Karol Godula to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Rudzie Śląskiej. Pamiątki po jego działalności obecne są na terenie całego miasta. Jednym z malowniczych zakątków, który warto odwiedzić, jest zamek rudzki i pozostałości domu "króla cynku". Ruiny te znajdują się w dzielnicy Ruda, przy ulicy Bujoczka.
Ruiny odżywają podczas letnich weekendów
Opiekująca się nim Fundacja Zamek Chudów i działacze stale dbają o to miejsce nie tylko pod względem porządkowym i archeologicznym, ale także rozrywkowym. Czynny jest tam bar "U Gaduły" i miejsce ze stolikami dla jego gości. Dzięki tablicom informacyjnym można dowiedzieć się wielu faktów o tym miejscu, a także zapoznać się z nowymi odkryciami przy domu. Przede wszystkim organizacja zaprasza także na bezpłatne plenerowe imprezy.
W ostatni weekend w ruinach zamku odbyła się pierwsza w tym roku impreza. Tym razem do Rudy zawitali rycerze konni w pełnym uzbrojeniu. Zgromadzeni na miejscu rudzianie mieli możliwość posłuchania o historii i danej broni oraz wykonania zdjęć.
Zamek Karola Goduli w Rudzie Śląskiej
Jednym z takich miejsc są ruiny pałacu Ballestremów. Znajdują się przy ulicy Wiktora Bujoczka w dzielnicy Ruda. Początkowo znajdował się tam zamek, który wzniesiono w XIV wieku, ale w XIX wieku został przebudowany. Do naszych czasów zachowały się jedynie fragmenty murów. Właścicielem obiektu obecnie jest Fundacja Zamek Chudów.
Zamek ten w 1543 roku mógł znaleźć się we władaniu Jana Gierałtowskiego, do którego należał także zamek w Chudowie. Obiekt uległ zniszczeniu podczas wojny trzydziestoletniej. Z biegiem lat rozpoczęła się jego odbudowa i przebudowa w pałacyk. Wiadomo, że w 1754 roku działa tu kaplica. Finalnie gmach przebudowano w XIX wieku w stylu neogotyckim, a w 1945 roku został spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej.
Odnowa zamku
30 grudnia 2009 roku ruina zyskała szansę na "drugie życie". Wtedy bowiem miasto oddało obiekt wraz z pobliskim domem Karola Goduli Fundacji Zamek Chudów, która podjęła działania zmierzające do rewitalizacji zabudowań i organizacji rozmaitych wydarzeń dla publiczności. Wykonano prace przy naprawie okien do piwnic domu Karola Goduli. Zrealizowano to z wykorzystaniem starych technik i technologii. Zrekonstruowano też sklepienie nad dwoma okienkami. Wszystko ręcznie, przy użyciu prostych narzędzi i zapraw tworzonych według dawnych receptur. Dodatkowo usunięto gruzowisko na sklepieniu piwnicy. Na terenie ruin ustawiono ławki i postawiono budkę z napojami i przekąskami. Trzeba zaznaczyć, że ruiny położone są na cennym przyrodniczo obszarze w rejonie Rowu Rudzkiego II ze względu na występowanie różnorodności biologicznej.