Wiadomości z Rudy Śląskiej

Ruda Śląska zgłasza gotowość przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy

 • Dodano: 2022-02-24 14:15, aktualizacja: 2022-03-02 09:59

Ruda Śląska zgłasza gotowość przyjęcia uchodźców. Miasto zgłosiło wojewodzie gotowość przekazania obiektu i przekształcenia do w azyl dla Ukraińców - to hala sportowa MOSiR w Nowym Bytomiu. Tę informację podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, przekazał wiceprezydent Krzysztof Mejer. 

Wojna w Ukrainie

W wygłoszonym w czwartek rano orędziu rosyjski prezydent poinformował, że jest to początek operacji militarnej, która ma na celu "demilitaryzację Ukrainy". Informując, że nie ma planów okupacji Ukrainy, ostrzegł, że odpowiedzialność za ewentualny rozlew krwi będzie ponosić rząd ukraiński.

– Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko – zapowiedział prezydent Rosji.

Rosyjskie wojsko po godzinie 4 czasu polskiego zaatakowało Ukrainę. W kraju naszych sąsiadów trwa wojna. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po inwazji Rosji ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. W orędziu tłumaczył, że eksplozje nastąpiły w wielu miastach Ukrainy. Zełeński poprosił obywateli o zachowaniu spokoju i pozostanie w domach. 

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2022

Na uchodźców czekają miejsca w Rudzie Śląskiej

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, na początku swojego wystąpienia zadeklarował solidarność z obywatelami Ukrainy.

- Trudno nie rozpocząć dzisiejszego wystąpienia od nawiązania do sytuacji, którą obserwujemy od rana na Ukrainie. Tak, jak cały nasz kraj, solidaryzujemy się z naszymi wschodnimi sąsiadami. Społeczność ukraińska jest także obecna w naszym mieście, o czym doskonale przekonujemy się każdego dnia. Z naszych danych wynika, że obecnie w Rudzie Śląskiej przebywa i mieszka co najmniej trzystu obywateli Ukrainy. Wielu z nich jest naszymi sąsiadami i dobrymi znajomymi - mówił wiceprezydent Mejer. 

Wiceprezydent Rudy Śląskiej poinformował także, że miasto jest gotowe na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy.

- Jako miasto jesteśmy gotowi na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy. W połowie lutego otrzymaliśmy od wojewody pismo, aby wskazać bazę noclegową, gdzie można by ulokować takie osoby. Wskazaliśmy halę sportową w Nowym Bytomiu, gdzie możemy zabezpieczyć około cztedziestu miejsc dla uchodźców. Oczywiście w razie rozwoju sytuacji, liczbę takich miejsc możemy zwiększyć, co też uczynimy - powiedział Krzysztof Mejer

Komentarze (89)    dodaj »

 • Ona

  A ja jestem przeciwna. Ruda nie potrafi pomóc obywatelowi ale ukraina teraz jest na 1 miejscu. Na mieszkanie trzeba czekać latami, dostaje się je w stanie że ręce opadają. Komuś się nogą powienie w życiu to w mopsie takie wymagania że człowiek dostaje parę groszy że na chleb i parę konserw starcza. Dajcie sobie spokój. Oni tu przyjechali na lata już a nie na wakacje jak my do Władka. Kto za to płacił będzie? Przedszkola żłobki za darmo a ty płać bo ciebie stać. Śmiech na sali. Gdzie teraz są ci wszyscy co tak płakali że naszym dziecia się 500+ nie nazely że nas nie stać na to? Im rozumiem się zaś wszystko należy. W tym całym pomaganiu zapominacie o swoich rodakach. Mozg macie odcięty konkretnie. Jeszcze im chłopów użyczcie żeby im [...] dawały w ramach pomocyA miasto niech nie zapomni [...] Polaka cenami wody wywozu śmieci i podwyżka czynszowa. A co będziemy płacić za nich a potem [...] z kraju przed bieda i zamieszkami bo będzie jak w Francji. Będzie starych wyjść wieczorem z domu

 • Marekl

  urząd pracy i pracujący tam urządnicy, to zbędna instytucja, więc opróżnić a budynek wreszcie będziue służył ludziom w wielkiej potrzebie

 • daro

  Po co reklamują Ruda jako miejsce gdzie mogą zostać ulokowani skoro tutaj i tak pracy nie znajdą.

 • Za żodnym

  Wykopią naszych a ich wezmą. Proste jak nic.

 • ana

  Ciekawie dlaczego kościół milczy. Maj salki katechetyczne to mogli by je udostępnić.

 • Marekl

  trzeba dobrze zapłacić, to udostępnią, ponieważ to instytucja nastawiona przede wszystkim na kasę, zysk i włądzę

 • katolik

  O kościół się nie martw .Zapewniam cię ,że kościół zapewni Ukraińcom wystarczającą pomóc.Po co w ogóle tak beznadziejny jak twój komentarz .

 • ana

  O kościół to ja się nie martwię. Martwi mnie los Ukraińców. A kościół co zapewni modlitwę ? Pożyjemy zobaczymy.

 • Chimneyswepper

  Kościół milczy i będzie milczał !! To ci sami co tutaj spamują siedzą w kościele w pierwszej ławce! Wystarczy ażeby każdy klecha przyjął jedną czy dwie rodziny i gosposia faroża może isc na wolne bo Ukrainka ugotuje w ramach wdzięczności. Ale to tylko taka moja bajka

 • elo

  Może ty ich przyjmiesz, a nie wciskać komuś .

 • Hela

  W naszym miescie mamy kilkanascie kosciolow przy ktorych stoja salki katechetyczne wybudowane przez wiernych i bardzo bezuzyteczne teraz gdy nauka religi odbywa sie w szkolach . Wystarczy wstawic tam lozka polowe kilka szafek .

 • rts

  Lepiej Ruda Śl niech pomoże swoim na pierwszym miejscu, a póżniej inni. Polska jest aż taka bogata ?, nic a nic nie słychać by Ukraińcy szli do [...]i, Mołdawii, Słowacji.

 • Pc

  Ludzie skąd u was taka obojętność?! Ja mam dwupokojowe mieszkanie i oba są zajęte, ale jestem w stanie z wielką radością przyjąć dwie osoby i podać im moje łóżko i spać na podłodze.Szukając takich informacji natrafiłam na te komentarze.Nawróćcie się.

 • ...za miskę ryżu

  Wątpisz w bogactwo własnego kraju? A Premiera albo Prezesa NBP kiedyś słyszałeś, co mówią?

 • Maja

  Chcesz się z nimi zamienić? I spać na hali MOSiR? Nie idą tam z bardzo ważnych powodów. Proponuję trochę pomyśleć. To nie boli.

 • tbs

  Maja możesz mi wiesz co hahaha.

 • Tomas

  Tobie [...]u już nic nie pomoże!

 • Beti

  Milcz mule tępy.

 • Xxx

  Straszne co się dzieje, Ukraina nie wypuszcza mężczyzn poniżej 60 roku życia i każe im walczyć. Mam info z pierwszej ręki, bo współpracuję z Ukraińcami, którzy przyjechali tu do pracy i mają tam rodziny. Także jeśli do Polski trafia uchodźcy to faktycznie będą to jedynie kobiety i dzieci, bo z tego co wiem osoby starsze nie chcą opuszczać domów, wola zginąć z rąk Rosjan na swojej ziemi niż się tułać na starość po świecie.

 • Pinokio

  Powiem więcej. Pracuje z Ukraincami na terenie Niemiec. Mówią że korupcja na Ukrainie jeż tak wielką ze im obojętne kto będzie rządził. Czy skorumpowani Urzędnicy Rosyjscy czy Ukrainscy

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również