Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska: wandale zniszczyli nowy plac zabaw i demolują zrewitalizowaną hałdę [zdjęcia]

 • Dodano: 2019-03-19 10:00, aktualizacja: 2019-03-19 13:19

Wulgarne napisy i malunki, uszkodzenia na elementach drewnianych, zjeżdżalnia ochlapana farbą olejną, wyłamana furtka i urwane klamki, brak zamka, wyrwane stopnie oraz elementy ławek, wgniecenie przęseł ogrodzenia, napisy i wulgarne rysunki na tablicy zewnętrznej - tak wygląda nowy plac zabaw przy ulicy 1 Maja, który w grudniu został oddany do użytkowania. Wandalom wystarczyły trzy miesiące, a uszkodzeń nie brakuje również na ścieżce ekstremalnej biegnącej przez hałdę.

Zrewitalizowana hałda na Wirku została oddana do użytku pod koniec ubiegłego roku - inwestycja kosztowała 4,5 miliona złotych, ale stanowi obecnie jeden z przyjemniejszych terenów rekreacyjnych Rudy Śląskiej.

Zobacz także: Hałda po rewitalizacji pełna atrakcji

Władze Rudy Śląskiej apelują o czujność i zapobieganie dewastacji

Niestety, po niespełna trzech miesiącach w zasadzie pewne elementy  już trzeba wymienić lub wyremontować.

To jest nasza wspólna własność. Inwestycja ledwo co zrobiona, wizytówka Rudy Śląskiej, a już zniszczenia tak ogromne, że brakuje pieniędzy, żeby je usunąć. Prosimy was, żebyście uczulali wszystkich swoich najbliższych, żebyście zwracali uwagę tym osobom,  które to niszczą, że to jest nasze wspólne mienie. To naprawdę boli, bo robimy piękne inwestycje, które niestety są błyskawicznie przez wandali niszczone - nikt na to nie reaguje, a głosy pojawiają się wtedy, kiedy jest na to za późno, kiedy sprawców nie ma. Wtedy jest oczekiwanie, żeby władze miasta to usunęły - tego się tak szybko nie da zrobić - mówił podczas spotkania władz miasta z mieszkańcami Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Problem wandali w mieście oczywiście nie dotyczy tylko tego placu zabaw i tej inwestycji - jest to niestety problem powszechny. Nowe elewacje budynków czasami nie wytrzymują tygodnia, żeby za chwilę nie pojawiły się tam napisy i rysunki. Problem polega na tym, że takich wandali trudno przyłapać na gorącym uczynku, bo policja i straż miejsca nie może przecież stać na każdym rogu. Powszechny monitoring również nie jest rozwiązaniem - śledzące nas na każdym kroku kamery może i pomogłyby znaleźć sprawców, ale z drugiej strony, ale mocno ograniczyłyby naszą prywatność, poza tym jest to rozwiązanie bardzo kosztowne.

W takich przypadkach to mieszkańcy sami muszą czuwać nad dobrem, które mają pod swoimi oknami, ale to też przecież łatwo powiedzieć. Trudno oczekiwać, aby ktoś złapał takiego wandala za rękę i zaprowadził na komisariat policji, niemniej szybki kontakt z dzielnicowym lub strażą miejską na pewno nie zaszkodzą, zawsze też można takim delikwentom zrobić zdjęcie - chociażby z daleka.

Na znajdującej się poniżej galerii jest ponad 20 zdjęć, ale trzeba podkreślić, że to tylko wybrana część fotografii - zniszczeń jest niestety o wiele, wiele więcej.

Komentarze (72)    dodaj komentarz »

 • kamil putz

  nasze miasto staje się coraz bardziej patologiczne

 • WIDUCH

  RUDA ŚLĄSKA MIASTO PATOLI

 • Jo

  Oczywiście śmierdziele

 • Renilka

  Więcej surowszych kae dla takich wandali by mogło być.

 • Halembiorz

  Ciekawe jakie będą zabezpieczenia na nowo budowanym placu rekreacyjnym na "polanie" w Halembie 1.Element będzie miał gdzie posiedzieć,wkoło jest las tam monitoring nie sięgnie.Wiele będzie zależało od reakcji normalnych użytkowników po to aby zniechęcić wandali .

 • nn

  wina tak samo tych patologii co to zniszczyły jak i okolicznych mieszkańców którzy nie zareagowali (np dzwoniąc na tak szykanowaną straż miejską czy policję)

 • Sylwia

  Dziś dzwonilam kilkukrotnie na nr straży miejskiej ok. 8 rano w innej sprawie. Informacja: "jesteś pierwszy w kolejce". Nie odebrał NIKT. NIKT.

 • Mieszkaniec wieżowca

  Mieszkam obok tego placu zabaw, jak się robi ciemno to przesiaduje tam "młodzież". Problemem jest też oświetlenie, jest słabo oświetlony ten plac. Następna sprawa gdzie jest straż miejska??? Ani razu nie widziałem patrolu, Ale jak się źle zaparkuje to są od razu, patrole powinny być w takich miejscach częstym widokiem. A niestety jest ich brak, kamery są dwie obrotowe. Ciekawe czy coś widać na tych kamerach.

  • Mieszkaniec wieżowca
   2019-03-20 20:30
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rudy

  Zrobic monitoring ogolno dostępny na takie osrodki ktos zobaczy i zglosi . Ilu z nas siedzi na internecie.

 • Tadek

  Bardzo dobry pomysł. Czasem burza mózgów jest potrzebna. Popieram.

 • Mieszkanka

  A po co monitoring? Na szczycie hołdy jest kamera monitoringu, a mimo to luneta widokowa już nie działa i jest również zniszczona. Natomiast jeśli chodzi o upominanie innych... cóż, raczej kilkulatki nie posiadają siły ani wzrostu aby dokonać zaprezentowanych zniszczeń. Natomiast podejrzewam, że faktyczni sprawcy mogliby odpłacić się za zwrócenie uwagi agresją. I po takiej agresji można sobie wybrać opcję: 1. "Co się Pani/Pan wychylał/a?" (Straż Miejska), 2. Brak wskazań do hospitalizacji [Szpital w Goduli (łatwiej dostać się do sanatorium].

 • Michał

  Za wandalizm nie kary finansowe czy wyroki sądowe które, nie są respektowane. Tylko ciężka praca fizyczna uczy ludzi pokory i szacunku. Najniższa krajowa dzielona przez wartość zniszczonego mienia równa się ilość przepracowanych godzin dla miasta w celu pokrycia szkody.

 • Dolas

  Na burlochu jeszcze kilka lat temu młodzież codziennie siedziała i spożywała (tak było od kilkunastu lat). Dzisiaj zero szkód zero takich osób, ludzie przyjeżdżają z ościennych miast. Jest monitoring i nawet słonecznika nie można zjeść. Niewłaściwe osoby tam już nie chodzą. Czyli można.

 • Doktorant

  Nic nowego aż szlag trafia jak patrzę na takie rzeczy. Ale jak nie będziemy wszyscy reagować to nigdy nic nie będzie w Naszej Rudzie .Mam jedynie uwagi co do tekstu o monitoringu kto to pisał ? Jakiś nawiedzony ? Ograniczanie prywatności - miasto mysi dać konkretne pieniądze na monitoring a jego operatorzy działać nie spac albo robić 5 rzeczy jednoczesnie.Popatrzcie na inne miasta nawet obok Zabrze Gliwice tam to śmiga i są efekty a u nas ... I jeszcze jedno dlaczego w Rudzid jest dużo mniej policjantów niż w wspomnianym Zabrzu czy Bytomiy - wiem bo sprawdziłem ! Przeliczniki rodem z PRL policjant na ilość mieszkańców ! W przypadku Naszego miasta nie powinny być najważniejsze . Ruda to centrum aglomeracji świetnie skomunikowana to raj dla złodzieji którzy np z Katowic do rudy jakaś 5 min.O mieście pomiędzy dwoma klubami nie wspomnę .Pora na nowe spojrzenie na bezpieczeństwo

 • mmm

  Zasłanianie się ochroną patologi przed utratą prywatności. Prawda jest taka, że miasto nie ma kontroli ile już kamer z sfery prywatnej już tą prywatność zgarnia nam. Nic nie szkodzi bo zwyczajnie, przestępstwo i grzech jest dopiero wtedy, gdy materiał jest wykorzystywany nie tylko w celu ochrony mienia i osób bliskich. Demonizujemy, patrzmy na to co robią chiny, to są granice.Może nie robiła tego jedna osoba może śledczy są wstanie określić czas nałożenia farb. można z samych nadajników telefonii spróbować. Jeżeli są duże straty to warto, aby odpowiedzialni popracowali na tyle dużo w pracach społecznych, aby sami poczuli przykrość, ze ktoś nie szanuje ich pracy.

 • Edrjiu

  Powyginanie plotki to przeciez sprawka pociech zjezdzajacych zimna z holdy gdzie ich rodzice bacznie sie temu przygladali i przyklaskiwali a i nie raz sami w plotek wjezdzali no ale cos patola to patola

 • [...]acz

  Przecież to miasto ciarachów. Postawili TBS'y, patola albo zostawia śmieci przed śmietnikiem albo na ulicy. Szlabany? poco jak można po trawniku.

 • zaprawem

  W ostatnim czasie Miasto wydało na tego rodzaju projekty ,służące mieszkańcom Rudy Śląskiej ogromne pieniądze .I chwała im za to .Możemy też teraz wybrzydzać czy na ekipę rządzącą czy na straż miejską i policję .Ale prawda w tym wszystkim jest jedna i niestety nie przynosząca chwały naszemu miastu.Jak się rozejrzeć dookoła ogrom wszelkiego rodzaju patologi , chamstwa i zwykłego prostactwa jest zatrważająca . Nie wiem może to wynik tego ,że przez dziesiątki lat byliśmy typowo przemysłowym miastem.Potrzebne tu były zawsze ręce do pracy ,Ten procent inteligencji w dobrym tego słowa znaczeniu był tu zawsze znikomy.Przysłowiowy rynsztok snuje się za to po niemal wszystkich zakątkach naszego miasta . Wulgaryzmy na ulicach , autobusach czy tramwajach to już norma nawet wśród dzieci .Zero poszanowania publicznej własności .Spójrzmy prawdzie w oczy .Dziadostwo się szerzy w zastraszającym tempie .Coraz częściej mi wstyd gdy przyjeżdżają do nas goście z innych części kraju i to nie wstydzę się za samo miasto a za ludzi właśnie .Dlatego też uważam ,że włodarze miasta musieli by też równolegle z polepszaniem infrastruktury miasta przedsięwziąć wszystkie jakie są tylko możliwe środki by wpływać na poprawę porządku i ładu w mieście z jednoczesnym pobudzaniem świadomości u mieszkańców naszego miasta ,że to wszystko jest nasza wspólna własność .To też rodzice i nauczyciele w szkołach powinni tłuc do głów rozpuszczonej do granic młodzieży, Myślę też ,że kluby takie jak Ruch I Górnik też powinni zadbać o to by wytłumaczyć swoim kibicom ,że od pisania i malowania ścian , nie przybędzie im punktów .

 • Wojciech

  Tych nierobów "strażników miejskich" zagonić do roboty! do wypisywania mandatów bo ktoś jednym kołem na trawę wjechał to pierwsi bo ładna premia będzie, żeby w nocy wandali przypilnować.... "służba" to tylko w dzień do wypisywania mandatów, w nocy wyspać się trzeba. Taka moja opinia o "straży miejskiej" w Rudzie Sląskiej. Premia od złapanych wandali, złodziei i bandytów - to mój postulat, tylko wtedy trzeba by się natyyyyyyyyyyyyrać ... rzecz całkowicie obca strażnikom miejskim!

 • Mario

  Wojciech dobrze rzecze. Wojciech jest mądry. Bądź jak Wojciech ;)

1234

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.