Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzianie chcą tężni i miejsc rekreacji

  • Dodano: 2018-09-28 14:00

Tężnia solankowa w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej to projekt ogólnomiejski, wybrany przez mieszkańców Rudy Śląskiej do wykonania w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Realizowanych będzie również 9 projektów dzielnicowych, z których większość dotyczy miejsc rekreacji. Do podziału było 3,72 mln zł, a udział w głosowaniu wzięło prawie 5,2 tys. osób.

W tej edycji rudzkiego budżetu obywatelskiego po raz pierwszy można było głosować za pomocą specjalnej platformy elektronicznej. Za jej pośrednictwem oddano ponad 80% głosów, co najlepiej pokazuje, że wprowadzenie tego rozwiązania było dobrym pomysłem – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Nowy sposób glosowania wpłynął też z pewnością na wzrost liczby głosujących, których było o ponad tysiąc więcej niż w ubiegłym roku – dodaje.

Głosowanie trwało od 3 do 14 września br. w kilkunastu punktach w mieście oraz na platformie rudaslaska.budzet-obywatelski.org.

W głosowaniu wzięły udział 5172 osoby, z tego za pośrednictwem platformy elektronicznej 4096, a w sposób tradycyjny 1076. Wśród głosujących prawie 59% stanowiły kobiety, z kolei najliczniej reprezentowany przedział wiekowy to grupa od 36 do 49 lat, na którą przypadło ponad 36% głosów. Ważnych głosów było 5041 – informuje Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta.

Na zwycięski projekt ogólnomiejski, czyli tężnię solankową w strefie aktywności przy  ul. Górnośląskiej, oddano 1984 ważne głosy. W ramach zadania ma powstać m.in. zadaszona tężnia (miejsce, gdzie rozprowadzania solanka tworzy korzystny dla zdrowia mikroklimat), ławki, zjazd dla wózków dziecięcych i inwalidzkich na istniejących schodach prowadzących do strefy aktywności oraz stojaki rowerowe. Na drugi poddany głosowaniu projekt ogólnomiejski, czyli bezpieczne przejścia dla pieszych – migające „kocie oczka” w każdej dzielnicy, oddano 1716 głosów.

Wśród zwycięskich projektów lokalnych dominują zadania związane z rekreacją. W poszczególnych dzielnicach są to: Bielszowice - budowa terenowych tras rowerowych typu singletrack/bikepark w okolicy Parku Strzelnica (359 głosów), Bykowina - rozbudowa pasa drogowego wzdłuż ulicy Alfonsa Zgrzebnioka na miejsca postojowe (606 głosów), Godula - rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 40 (170 głosów), Halemba - Halembska Strefa Aktywności Fizycznej przy Szkole Podstawowej nr 24 (520 głosów), Kochłowice - strefa aktywności „Mrówcza Górka” (327 głosów), Nowy Bytom - strefa crossfit/siłownia napowietrzna typu street workout (168 głosów), Orzegów - plac zabaw z dwupoziomową piaskownicą, trampolinami oraz innymi atrakcjami przy ul. Fojkisa (366 głosów), Ruda - strefa aktywności lokalnej Park Gorgol (190 głosów), Wirek - budowa ścieżki sensorycznej i placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 37 (506 głosów). Z dzielnicy Chebzie do tej edycji budżetu obywatelskiego nie zgłoszono żadnego projektu, natomiast jedyny projekt zgłoszony z dzielnicy Czarny Las nie zakwalifikował się do etapu głosowania. Szczegółową prezentację projektów można znaleźć na platformie elektronicznej rudaslaska.budzet-obywatelski.org.

Na przyszłoroczny budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej zarezerwowano 3,72 mln zł, z tego 1 mln 520 tys. na zadania o charakterze ogólnomiejskim i 2 mln 200 tys. zł na zadania o charakterze lokalnym, po 200 tys. zł na każdą dzielnicę. Po zsumowaniu kosztów zwycięskich projektów pozostają niewykorzystane środki w łącznej kwocie 970 tys. zł (570 tys. zł z zadań ogólnomiejskich i 400 tys. zł z zadań lokalnych). - Decyzja w sprawie ich przeznaczenia zostanie podjęta przez Prezydenta Miasta w porozumieniu z Zespołem ds. budżetu obywatelskiego po I kwartale 2019 r., kiedy powinny być znane wyniki pierwszych przetargów na realizację wybranych zadań – mówi Grażyna Janduła-Jonda. - Niewykorzystane środki będą przeznaczone na realizację dodatkowych zadań, zgodnie z uzyskaną ilością głosów w skali miasta oraz na pokrycie ewentualnych różnic pomiędzy planowanym kosztem realizacji wybranych zadań a rzeczywistym kosztem ich wykonania – zapowiada.

W tej edycji nowością była też możliwość zgłaszania tzw. „projektów miękkich”, czyli przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym czy społecznym, jednak żadne z zakwalifikowanych do etapu głosowania zadań tego typu nie zyskało poparcia wystarczającego do realizacji.

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to szósta tego typu inicjatywa realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku  - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,650 mln zł, a w 2017 i 2018 roku – 2,815 mln zł. W pierwszym głosowaniu wzięło udział 3,5 tys. osób, w ubiegłorocznym – prawie 3,9 tys.

W ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok w Rudzie Śląskiej do realizacji wybrano 11 zadań – 1 ogólnomiejskie i 10 dzielnicowych. Ich realizację komplikuje trudna sytuacja na rynku zamówień publicznych, z którą muszą mierzyć się samorządy w całej Polsce. Głównym problemem jest brak ofert firm budowlanych oraz ceny znacząco przewyższające kosztorysy inwestorskie.

Największy problem mamy z małymi zleceniami, które dotyczą m.in. realizacji budżetu obywatelskiego, a to właśnie na nie najbardziej czekają mieszkańcy – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Tegoroczne zadanie ogólnomiejskie to rolkowisko w parku Strzelnica, czyli tor do jazdy na rolkach i wrotkach, wyposażony w pachołki do slalomu, z zielenią i ławkami w otoczeniu. Powtórzona procedura przetargowa na wykonanie tej inwestycji również musiała zostać unieważniona. Zadania dzielnicowe to: mini park linowy z tyrolką i trampolinami przy ul. Kolberga w Wirku (w realizacji), kort tenisowy w parku Strzelnica w Bielszowicach (przetarg unieważniony), miniboisko, ławki i urządzenia zabawowe w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 39 w Halembie (w realizacji), zagospodarowanie terenu przy zabytkowym piecu chlebowym, tzw. piekaroku w Rudzie (trwa procedura zamówienia), kreatywna strefa gier przy Szkole Podstawowej nr 40 w Goduli (zrealizowana), boisko wielofunkcyjne na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Czarnym Lesie (powtórzona procedura przetargowa), rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Orzegowie (zrealizowana), modernizacja placu zabaw na terenie Miejskiego Przedszkola nr 42 w Kochłowicach (w realizacji), strefa sportu i rekreacji w Parku Dworskim w Nowym Bytomiu (powtórzony przetarg unieważniony), rozbudowa strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie (powtórzony przetarg unieważniony).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również