Wiadomości z Rudy Śląskiej

Singletrack w parku Strzelnica jest już gotowy do użytku!

  • Dodano: 2019-12-04 10:15

Park Strzelnica w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach ma kolejną atrakcję. W ramach budżetu obywatelskiego powstała tam trasa rowerowa typu singletrack. To ponad 1,6 km toru, 3 trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności i miejsca do odpoczynku. Koszt inwestycji to ponad 226 tys. zł. Całość wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu i wpasowuje się w środowisko naturalne.

- Mam nadzieję, że miłośnicy dwóch kółek będą często korzystać z tej kolejnej atrakcji w bielszowickim parku. Pamiętajcie tylko o swym bezpieczeństwie - napisała na swoim Facebook'u prezydent Grażyna Dziedzic.

Długość jezdna torów ma ponad 1 600 metrów. Całość została podzielona na trzy trasy zjazdowe: "flow" (ponad 400 m), "natural" (prawie 500 m) oraz "hard". Ostatnia ma dwa warianty: trudniejszy "trawers" (256 m) oraz łatwiejszy "wariant 2" (266 m). Wykonano również odcinek podjazdowy o długości ponad 450 m oraz 140-metrowy łącznik dojazdowy do dolnej platformy startowej.

Platformy startowe dolna i górna zaprojektowane zostały w formie placów żwirowych. Tory mają różną nawierzchnię: naturalną (ziemną), bądź utwardzoną, kamienną i są wyposażone w różnego rodzaje przeszkody, m.in. roller, rockgarden, skocznię czy stolik. Obok tras rowerowych postawiono również obiekty małej architektury: stojaki na rowery, kosze na śmieci, ławki oraz tablice instruktażowo-informacyjne z mapą tras i regulaminem użytkowania. Całość zlokalizowana jest na terenie o powierzchni ok. 50 tys. m2.

- Warto dodać, że przy realizacji inwestycji nie wycięto żadnego drzewa - podkreśla Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. - Wykorzystujemy dobrą praktykę budowania przyjaznych dla środowiska, a równocześnie atrakcyjnych dla użytkowników ścieżek rowerowych – dodaje.

Trasa w bielszowickim parku została wykonana w formule "projektuj i buduj", czyli wyłoniony w przetargu wykonawca najpierw przygotował dokumentację inwestycji, a następnie ją zrealizował.

Warto przypomnieć, że rewitalizację parku Strzelnica miasto prowadzi od 2014 roku. Pierwszą inwestycją była budowa placu zabaw i siłowni napowietrznej. Rok później oddano do użytku pierwszy w Rudzie Śląskiej specjalny tor do jazdy rowerem tzw. pumptrack, natomiast od 2016 r. mieszkańcy korzystają z kompleksu boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. W tym roku do dyspozycji mieszkańców oddano rolkowisko i kort tenisowy. Większość inwestycji została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Adam

    Sam dużo jeżdżę na rowerze jednak szkoda, że nikt nie zostawił alternatywy dla pieszych spacerów....

  • Kobi

    Singletrack? A czy my nie mamy własnego, polskiego języka? Niebawem każą nam się jeszcze uczyć ukraińskiego...

  • Robi

    Super robimy się specjalistami w singletrackach. Oby więcej takich mądrych inwestycji.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.