Wiadomości z Rudy Śląskiej

Rudzkie Tereny Targowe pod nowym dachem

 • Dodano: 2021-02-08 08:15, aktualizacja: 2021-02-08 06:30

Zadaszenie Terenów Targowych przy ul. Kupieckiej w Rudzie Śląskiej zostanie wyremontowane. Osłonięta nim część targowiska to nie tylko miejsce działalności handlowej, ale również koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Modernizacja będzie kosztować prawie 1,3 mln zł

Obiekt znajduje się w złym stanie technicznym, jego modernizacja będzie kosztować prawie 1,3 mln zł i zostanie sfinansowana ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zadaszenie na co dzień służyło sprzedającym i kupującym, wielokrotnie chroniło też przed złą pogodą uczestników miejskich imprez, na przykład Dni Rudy Śląskiej. Niestety, lata oddziaływania warunków atmosferycznych spowodowały m.in. uszkodzenia pokrycia dachowego czy korozję rynien – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Cała powierzchnia dachu zostanie pokryta blachą. Zlikwidowane zostaną wykonane z poliwęglanu świetliki na pochyłych powierzchniach dachu, które są nieszczelne i podatne na wypychanie przez wiatr. Wymiany wymagają też belka okapowa i żaluzje osłaniające boczne powierzchnie górnego świetlika kalenicowego, służące do celów wentylacji. Wykonany zostanie nowy system odwodnienia oraz zabezpieczenia przed zsuwaniem się śniegu.

Zadanie obejmie również wymianę oświetlenia na LEDowe, montaż nowej instalacji odgromowej oraz renowację powierzchni podpór zadaszenia. Przetarg na wykonanie inwestycji został już rozstrzygnięty, a jej koszt wyniesie prawie 1,3 mln zł. Wykonawca zadania będzie mieć 6 miesięcy na jego realizację.

Koszty modernizacji zadaszenia zostaną pokryte ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Na to zadanie przeznaczymy pieniądze pozyskane w pierwszej edycji RFIL, w ramach której łącznie przyznano nam prawie 7,4 mln zł. Uzyskana w przetargu cena mieści się w przewidywanym koszcie inwestycji, pozwala więc na sfinansowanie jej w całości z tej dotacji – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zadaszenie rudzkich Terenów Targowych powstało w 2004 roku

Osadzone jest na 8 żelbetowych podporach o wysokości ponad 8 m. Dach ma 86 m długości, 41 m szerokości i prawie 18 m wysokości w najwyższym punkcie. Kolebkowa konstrukcja została wykonana z klejonego drewna świerkowego. Górny świetlik kalenicowy jest podwyższony o ok. 2,25 m i ma prawie 54,6 m długości oraz 9,6 m szerokości. Na każdej z obu pochyłych powierzchni dachu zlokalizowane są pasma doświetlające z płyt poliwęglanowych, po 7 z każdej strony.

Komentarze (12)    dodaj komentarz »

 • Jorg

  Dobudować ściany i będzie hala dla akrobatów

 • Karl

  Hehe, ja wtedy może by się to na coś przydało, bo jakichkolwiek handlowców to od jakiegoś czasu pod nią nie widać...

 • Adolf

  Handlowcy są, tylko ze względów bezpieczeństwa ulokowani poza zadaszeniem

 • Karl

  Nie opowiadej, prawie nikogo tam już nie ma. Chopów z meblami zero, przed świętami nawet bieda tam było kupić choinka i jechołech na szaberplac do Bytomia, tzn. była jedną czy dwie kobiety, ale brak konkurencji powodowoł że kiepski towar kosztowoł majątek i lepiej było jechać.

 • U.R.

  Nie widać handlowców ze względów bezpieczeństwa. Myśl logicznie Karl.

 • Karl

  Jak logicznie ? Szaberplac otwarty jest ino do dachu ? Czyli że przed dachem jest bezpiecznie, a pod już nie ? A w galerii handlowej obok zaś jest bezpiecznie ? Ja to je logika keryj nie kapuja, logika nie jakoś tam boolowska ino naszo, rudzko...

 • farka

  hahaha dobre :D

 • Zonk

  Na co dzień - to tylko nauka jazdy z tego korzystała i wraki, które tam znalazły swoje miejsce parkingowe. Jedynie w środy, czwartki i sporadycznie soboty odbywa się tak handel. Nie zmienia to faktu, że remont jest konieczny i potrzebny, ale również zadbanie o wizerunek targowiska. Dlaczego jakieś stare pordzewiałe rupcie mają tam stać?

 • Szpila

  Te rupiecie to główne źródło dochodu tych miejsc. Wykupione miejsca handlowe i parkingowe to akurat najlepsze co można zrobić poza oczywistymi imprezami masowymy, których pewnie jeszcze w 2021 nie uraczymy.

 • Karl

  Ja, to było fest potrzebne...

 • Szpila

  Dla stałych bywalców targu i osób handlujących oczywiście, że było konieczne żeby na łeb nie leciało. Poza tym wymuszona zmiana organizacji Dni Rudy Śląskiej na Bykowine itp. też była nie bez powodu.. Ale wiemy Karlusie, że Ty zakupy ino biedronka, a z rozrywki tvp z żuberkiem w ręku?

 • Karl

  Ci Ty fandzolisz, pod tym dachem już downo ino meblorze stoli, a od roku nawet ich nie ma...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.