Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska ze wsparciem BGK. Najemcy mieszkań TBS zapłacą mniej

 • Dodano: 2021-11-02 12:45

Ruda Śląska otrzyma ponad 4,7 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego, dzięki czemu miasto będzie uczestniczyć w kosztach budowy mieszkań na wynajem przy ul. Piotra Tomanka. Obniży to wpłaty przyszłych najemców. Inwestycja zostanie zrealizowana przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok.

- Dzięki naszemu udziałowi w kosztach zmniejszy się wysokość partycypacji w kosztach budowy, wpłacanej przez przyszłych najemców – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Miasto będzie wskazywać najemców poszczególnych lokali. Pierwszeństwo będą miały osoby posiadające umowę najmu w zasobie komunalnym, co spowoduje zwolnienie lokali mieszkalnych dla osób oczekujących na przydział mieszkania z zasobu gminnego – dodaje.

Budynek TBS ma stanąć przy ul. Piotra Tomanka w dzielnicy Orzegów

Będą się w nim znajdowały 44 mieszkania, w tym 39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od ok. 50 m2 do 56 m2 oraz 5 mieszkań trzypokojowych o powierzchni od prawie 66 m2 do ok. 67 m2. W podziemnym garażu znajdą się 44 miejsca parkingowe.

- Będą to mieszkania o wysokim standardzie, zarówno wykończenia, jak i wyposażenia, oddawane w stanie „pod klucz” – zapowiada wiceprezydent Michał Pierończyk.

Bezzwrotne wsparcie w wysokości 4.724.188,83 zł będzie finansowane przez Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego i realizowany przez BGK Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa. Stopień obniżenia wpłacanej przez najemców partycypacji zależeć będzie od ostatecznych kosztów realizacji inwestycji.

Wnioski o najem

Wnioski o najem lokalu mieszkalnego dostępne są na stronie Regionalne TBS oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Można je składać w siedzibie RTBS Sp. z o.o. w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 76/U1 lub w  Urzędzie Miasta Ruda Śląska.

Mieszkania TBS w Rudzie Śląskiej

Warto przypomnieć, że w 2017 roku powstały mieszkania TBS przy ul. Kędzierzyńskiej i Czempiela, gdzie dzięki miejskiemu dofinansowaniu inwestycji najemcy 132 mieszkań zwolnieni zostali z partycypacji. Ogółem wybudowano 5 budynków, mieszczących łącznie 165 mieszkań. Inwestycję zrealizowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Dombud”.

Miasto inwestuje również w budowę mieszkań komunalnych. W 2019 r. do użytku oddanych zostało 50 takich mieszkań w nowym budynku przy ul. Bytomskiej 22. Przed trzema tygodniami z kolei został ogłoszony przetarg na budowę 50 mieszkań przy ul. Bankowej.

Ruda Śląska ze wsparciem BGK. Najemcy mieszkań TBS zapłacą mniej / fot. UM Ruda Śląska


Źródło: UM Ruda Śląska

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • pati

  Najgorsi włodarze od lat, Stania brał pożyczki ale były inwestycje, Obecni sprzedają ziemię i zamiast inwestować dokładają patologii. Normalny człowiek który jest 3 lata na liscie oczekujących na mieszkanie dostaje podwyżkę i o 100 zł jest usuwany z listy i urzędnik mu mówi że musi sobie kupić mieszkanie. Muszę ,to zagłosować przeciw Tej ekipie, by było normalnie i wszystkim tak radzę.

 • Mieszkanka

  3 lata??? To i tak expresowo, ja czekałam z 8 ,i to tak z łaską dostałam. Mimo moich wkładów w mieszkanie sypie się to za co odpowiedzialna jest administracja, ale wiecznie słyszę że trudno , że tak to musi być, że mam mieszkanie za szczelne bo wyciąg w kuchni zamiast wyciągać wbija mi sądzę do mieszkania.... że muszę wymienić rury w ścianie bo są stare ... Co mi to da jak pion też jest stary a gmina ma to w [...]....

 • Who

  Skoro oni zapłacą mniej to kto zapłaci więcej? Proszę zamieszczać pełne informację a nie tylko połowę.

 • Mieszkanka

  No jak to kto... Przyszli lokatorzy,niestety parcytypacje ( chyba dobrze napisałam:)) będą wysokie. Nie wiem jaka jest różnica pomiędzy TBS dombud a rtbs skoro w dombud najemcy byli zwolnieni z tej 30%owej wpłaty własnej.

 • #DziedzicRaus

  Przecież to są jakieś jaja!!!!https://rudaslaska.com.pl/i,nabor-wnioskow-na-mieszkania-tbs-w-orzegowie,100,1212991.html

 • Ernest_Vitczok

  Przecież na Tomanka to ten budynek miał stać już w 2017r. Sama lokacja "rewelacyjna" naprzeciw Straży pożarnej, obok dość dużej firmy budowlanej. Nic tylko brać.

 • Lukrecja

  Na Nowym Bytomiu ruszyła budowa deweloperki na lisiej koło nik-polu. Nie dosyć że ceny z kosmosu to jeszcze lokalizacja koło zakładu mięsnego i hałas 24 h/ dobę. Ale podejrzewam że kupcy jacyś się znajdą

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.