Uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całej Polsce. Nie zabrakło ich także w Rudzie Śląskiej.
Uroczystości związane z obchodami 104. rocznicy odzyskania niepodległości
Msza św. w intencji Ojczyzny, biegi oraz gala wręczenia Hanysów - tak rudzianie uczcili tegoroczne Święto Niepodległości.
- Narodowe Święto Niepodległości to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. To dziś cieszymy się z naszej wolności, która - co musimy pamiętać- nie jest dana raz na zawsze. Świętujemy także w Rudzie Śląskiej. Dzisiejsze miejskie uroczystości rozpoczęliśmy w dzielnicy Ruda, gdzie m.in. uczciliśmy poległych w walce o polskość. Niech cały pozostały dzień wypełniony będzie dumą i radością z bycia częścią biało-czerwonej wspólnoty - napisał prezydent Michał Pierończyk.
Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców
Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Odbyła się ona w kościele pw. św. Piusa X w dzielnicy Ruda. Podczas uroczystości nie zabrakło pocztów sztandarowych, zaśpiewali artyści z rudzkich chórów. Z kolei całość uświetniły dźwięki Orkiestry Dętej „Bielszowice” pod batutą Zygmunta Kliksa. Zaraz po mszy prezydent Michał Pierończyk złożył kwiaty w Mauzoleum zbudowanym dla uczczenia poległych w walce o polskość.
Biegi Niepodległości
W czwartek 11 listopada Bieg Niepodległości odbył się już po raz 29. Uczestnicy mieli do pokonania 12 km w biegu głównym lub 4 w rekreacyjnym i nordic walkingu. Limity dla obu biegów wynosiły 300 osób.
Uczestnicy biegu głównego podzieleni zostali na siedem kategorii, w zależności od płci i wieku. Ruszali w drogę z bieżni Szkoły Podstawowej nr 15, a następnie przemierzali las w Halembie. Uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymali pamiątkowe medale oraz mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi.
Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS "Pogoń" Ruda Śląska.
Gala wręczenia nagród "Hanysy 2021"
W tym roku po raz 26. zostały wręczone "Hanysy". Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz.
"Hanys" to nagroda dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.
W tym roku tytuł „Hanysa” otrzymali:
- Zbigniew Rokita, pisarz - dziennikarz i reporter,
- Alojzy Lysko - pisarz i popularyzator historii,
- Dariusz Schmidt - redaktor Radia Katowice,
- Bogdan Kalus - aktor teatralny, filmowy,
- Teodor Wawoczny - piłkarz, trener i działacz,
- Ewa Uryga - wokalistka,
- Zygmunt Tobor - profesor prawa,
- pracownia florystyczna „Magia Kwiatów",
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rudzie Śląskiej.