Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląscy regionaliści wystartują w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej

 • Dodano: 2019-08-08 16:30, aktualizacja: 2019-08-09 08:54

Koalicja Obywatelska otwiera swoje listy na działaczy regionalnych. W wyborach parlamentarnych wspólnie z kandydatami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wystartują regionaliści skupieni w Śląskim Porozumieniu Wyborczym. 

Chcemy ocalić śląską tożsamość i śląski język

Śląskie Porozumienie Wyborcze zawarto na początku ubiegłego tygodnia. Tworzą je regionalne organizacje: Ruch Autonomii Śląska, Śląska Partia Regionalna, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość. Już wtedy pisaliśmy o tym, że start regionalistów z list Koalicji Obywatelskiej to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

- Biorąc odpowiedzialność za losy naszego regionu, ale także mając doświadczenie wspólnego rządzenia tym regionem i dobrych owoców tego współrządzenia  oraz chcąc ocalić to co jest naszym bogactwem, czyli śląską tożsamość, wielokulturowość i śląski język, zdecydowaliśmy się wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Po dyskusjach doszliśmy do wspólnego wniosku, że naszym partnerem powinna być Koalicja Obywatelska – podkreślił dziś Henryk Mercik, reprezentujący RAŚ i ŚPR.

Decentralizacja najważniejszym postulatem

Henryk Mercik podkreślił, że dla śląskich regionalistów najważniejszym postulatem zawsze była decentralizacja i wzmacnianie samorządów. O tym dziś głośno mówią także politycy Koalicji Obywatelskiej i chcą współpracować z regionalistami.

- Otwieramy listy na działaczy regionalnych. Jestem przekonany, że ich start i być może mandaty parlamentarne wzmocnią śląską tożsamość, ale również wzmocnią ten regionalny ruch obywatelski jakim jest Koalicja Obywatelska i zwiększą nasze szanse na zwycięstwo wyborcze – mówił Wojciech Saługa, przewodniczący Regionu Śląskiego PO.

Zdaniem Borysa Budki, lidera katowickiej listy KO, start regionalistów z list koalicji to dobry sygnał dla Śląska, dla województwa śląskiego i jego mieszkańców.

- Pokazujemy coś innego niż pokazują nasi oponenci. My nie potrzebujemy spadochroniarzy, nie potrzebujemy więcej Warszawy w woj. śląskim. My mówimy jasno i czytelnie – to tutaj są wartościowi ludzie, którzy chcą dla tego regionu robić więcej i więcej – podkreślił Borys Budka.

Nazwiska kandydatów w przyszłym tygodniu

Decyzje o konkretnych nazwiskach i miejscach na listach wyborczych mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że Henryk Mercik, członek RAŚ i ŚPR oraz były wicemarszałek województwa, wystartuje do Senatu w okręgu chorzowskim. Na listach do Sejmu mogą się znaleźć Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego oraz Diethmar Brehmer, działacz charytatywny i przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty Pojednanie i Przyszłość. 

Działacze innej regionalnej organizacji, partii Ślonzoki Razem, mają startować do Sejmu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Porozumienie w tej sprawie podpisano 5 sierpnia.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Jdudek608@gmail.com

  Znowu bez programu tylko zbiór partii i walka o koryto oraz anarchia. Jeśli zależy wam Śląsku tozrezygnujcie. Pozdrawiam

 • boluś

  NIEZŁE ZOO" z takimi kacapami i popaprańcami to bez szans na autonomia"A MOŻE WŁAŚNIE O TO CHODZI?

 • Gorol

  Sprzedawczyki

 • ja

  Tej koalicji mówię nie, Niemcy zrobili i robią więcej złego niż dobrego. Jako Ślązaczka zagłosuję na prawicę.

 • Łuk

  A mogli spróbować wystartować sami tylko na Śląsku, choć po tym co zrobili Ślonzoki Razem znów by im głosy nie starczyły.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.