Wiadomości z Rudy Śląskiej

Śląski Teatr Impresaryjny im. H. Bisty będzie działał od 1 maja 2022 roku!

  • Dodano: 2022-01-27 14:15

To już pewne. W Rudzie Śląskiej już w maju będzie działał Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty.

O utworzeniu nowej instytucji kultury na mapy Rudy Śląskiej poinformowała dziś Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Z kolei stosowną uchwałę, na mocy której teatr zostanie powołany, podjęli dziś, 27 stycznia, rudzcy radni.

- Podjęliśmy kolejny krok na drodze do utworzenia Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Droga do jego powołania była dość wyboista i zajęła trochę czasu, m.in. ze względu na formalności, ale dziś rudzcy radni podjęli uchwałę, że od 1 maja br. będzie już oficjalnie działał w miejscu Miejskiego Centrum Kultury. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu i pragnę podziękować wszystkim osobom, które były zaangażowane w proces tworzenia tej instytucji – poinformowała dziś Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Zaznaczyła też, że „teatr impresaryjny to coś więcej niż centrum kultury”. 

- Jestem przekonana, że jego powołanie przyczyni się do lepszego organizowania działalności kulturalnej, pozwoli na pozyskiwanie większych środków zewnętrznych, dzięki czemu osoby związane z życiem kulturalno-społecznym naszego miasta będą mogły lepiej wykorzystać swój potencjał. Zyskają na tym wszyscy mieszkańcy, nie tylko naszego miasta, ale i całego regionu – dodała Grażyna Dziedzic.

Połączono MCK ze Śląskim Teatrem Impresaryjnym

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru połączenia Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej oraz Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty z siedzibą w Rudzie Śląskiej.

- Połączenie powyższych instytucji przyczyni się do lepszego organizowania działalności kulturalnej. Jest to krok ku unowocześnieniu sektora kultury w mieście. Poza tym korzystnie wpłynie na wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego oraz kompetencji osób zatrudnionych w instytucji kultury – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak już pisaliśmy na łamach portalu, powołanie Śląskiego Teatru Impresaryjnego to także dodatkowa promocja dla miasta, które zyskuje na atrakcyjności i prestiżu dzięki obecności takiej instytucji kultury.

Uchwalę intencyjną podjęto już w 2019 roku

Przypomnijmy, że uchwała intencyjna Rady Miasta w sprawie przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny została podjęta już w czerwcu 2019 roku, jednak z powodu pandemii, która miała duży wpływ na działalność i finanse instytucji kultury oraz trudnej sytuacji finansowej miasta, przemiana ta nie została wdrożona. Kolejna uchwała dotycząca utworzenia Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. H. Bisty oraz przyjęcia jego statutu została podjęta w sierpniu 2021 roku.

– Do tej pory MCK realizowało działania z obszaru wydarzeń kulturalnych, projektów edukacyjnych i społecznych. A warto dodać, że przemiana w teatr wiąże się z rozszerzeniem dotychczasowej działalności rudzkiej placówki i nie ma zagrożenia, by zostały zlikwidowane wydarzenia czy festiwale, które odbywały się dotychczas w Miejskim Centrum Kultury – mówiła w sierpniu ubiegłego roku Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Teatr Impresaryjny zajmie się działalnością artystyczną, producencką, ale będzie też pełnił funkcję społeczną i edukacyjną. Instytucja będzie łączyła cechy profesjonalnego teatru oraz centrum animacji kulturalnej, działalność impresaryjną oraz działalność z zakresu amatorskiego ruchu artystycznego. Na scenie zobaczymy przedstawienia gościnne, ale i własne produkcje rudzkiego teatru. Jak zapowiadają przedstawiciele instytucji, powstanie też autorski program „Scena Mistrzów”, w ramach którego będą prezentowane wybitne produkcje z udziałem gwiazd polskich scen.

Magdalena MajeranekMagdalena Majeranek
Źródło: FB Grażyna Dziedzic, UM Ruda Śląska, uchwała Rady Miasta, wł

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również