które zostały wykonane 10 sierpnia 2023 roku. Od strony parkingu znajdującego się przy popularnym markecie budynek został odgrodzony i zabezpieczony, a samochody mogą parkować w bezpiecznej odległości od gmachu. Rudzianie zaniepokojeni utworzeniem zatoki autobusowej w pobliżu wspomnianego obiektu zwracają uwagę, że wykonane zabezpieczenia są niewystarczające od strony ulicy. Do oddania przystanku do użytku zostało jednak jeszcze trochę czasu, może uda się poprawić bezpieczeństwo.

Komentarze (6)    dodaj »

  • Ernest_Vitczok

    Słabe te nasze prawo. Pięknie miasto przekazało stary szpital w Orzegowie za 1 zł na rzecz wyższej szkoły. W budynku tym z publicznych środków przeprowadzono remont jak również remont elewacji. I budynek niszczeje! Ciekawe jak długo jeszcze.

  • Oupa Willi

    momy jusz tak mało naszych ślonskich zabytkow a te lebry we magistracie majom to kajś.Na bezrok bydziecie podsumowane,na zicher!!!

  • rado

    Taki z tego zabytek, że czekają aż się sam zawali. Gdyby rzeczywiście komuś na tym zależało już dawno byłoby to odnowione. Te siatki co są wokół to nie będzie żadne zabezpieczenie dla spadających z kilkunastu metrów cegieł i części dachu, a do tego dojdzie jeśli nie zaczną tego remontować.

  • Raven

    Wybrała Ruda na radnego niejakiego Żurka i Szymańskiego. Mają okazję się wykazać a nie tylko promować własne osoby.

  • Hanys

    To się do wyburzenia nadaje

  • Jo

    Jest wygrodzony to się nie zawali,czego nie rozumiecie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również