W trzecim tajnym głosowaniu stosunkiem głosów: 14 dla Aleksandry Skowronek i 7 dla Romana Kubicy, rada dokonała wyboru przewodniczącej. W kolejnych tajnych głosowaniach wyłoniono zastępców, a więc Marka Wesołego oraz Kazimierza Myszura.
Aktualizacja: Chociaż wcześniej to Marek Wesoły uzyskał więcej głosów niż Aleksandra Skowronek, po kuluarowych rozmowach wyraźnie ustalono kompromis, w wyniku którego radny z klubu PiS w ogóle nie kandydował w trzecim głosowaniu. Poprosiliśmy radnego o komentarz w tej sprawie:
Ktoś po prostu musi ustąpić. Kompromis polegał na tym, że ugrupowanie pani prezydent miało możliwość poparcia pani Skowronek lub mnie, nie skorzystało z tej możliwości wybrania przewodniczącego Rady Miasta, choć wie, że nasze dwa kluby opozycyjne mają przewagę. W związku z powyższym ustaliliśmy, że ktoś musi ustąpić w zamian za drugiego przewodniczącego i to było widoczne w głosowaniu – tak żeśmy ustalili. Miało być zupełnie inaczej, miało być przewodniczących z każdego klubu, ale jeżeli ugrupowanie prezydenta nie potrafiło zdecydować się, żeby poprzeć moją kandydaturę lub pani Skowronek, no to niestety samo wybrało drogę dla siebie i nic z tym nie mogliśmy zrobić – powiedział Marek Wesoły.
Zapytaliśmy nową przewodniczącą o największe wyzwania, jakie przed nią stoją:
Myślę, że największym wyzwaniem będzie praca ponad podziałami, żeby bez względu na opcję polityczną patrzeć przez pryzmat dobra miasta i dobra mieszkańców. Chciałabym, żeby nie było takiej przepychanki politycznej jak to jest w tej chwili we władzach centralnych. Myślę, że uchronimy się od tego i będziemy pracować merytorycznie i skutecznie, ponad podziałami – stwierdziła nowa przewodnicząca.
Zapytaliśmy również poprzedniego przewodniczącego Rady Miasta, Kazimierza Myszura, czy miałby jakąś dobrą radę dla Aleksandry Skowronek pełniącej teraz tę samą funkcję. Radny zapewnił, że zarówno on jak i Marek Wesoły, jako zastępcy, będą służyli pomocą i radą w każdej chwili, ponadto zwrócił uwagę na istotną rolę regulaminu:
Przewodniczący musi po prostu robić swoje, a musi przy tym przestrzegać regulaminu. Przestrzeganie regulaminu o tyle ułatwia, że co poniektórzy radni mogą próbować naciągnąć pewne wystąpienia, a jeżeli od początku przewodnicząca pokaże, że jest regulamin i że trzeba go przestrzegać, na pewno później będzie jej łatwiej sesje prowadzić – mówił przewodniczący poprzedniej kadencji.
Aktualizacja: Po półgodzinnej przerwie nastąpiło kolejne głosowanie na stanowisko przewodniczącego. Tym razem jednak nie została zgłoszona kandydatura Marka Wesołego, natomiast radny Rafał Wypior zaproponował Romana Kubicę. Andrzej Stania po raz kolejny zaproponował Aleksandrę Skowronek.
W trzecim tajnym głosowaniu stosunkiem głosów: 14 dla Aleksandry Skowronek i 7 dla Romana Kubicy, rada dokonała wyboru przewodniczącej. W kolejnych tajnych głosowaniach wyłoniono zastępców, a więc Marka Wesołego oraz Kazimierza Myszura.
Aktualizacja: W drugim tajnym głosowaniu również nie udało się wyłonić radnego. Po przerwie prawdopodobnie zostaną zgłoszeniu kolejni kandydaci.
Aktualizacja: Jako kandydatów na przewodniczącego Rady Miasta Ruda Śląska zgłoszono dwie osoby – Marka Wesołego oraz Aleksandrę Skowronek. Tak się składa, że ta dwójka kandydatów to jednocześnie byli kandydaci na fotel prezydenta miasta w minionych wyborach samorządowych.
W głosowaniu tajnym, przy 22 radnych obecnych na sali obrad, 7 głosów oddano na Aleksandrę Skowronek, 8 na Marka Wesołego., a to oznacza, że żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości.
Aby kandydat mógł objąć stanowisko przewodniczącego musi otrzymać większość głosów „za”, innymi słowy głosy „za” muszą przeważyć nad głosami na drugiego kandydata, a także za głosami nieważnymi. Przy 22 radnych obecnych na sesji 12 musi zagłosować za wyborem jednego z kandydatów.
Obecnie trwa przerwa, podczas której w kuluarach radni starają się dojść do porozumienia, następnie czeka nas zapewne kolejne głosowanie.