Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska to jedno z bardziej sfeminizowanych miast w sferze polityki

 • Dodano: 2021-03-12 10:45

Ostania „Loża Prezydentów” została poświęcona roli kobiet w samorządach i polityce. Gośćmi redaktora Grzegorza Żądło były Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej oraz Gabriela Staszkiewicz – burmistrz Cieszyna. Zabrakło prezydent Zabrza - Małgorzaty Mańki-Szulik, która w dniu nagrania programu, odwołała swój udział w nim.


Podczas programu redaktor Żądło pytał m.in. o to czy kobietom trudniej walczyć w wyborach niż mężczyznom oraz czy kobiety mają inne priorytety w zarządzaniu miastem? 

Choć kobiety mogą korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego od ponad stu lat, nadal niewiele z nich decyduje się na związanie swojego życia właśnie z polityką. Unia Europejska od lat 90. XX wieku promuje zrównoważony udział kobiet i  mężczyzn w  podejmowaniu decyzji na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym, a liczba kobiet aktywnych w polityce sukcesywnie wzrasta. Jak sytuacja wygląda na szczeblu samorządowym? 

Kobiety stanowią 12 proc. prezydentów, burmistrzów i wójtów

Redaktor Grzegorz Żądło, prowadzący Loży Prezydentów, zaznacza, że w Polsce kobiety to zaledwie 12 procent prezydentów, burmistrzów i wójtów. A w naszym województwie? Samorządy są zdecydowanie zmaskulinizowane, czyli zdominowane przez mężczyzn. W Katowicach na stanowiskach włodarzy miasta znajdują się sami mężczyźni, podobnie jest w Sosnowcu i Częstochowie. Wyjątek stanowi Zabrze, gdzie u steru władzy stoi Małgorzata Mańka-Szulik oraz Ruda Śląska, która, można powiedzieć, jest sfeminizowana. Stanowisko prezydenta miasta od 2010 piastuje Grażyna Dziedzic, a jednym z wiceprezydentów jest Anna Krzysteczko. Co więcej, stanowiska sekretarza i skarbnika także zajmują kobiety. Ruda Śląska wyróżnia się liczbą kobiet świetnie radzących sobie w polityce. 

- Kierowałam się kompetencjami tych osób, i wiedzą, nie płcią. Udało mi się dobrać bardzo dobrych współpracowników. Już trzecią kadencję pracujemy w tym składzie – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Z kolei w Cieszynie kobieta u steru władzy to nowość.

- W Cieszynie na tym stanowisku jest po raz pierwszy kobieta, a historia miasta ma ponad 1200 lat – wskazuje Gabriela Staszkiewicz – burmistrz Cieszyna, która wcześniej od 1997 do 2018 roku pracowała w korporacji. Była też radną, a nawet przewodniczącą rady miasta.

Dlaczego wciąż tak mało kobiet angażuje się w politykę?

– Nadal pokutuje stereotyp, że kobiety się nie nadają do polityki, boją się podjąć tego ryzyka – wskazała prezydent Grażyna Dziedzic.

A parytety?

- Jeśli ktoś jest zdeterminowany i wie, czego chce, to czy jest to kobieta, czy mężczyzna nie ma znaczenie i osiągnie swój cel – przyznała Gabriela Staszkiewicz.

Wskazała też, że kłopotem z jakim borykają się samorządowcy są niskie zarobki. Kiedy redaktor zapytał, czy w miastach przydają się rady kobiet, glos zabrała prezydent Rudy Śląskiej, mówiąc, iż w jej mieście taka rada jest niepotrzebna.

– Wydaje mi się, ze w Rudzie Śląskiej nie ma takiej potrzeby. Spotykamy z mieszkańcami dwa razy do roku w każdej dzielnicy – mówiła.

Dodała też, że przewiduje, że w przyszłych wyborach weźmie udział więcej kobiet.

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Chyba ZWARIOWANYCH ? I TO WE WSZYSTKICH SFERACH !

 • Mieszkaniec

  PO -PSL tak kochał i szanowało kobiety że podnieśli im wiek emerytalny do 67lat takie gnoje

 • real

  Z tymi parytetami i feminizmami to jakaś obsesja. Niech w tych zarządach będą same kobiety, byle kompetentne. Ciągle tylko nierówność płac i dyskryminacja. Na państwowych posadach nie ma żadnej dyskryminacji a jak już to mężczyzn. W prywatnych firmach to właściciel ma prawo decydować ile kto zarabia. Często to właśnie kobieta płaci więcej mężczyznom. To, że średnio więcej zarabiają faceci wynika tylko z faktu, że wykonują ciężkie i odpowiedzialne prace, do których nie garną się panie.

 • XYZ

  Facet, który nie zna miasta bo stąd nie pochodzi.

 • Dżesika

  To Krzysiek jest kobieta?

 • darek

  Zastała Ruda przemysłowo, zostawi betonowo- blaszano. Cało filozofia Pani Prezydent i 3 zastępców. Normalnie Czterej Pancerni ino psa brakuje, a może bardzij Czterej Blaszani i betonowo pustynia.

 • fajerberga

  "Jeśli ktoś jest zdeterminowany i wie, czego chce, to czy jest to kobieta, czy mężczyzna nie ma znaczenie i osiągnie swój cel" No, no... daleki byłbym od takiego generalizowania, bo co, jeśli jakiś "facet" będący w związku peda... jednopłciowym :-) zechce urodzić dziecko? Osiągnie swój cel?

 • Wjk

  Właśnie pani Dziedzic za długo tu rządzi. Czas na zmiany.Za Stani kolesiostwo i za tej pani też. Na początku kiedy startowała to coś chciała udowodnić teraz to prezydent na papierze. Do urzędu żeby się dostać za sprzataczkę trzeba mieć znajomości u Pani prezydent. Tak było za Stani tak jest i teraz. Znam osoby które mają pracę sprzataczkę w Urzędzie po znajomości

 • Padre

  Priorytetem Peppy jest L4 i urlop nad morzem. Resztą zajmie się Pinokio

 • mieszkaniec

  po raz kolejny apeluję, by nie porównywać lubiane i szanowanej "Świnki Pepy", do obleśnej szuji.

 • ek

  A czynsze znowu w górę, tak to rządzą kobiety.

 • Futer

  Według lewactwa to są osoby z macicą a nie kobiety.

 • Wyborca

  A osoby z wyciętą naciąć to bezpłciowcy według UE.

 • rex

  A wg prawica byle h.j robi za mężczyzne.

 • novichok

  Odnośnie tytułu artykułu: I do czego nas to doprowadziło? Kobiety nadają się do rządzenia kuchnią.

 • Pracownik marcowy

  Za to Morawiecki i Duda to synonimy zarzadzania

 • Pracownik marcowy

  Co za różnica kobieta czy mężczyzna u sterów? Ważne są kompetencje do pełnienia danej funkcji lub stanowiska. A jak Twoje zdanie ma się prezydenta długopisa albo pinokia premiera? Im to nawet chlewem nie dałbym zarządzać, bo by świnie pouciekały. Zastanów się dwa razy zanim coś napiszesz, bo głupio gadasz.

 • leberek

  Adoczego inego bysie nadawały no ciekawe.

 • pracownik marcowy

  Przecież jest jak u gospodyni - pełno Biedronek, wielki piec za miliony, brudno bo się nie chce sprzątać i ciemno bo nie ma faceta który by bezpieczniki powkręcał.

 • wiater

  Wniedziela pełne kosze,wiater hula isyf leci naokoło,czego to niejest rano wczesnie wywiezione,ale idomwysztafirowani sie modlic,ideptajom po smieciach.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.