Uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w całej Polsce. Nie zabrakło ich także w Rudzie Śląskiej.
Uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania niepodległości
Msza św. w intencji Ojczyzny, biegi oraz gala wręczenia Hanysów - tak rudzianie uczcili tegoroczne Święto Niepodległości.
- Dziękuję, że tak licznie i wspólnie świętujemy dziś 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców uczestniczyło w mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej i w uroczystościach na cmentarzu.Gratuluję i dziękuję też za obecność wszystkim, którzy wzięli udział w XXX Biegach Niepodległości w Halembie. Dobrego świętowania! - napisał prezydent Rudy Śląskiej - Michał Pierończyk.
Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców
Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Odbyła się ona w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Ruda. Uroczystą oprawę zapewni Orkiestra Dęta KWK „Pokój” pod batutą Jacka Kampy. Zaraz po mszy prezydent Michał Pierończyk złożył kwiaty w Mauzoleum zbudowanym dla uczczenia poległych w walce o polskość.
W Rudzie Śląskiej już po raz 30. zorganizowano Biegi Niepodległości
W sobotę 11 listopada Bieg Niepodległości odbył się już po raz 30. Uczestnicy mieli do pokonania 12 km w biegu głównym lub 4 w rekreacyjnym i nordic walkingu. Startujący zostali podzieleni na osiem kategorii i ruszali w drogę z bieżni Szkoły Podstawowej nr 15, a następnie przemierzali las w Halembie. Uczestnicy Biegów Niepodległości otrzymali pamiątkowe medale oraz mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami rzeczowymi.
Tradycja organizacji Biegów Niepodległości sięga 1994 roku. Po raz pierwszy bieg z okazji Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej został zorganizowany w 1994 r., a jego inicjatorem był Henryk Kopeć, medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, zawodnik, a później trener i kierownik sekcji lekkiej atletyki w KS "Pogoń" Ruda Śląska.
W tym roku po raz 27. zostały wręczone "Hanysy"
Ich pomysłodawcą jest Grzegorz Poloczek, popularny śląski kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. Hanys to nagroda dla wybitnych Ślązaków za ich pracę na rzecz regionu oraz dla osób spoza Śląska, których działalność czyni tę ziemię dobrym miejscem do życia. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, dziennikarstwa, medycyny, kultury, nauki, sztuki, przemysłu i biznesu, a także instytucje takie jak teatry, opery, fundacje, centra kultury czy media.
W tym roku tytuł "Hanysa" otrzymali:
- Prof. Dr hab. n. M. Wojciech Cnota
- Dla eksperta ginekologa i perinatologa, naukowca i wykładowcy - za misję na rzecz ratowania zdrowia dziecka w okresie prenatalnym.
- Elżbieta Okupska
- Dla wyjątkowo charyzmatycznej aktorki musicalowej i dramatycznej - za niepowtarzalny talent i dar tworzenia niezliczonej ilości niezapomnianych kreacji scenicznych oraz umiłowanie Śląska.
- Piekarnia Jakubiec i Piekarnia Poloczek
- Dla przedsiębiorców i pasjonatów sztuki piekarskiej i cukierniczej - za codzienny Bochen Chleba, pielęgnowanie tradycji rzemieślniczych oraz materialne wspieranie inicjatyw kulturalnych w regionie.
- Damian Dąbrowski
- Dla geografa-meteorologa, nauczyciela, fotografika przyrody i architektury za poświęcenie prywatnego czasu pasjom pomocnym społeczeństwu.
- Łukasz Litewka
- Dla społecznika - za ponadprzeciętną empatię, charyzmę i wrażliwość na ludzi i zwierzęta oraz perfekcyjne wykorzystanie siły mediów społecznościowych do niesienia pomocy potrzebującym.
- Henryk Gruth
- Dla rudzianina, wybitnego sportowca, chorążego polskiej ekipy olimpijskiej, członka Galerii Sław Światowego Hokeja - za wybitne osiągnięcia sportowe.
- Grzegorz Kapołka
- Dla profesjonalnego gitarzysty bluesowo-rockowego i jazzowego za konsekwentne i wytrwałe odkrywanie nowych interpretacji muzyki oraz śląskie poczucie humoru.
- Halina Mlynkowa
- Dla polsko- czeskiej piosenkarki z Cieszyńskiego Śląska, kompozytorki i autorki tekstów - za tworzenie wartościowej muzyki rozrywkowej, często wzbogacanej o elementy folkowe.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. Tego dnia na ulicach miast w całej Polsce możemy zobaczyć tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.
Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.
W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.