RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sasin: od jutra wstrzymamy prace w dwóch kopalniach JSW i w 10 kopalniach PGG

 • Dodano: 2020-06-08 10:45, aktualizacja: 2020-06-08 13:22

Od jutra wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - poinformował w poniedziałek wicepremier szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin.


AKTUALIZACJA: Business Insider Polska opublikował listę zamkniętych kopalń. Wśród nich nie ma KWK Pniówek ani KWK Zofiówka, w których odnotowano do tej pory najwięcej zachorowań. Rzecznik MAP - Karol Manys, który przekazał portalowi listę kopalni, zaznaczył jednak, że lista ta każdego dnia może się zmieniać.

Lista kopalni, które wstrzymują działalność przez koronawirusa:

 1. KWK Knurów-Szczygłowice w Knurowie
 2. KWK Budryk w Ornontowicach
 3. KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych
 4. Ruch Piast w Bieruniu
 5. Ruch Ziemowit w Lędzinach
 6. Ruch Halemba w Rudzie Śląskiej
 7. Ruch Pokój w Rudzie Śląskiej
 8. Ruch Chwałowice w Rybniku
 9. Ruch Marcel w Radlinie
 10. Ruch Rydułowy w Rydułtowach
 11. KWK Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach
 12. KWK Wujek w Katowicach

Minister aktywów państwowych poinformował na konferencji prasowej o spotkaniu, które odbyło się w niedzielę w śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Oprócz Sasina, w spotkaniu tym uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, szefowa MRPiPS Marlena Maląg i wiceminister tego resortu Stanisław Szwed, a także zarządy Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele związków zawodowych z tych dwóch spółek górniczych.

"Omówiliśmy bieżącą sytuację, przedstawiliśmy również zarządom kopalń, w porozumieniu z zarządem kopalń stronie społecznej propozycję kolejnych działań, które chcielibyśmy podjąć" - mówił wicepremier.

"Te kolejne działania to czasowe wyłączenie pracy we wszystkich kopalniach, w których odnotowujemy dzisiaj zarażenia koronawirusem, a których załogi nie zostały w pełni przebadane na obecność koronawirusa. To oznacza, że od jutra wstrzymamy wydobycie, wstrzymamy prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej" - poinformował Sasin.

Jak dodał, wszyscy zatrudnieni - poza "szczątkowym personelem", który będzie służył utrzymaniu kopalń w czasie zawieszenia wydobycia - udadzą się na tzw. postojowe na okres 3 tygodni.

Wszyscy górnicy za okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych - poinformował wicepremier.

"Co ważne, ustaliliśmy również, że wszyscy górnicy za ten okres postojowego otrzymają 100 procent wynagrodzenia, czyli nie poniosą żadnych strat finansowych, strat ekonomicznych. Bardzo nam zależało na tym, żeby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń, które nas skłoniły nas do podjęcia takich decyzji" - powiedział Sasin na wspólnej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim konferencji prasowej.

Przypomniał też o wcześniejszym wprowadzeniu wielu działań zabezpieczających górników przed zakażeniem.

"To była przede wszystkim separacja poszczególnych zmian w kopalniach, to było wprowadzenie zasad bezpieczeństwa związanych z pomiarami temperatury, z zapewnieniem dostępności środków dezynfekcyjnych, maseczek, rozgęszczenie również w takich miejscach, w których górnicy przebywają razem jak łaźnie jak windy" - wymieniał.

"Niestety charakter pracy w kopalniach spowodował, że te środki nie mogły okazać się całkowicie skuteczne; doszło do zarażeń i wtedy zareagowaliśmy bardzo szybko, zostały wprowadzone masowe badania" - dodał Sasin.

Na Śląsku przeprowadzono do tej pory ponad 98 tysięcy testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Liczba zakażonych nie przekracza 10 tysięcy osób, natomiast współczynnik umieralności wśród zakażonych wynosi 2,46 procent. Główny Inspektorat Sanitarny uważa, że przy każdej nowej fali głównym celem powinno być zduszenie ognisk wirusa w zarodku.

- Inne kraje być może pójdą naszą drogą, gdy nadejdzie druga fala, ale my do tej drugiej fali będziemy znacznie lepiej przygotowani. Dalej będziemy prowadzić badania przesiewowe. Ślązacy są w tej chwili najlepiej przebadani, więc nikt nie powinien się obawiać kontaktu z mieszkańcami tego regionu - rzekł Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Zobacz także

Komentarze (98)    dodaj »

 • Olo

  Skoro górnicy tak marnie zarabiają jak tu niektórzy piszą to dziwię się, że nie zmieniają pracy.

 • Alojz

  Skoro górnicy zarabiają tak dużo jak niektórzy piszą dziwię się, że inni nie składają podań o przyjęcie na kopalnię.

 • Iga

  Ja mialam zasilek z powodu zamkniecia przedszkoli 60% i gdzie ta sprawiedliwosc!!!

 • Rychu

  Gdzie ta sprawiedliwość jak przedszkolanki i nauczyciele mają lipiec , sierpień wolne i płatne inni chodzą do pracy. Gdzie ta sprawiedliwość.

 • Andrzej Rosa

  To że nauczycie, przedszkolani mają zapłacone z czas wakacji wynika z umów z nimi zawartych. Kropka.

 • grzesiek

  W roku mają prawie 3 miesiące wolnego i żal im du pę ściska bo ktoś inny będzie miał 100% ale podstawy bez dodatków to znaczy że na wypłacie i tak dużo straci.

 • Hrniek

  7300 brutto średnia PGG. 100 procent postojowego.

 • xcv

  Przyjdź pod kopalnię to zwykłe robole pokażą ci z przyjemnością pasek z wypłaty zapewniam że 7300 gołej wypłaty nie ujrzysz. A jak ci i innym tak żal du pę ściska to można składać papiery. Braki kadry są to duże szanse na przyjęcie. Oczywiście żeby nie było że na kopalni pracuje.

 • Kasis

  A same dodatki oprócz wypłat ale to i tak mało o mało

 • bobo frut

  Łykosz wszystko jak ryba. Średnia krajowa to ok 5000zł to nie znaczy że sprzątaczka tyle zarabio. Żałosny jesteś. Niestety ale ty do średni krajowy z ilorazem inteligencji nie należysz.

 • Heniek

  Tylko za dwa miesiące powinieneś dodać ma zwykły górnik.

 • Jo

  7300? Chyba Pan żartuje.. tą średnią podbijają wypłaty tych co są wyżej. Górnik w życiu takiej wypłaty nawet brutto nie ma. Poza tym połowę wypłaty zabierają.. górnik który brutto ma 6000 na rękę dostaje 3000 i to Pana zdaniem jest odpowiednie wynagrodzenie do warunków w jakich pracują górnicy? Jak tam taki miód to proszę się tam zatrudnić. Najwiecej hejtują Ci którzy w życiu na dole nie byli a nawet gdyby to narobili by tam w gacie i uciekali po pół godziny pracy w takich warunkach..

 • Edward

  Moja przepowiednia się sprawdza nie tak dawno pisałem w temacie o planowanej likwidacji zakładów górniczych ,kwarantanna sprzyja zamknięciu matek żywicielek .

 • Bunia

  To niech teraz Sasin dopłaci 20% ( albo 40 w przypadku postojowego) wszystkim kelnerkom/ kelnerom, sprzedawcom, fryzjerom i wszystkim innym, którzy nie mogli pracować, bo zostali ekonomicznie ukarani za decyzje rządu

 • Andrzej Rosa

  Wszyscy eksperci od gornictwa są, a ich nie ma. Oczy zamknięte, uszy zatkane, usta zasłonięte. O kogo chodzi?

 • Żona górnika

  Kopalni wcale nie zamknęli.. mój mąż normalnie dziś idzie do pracy jak Halemba. Znowu dają powód do hejtowania górników a oni wcale postojowego nie mają.. pic na wodę

 • edi

  Spoko jak się Sasin za coś biere to bydzie ,wiycie co taki specjalista od zepsucio czego nie idzie z[...]ic.A z kart niewykorzystanych żeby nie było na nic sie nie przydały to obiegówki ze zatku wom zrobią Wilk syty Gruby zamknięte na Adusia [...]e na Adusia

 • Adolf

  Górnicy zasługujom na takie profity swoją ciężką pracom. Jak by nie my to byście mieli zimno

 • olo

  Jakby nie my to byś nie miał wypłaty

 • Jorg

  Ostatnio zech kupioł wongel z Mozambiku i ten od nos się do niego nie umywa! Nie dość że tońszy to jeszcze lepij kaloryczny. Skuli mnie powinni zamknąć te nierentowne gruby!

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.