29 kwietnia Muzeum Historii Polski Ludowej po raz 13. otworzyło dla zwiedzających swe podwoje. W nowo wyremontowanym budynku obory powstała sala wystawiennicza, a w niej "Galeria Malarstwa Socrealistycznego".
Nowy sezon = wielkie zmiany
Sezon 2023 w bielszowickiej placówce, to nie tylko nowe eksponaty i wystawy, ale także zmiana nazwy z Muzeum PRL-u na Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej. Skąd ta zmiana?
- Zmiana nazwy wyniknęła z kilku powodów. Po pierwsze dla osób urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku i później, skrót PRL niewiele już mówi, po drugie przez ostatnie kilka lat powstało w Polsce kilka muzeów z PRLem w nazwie, po trzecie PRL coraz częściej kojarzy się bardziej z filmami Barei, a przecież to jednak 45 lat historii naszego kraju. Było i śmiesznie, i tragicznie, ale było też dla milionów ludzi normalnie. Dla jednych dobrze dla drugich źle. Podobnie jak dzisiaj. Po czwarte przez 13 lat naszej działalności mocno się rozrośliśmy, Dzisiaj to już ponad 2 tyś mkw. powierzchni wystawienniczej pod dachem, w 4 budynkach XIX wiecznego Dworu Nowa Ruda. To również kilka tysięcy powierzchni zewnętrznej z kilkoma wystawami (rolniczą, kioskiem ruchu, Parkiem Pomników Socrealistycznych, pojazdami). Jesteśmy najstarszym i największym w Polsce muzeum pokazującym życie społeczne w latach 1945 - 1989 więc i nazwę powinniśmy mieć poważną - mówi Monika Nizioł.
Wielkie otwarcie nowego sezonu
29 kwietnia odbyła się wielka inauguracja nowe sezonu w muzeum. W tym roku na zwiedzających czeka wiele nowych atrakcji m.in.:
- Galeria Malarstwa Socrealistycznego w nowo wyremontowanym budynku dawnej obory;
- Wystawa zabawek, czyli powrót do czasów dzieciństwa;
- Wystawa tzw. świętych obrazów i kontrapunkt do niej wystawa jak władza ludowa walczyła z instytucją kościoła, wprowadzając laicyzację życia społecznego;
- Kapsuła Czasu i powrót do lat 70. XX wieku - czyli nieśmiertelna meblościanka.
Galeria Malarstwa Socrealistycznego
Galeria Malarstwa Socrealistycznego będzie jedną z największych nowych atrakcji Muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć 30 kopii malarskich największych dzieł z kolekcji Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kopie zostały wykonane przez Tatianę Talipową pod okiem profesora Romualda Kołodzieja.
- To jedyne w Polsce kopie malarskie tych obrazów. Oryginały mogą Państwo zobaczyć w Kozłówce, a kopie w Rudzie Śląskiej. 29 kwietnia inaugurację wystawy uświetni wizyta Tatiany Talipowej i profesora Kołodzieja. Mam również nadzieję, że naszym Gościom przypadnie do serca piękna sala, w której umieściliśmy naszą galerię - mówi Monika Nizioł.
Muzeum PRL-u powstało w 2010 roku
Muzeum PRL-u powstało na miejscu folwarku Dwór Nowa Ruda, który stworzyła w 1890 roku rodzina von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po zamknięciu PGR-ów folwark popadał w coraz większą ruinę, do momentu, gdy przeszedł w ręce prywatne. W ciągu kilku lat miejsce zostało odbudowane i przekształcone w Muzeum PRL-u, do którego trafiają różne przedmioty z okresu od 1944 do 1989 roku.
Placówkę prowadzi Fundacja Minionej Epoki. 23 kwietnia br. fundacja została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego. W 2023 roku placówka zmieniła nazwę na Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej.
Co można oglądać w muzeum?
Przede wszystkim ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań i sklepów w latach 1945-1989. Przygotowano także coś dla miłośników motoryzacji – jedna z wystaw prezentuje motoryzacyjne perełki z tego okresu.
Poza standardowym zwiedzaniem w placówce można organizować lekcje historii, a także np. sesje zdjęciowe czy imprezy okolicznościowe. Muzeum jest czynne sezonowo, od 29 kwietnia do 30 września, od środy do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00. W tym roku bilet normalny kosztuje 19 złotych, a ulgowy 14 zł. Dzieci do 6. roku życia zwiedzają bezpłatnie.