Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: W piątek od rana badania przesiewowe 500 górników z KWK Bielszowice

 • Dodano: 2020-07-23 15:15

W piątek rano w Bielszowicach rozpocznie się pobieranie wymazów do badań pod kątem SARS-CoV-2. Testy obejmą 500 górników. Mogą występować utrudnienia w ruchu. 

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem decyzją wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka w piątek (24 lipca) przebadanych zostanie 300 pracowników z KWK Chwałowice i 500 z KWK Bielszowice.

- Sprawdzamy czy to nowe ogniska choroby w kopalniach - mówi Alina Kucharzewska-rzeczniczka wojewody śląskiego. - Z kopalni Chwałowice przebadanych zostanie 300 pracowników. Z kolei w Bielszowicach grupa 500 osób. Są to pracownicy wyselekcjonowani przez władze kopalni wraz ze służbami sanitarnymi. Pracują na różnych zmianach, różnych brygadach, na różnych oddziałach.

Jutro odbędą się zapowiadane badania przesiewowe górników z Bielszowic

W Polskiej Grupie Górniczej, do której należą kopalnie Chwałowice i Bielszowice, sytuacja epidemiczna była dotąd stabilna – wyzdrowiało 91,9 proc. zakażonych pracowników. Jednak w ostatnim czasie nastąpił wzrost liczby nowych przypadków COVID-19 – w minionych niespełna dwóch tygodniach w kilku kopalniach PGG przybyło ich ponad sto. Obecnie w kopalni Bielszowice zakażonych koronawirusem jest 85 górników (wzrost od środy o 10), a w kopalni Chwałowice 47 (spadek o 1).

Jutro odbędą się zapowiadane badania przesiewowe górników z Bielszowic. W związku z tym na terenie dolnego parkingu zakładowego Ruchu Bielszowice w godzinach 7.00 - 15.00 wprowadzony zostanie czasowy zakaz zatrzymywania po obu stronach jezdni ul. Krzywej (przy restauracji Dama Pik). Ponadto mogą wystąpić utrudnienia dla kierujących na ul. Ks. Niedzieli ze względu na wzmożony ruch pojazdów w tym rejonie.

Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2084 pracowników

Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2084 pracowników (od środy wzrost o 24 przypadki), z których 1886 (niespełna 90,5 proc.) wyzdrowiało - od środy przybyło 10 ozdrowieńców. Choruje 198 osób, a 366 jest w kwarantannie.

Ogółem od początku epidemii do środy koronawirusem zaraziło się 6687 pracowników trzech górniczych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, z których 6282 wyzdrowiało (blisko 93,94 proc.). Dane te, oprócz JSW i PGG, obejmują także należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnię Bobrek, gdzie na początku lipca wyzdrowiało już wszystkich 590 zakażonych górników; nie obejmują natomiast prywatnej kopalni Silesia, gdzie zachorowały 103 osoby, a wyzdrowiały 23.

Według danych sanepidu w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – do czwartku koronawirusa wykryto u 14 tys. 781 osób, z których 379 zmarło. W regionie wyzdrowiało 12 tys. 335 osób, czyli blisko 83,5 proc. wszystkich zakażonych. 

Zobacz także

Komentarze (16)    dodaj komentarz »

 • Oskar

  Te [...]e robią wszystkich pracowników bielszowic w [...]a po przez dodatnie wyniki które otrzymują wszyscy z obrębu Rudy Śląskiej, natomiast pracownicy bielszowic którzy mieszkają w katowicach, zabrzu itp mają od razu wyniki ujemne, więc wynika na to że te głupki chcą przetrzymać jak najdłużej i jak najwięcej osób z Rudy Śląskiej żeby tylko spadły liczby zarażeń tym korona [...]em. Z przekazem do tych co zarządzają tym wszystkim... jesteście przyj*bani i myślicie że nikt nie wie że specjalnie dajecie nam te wyniki pozytywne i chcecie nas przetrzymywać jak najdłużej w domach tylko po co wam to? Chcecie zarobić za czyjąś odsiadke w domu?

 • Joo

  Już dawno złoża zostały obiecane innym, najwięcej węgla o najlepszej jakości zalega na głębokości od 3-4, 4 tys metrów. Mamy największe złoża takiego węgla na świecie, tylko czeka na technologię podziemnego zgazowania węgla.

 • Aleks

  A po co ci więcej?

 • Ss

  Czy ktoś ma już wynik?kopalnia Bielszowice, wczoraj pobrany wymaz...kodu do sprawdzenia wyniku nie otrzymałem

 • ror

  A więc w Rudzie Śląskiej zostanie jedna kopalnia.... ładnie Pani Dziedzic

 • Karol

  Powinni zamknąć na 3 tygodnie tak jak robią to inne zakłady.

 • Hr

  Ja to już nie rozumiem po co te kopalnie wydobywają jeszcze na Śląsku. Wydobywają A płaczą że nie mogą sprzedać bo rząd sprowadza z zagranicy. To Gdzie Te hałdy wydobytego A nie sprzedanego?

 • Rudzianin 86

  Ludzie jak wam zamkną zakłady pracy to już będzie za późno!! Nie dziwi was że w handlu zero przypadków?! Aha bo to inteligentny wirus i w zachodnich sieciach nie atakuje :) dziś był u mnie kurier z przesyłką i nie miał maski...tam też brak chorych...Duda i Szumowina teraz wam pokażą kto tu rządzi:)

 • kibic

  Dlaczego nie jest sprawdzane na wirusa kwk pokoj i halemba tylko wszystko na bielszowice dawaja

 • Karlik

  Bo oni szykują ta gruba do zawarcio. Chcą ją zarżnąć. Pokój już tyż prawie zawarty(zależny od Bielszowic). Ostanie sie ino Halemba. Przykre

 • Miro

  No i Kuźwa już dawno te za[...] niepotrzebne kopalnie powinni zamknąć

 • jo...

  A kiedy będą robione badania koronawirus np.w urzędzie miejskim na ulicy.P.Niedurnego .bo pan mejer nalatuje tylko na górników a może by tak zrobić właśnie w urzędzie.

 • Ola

  Naród wybrał to teraz pis wam pokarze na co go stać..... Czyli teraz w pierwszej kolejności zamkną kopalnie pod przykrywką epidemii.

 • neo

  I bardzo dobrze.

 • WITO

  TY JESTEŚ PEWNIE WZOROWYM KATOLIKIEM ŻYCZ INNYM A BĘDZIE CI ŻYCZONE

 • Michał

  Ależ brednie, gdyby nikt nie nagłaśniał informacji o wirusie, to naśmielibyśmy kryzysu gospodarczego, a tak niszczycie polski przemysł.Komu na tym zależy? Myśle, że ludzie już widzą jak robieni są balona.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.