Warto zawsze dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Czasem może okazać się, że znajdują się w niej zapisy o dodatkowych warunkach lub kosztach, które nam nie odpowiadają. Na własnej skórze przekonali się o tym uczestnicy piątkowego spotkania w Bielszowicach.
Handlowcy oferowali niekorzystne umowy
Jak donoszą mieszkańcy, w piątek 8 września w Domu Kultury w Bielszowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami handlowymi jednej z firm z Przeźmierowa. Na spotkanie zaproszono seniorów, którzy chcieli bezpłatnie zbadać wzrok. W czasie oczekiwania na lekarza wśród uczestników miały być rozlosowane nagrody, których wygraną musieli potwierdzić okazaniem dowodu osobistego i podpisaniem dokumentu. Firma dowiozła zwycięzcom nagrody jeszcze tego samego dnia wraz z podpisanym wcześniej dokumentem i jak się okazało... ratalnym harmonogramem spłat na łączną kwotę ponad 15 tys. zł.
Sprawa została zgłoszona do rzecznika praw konsumenta i na policji, jednak policjanci mają związane ręce, bo wszystko odbywało się zgodnie z prawem, a podpisane umowy są legalne. Wystarczyło tylko dobrze je przeczytać...
– Dzielnicowi z " czwórki" byli w Domu Kultury w Bielszowicach. Sprawdzili i wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Dom Kultury wynajął pomieszczenia firmom, które są legalnie działające jeżeli chodzi o przepisy – powiedział asp. Szt. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej. – Nic nie możemy zrobić poza ostrzeżeniem i ewentualnie podpowiedzeniem, tym którzy podpisali takie umowy, że mają prawo odstąpienia od tej umowy – dodał.
Co więc powinny zrobić osoby, które nie przeczytały uważnie dokumentów przed ich podpisaniem? Przede wszystkim powinny pamiętać, że konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny. Jest to tzw. prawo do namysłu.
Jak nie dać się zmanipulować?
Policjanci przypominają, aby ostrożnie podchodzić do zawieranych umów i przekazują kilka porad, które mogą pomóc uchronić się przed podpisaniem niesatysfakcjonującej umowy:
- dokładnie sprawdzaj oferty - zwłaszcza te pochodzące od nieznanych ci osób czy organizacji,
- nie wierz w szybki, pewny efekt bez ryzyka,
- nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych zakupów,
- bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy zachwalają jakiś produkt lub urządzenie,
- uważaj, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą - to może być dobrze przygotowany manipulator,
- daj sobie czas na decyzję - jeśli ktoś każe ci ją podjąć natychmiast, bo okazja się nie powtórzy, najprawdopodobniej chce cię oszukać,
- czytaj dokumenty, pytaj o zdanie lub opinię swoich znajomych, lub najbliższych,
- jeśli podejrzewasz oszustwo, zgłoś sprawę policji.