Wiadomości z Rudy Śląskiej

Słynna jadłodzielnia również na Halembie! 

 • Dodano: 2020-12-30 14:00

Idea dzielenia się jedzeniem z bardziej potrzebującymi weszła Rudzianom w krew. W mieście powstała kolejna jadłodzielnia – miejsce, w którym można zostawiać jedzenie zalegające w domowej lodówce. Tym razem dumny regał stanął w dzielnicy Halemba. 

Dzielmy się dobrem!

Kolejna, już 3 jadłodzielnia stanęła w pobliżu parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w dzielnicy Halemba. Oficjalne otwarcie odbyło się w wigilię, 24 grudnia, co ma szczególnie znaczenie. Co roku na naszych świątecznych stołach zostaje sporo jedzenia, którym, dzięki nowo powstałej jadłodzielni, można się podzielić z potrzebującymi. Część produktów trafiła do noclegowni na terenie Rudy Śląskiej.

Halembianie w akcji

Już w pierwszy dzień działania jadłodzielni, lodówka wypełniła się po brzegi. Mieszkańcy Halemby chętnie przynosili jedzenie, którym chcieliby się podzielić. O potrzebie informowania o istnieniu takiego rozwiązania przypomina Łukasz Wodarski, Radny Miasta Ruda Śląska na swoim profilu facebookowym. Mieszkańcy miasta przynoszą do jadłodzielni przeróżne produkty – parówki, bigos, ryby, a nawet tort świąteczny! Ważne jest, aby osoby potrzebujące nie bały się korzystać z produktów – to właśnie z myślą o nich powstała jadłodzielnia. Poza tym celem obiektu jest również ograniczenie marnowania jedzenia. 

Zasady korzystania z jadłodzielni

Aby zachować porządek, powstał specjalny regulamin korzystania z jadłodzielni. Podstawową zasadą jest to, aby dzielić się takim jedzeniem, które sami chcielibyśmy zjeść. Produkty mogą przekraczać datę minimalnej trwałości, czyli słynne „najlepiej spożyć przed”, jednak nie powinny przekraczać daty przydatności do spożycia, figurującej przy frazie „najlepiej spożyć do”. Dostarczane produkty powinny być szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Można dzielić się również samodzielnie gotowymi daniami, takimi jak zupy czy ciasta – warunkiem jest, aby były one szczelnie zapakowane i dokładnie opisane. Konieczne jest zamieszczenie daty wykonania! Poza tym mile widziane są również sery, twarogi czy jogurty. 

Czym nie powinno się dzielić?

Istnieją produkty, które nie są mile widziane w jadłodzielni. Są to na przykład surowe mięso, potrawy zawierające niepasteryzowane mleko czy surowe jaja, produkty z oznakami popsucia oraz takie, które miały kontakt z odpadami komunalnymi i spożywczymi. Ważną zasadą jadłodzielni jest to, że nie można w niej umieszczać żadnego rodzaju alkoholu. Wszystkie inne produkty są jak najbardziej mile widziane w jadłodzielni! Dzięki specjalnemu regałowi, mieszkańcy mogą przynosić również produkty suche, niewymagające trzymania w lodówce! 

Zobacz także

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • rudzianin

  Gmina mo dosyc kasy,finsuje,figilje,wycieczki,pokazy,kola tam czegos,stowszyszenia,no to idla biednych tesz pewno ma to ida.

 • Johan

  Nowa kampania pana radnego ach przykro patrzeć. Byłem widziałem sam dołożyłem cegiełkę do tej jadłodzielni ale niestety chyba nikt z niej nie korzysta prócz ks. Administratora panie radny troszkę pokory i mniej marketingu , bo pomoc biednym ludziom nie polega na kreowaniu swojego wizerunku .

 • kurier

  boluś ciebie matka chyba futrowała tym co wyrzygała po imprezie bo rozumu to Ty nie masz i życzliwości dla biedniejszych

 • boluś

  kożdy dobrze wspomino czym go matuś futrowała' toć już syćkie wiedzom czym ciebie mule'bez to szkryklosz bez zrozumiynia' jo tylko zachyncom bezRadnych do kontynuacji zbożnego dzieła bez cołki rok a niy od Świynta. Tym borzij co specjaliści od jadłozielni' to ci co głosowali za podwyżkami opłat i podatków czyli działający ??? w interesie nojbiedniejszych???

 • TP.

  Żarcio dajnia dla pazernych bogaczy , wiecznie im mało , lompy nie mają prawa zbliżyć do tego wychodka.

 • Mariola

  boluś choc jeden dzień nie rób z siebie debila, wyrażasz tu brak rodzinnego wychowania, kultury i braku inteligencji

 • boluś

  Wzajemnie' tyż ci tego życza' MARIOlek

 • boluś

  Znom kupa LUDZI 'kierzy pomogajom stale a niy okazyjnie przed i po Śwyntach. Niy trąbiąc ło tym w lokalnych Meerdiach. Łobacymy jak długo lokalnym filantropom bedzie sie kciało pomagać bez cołki rok'oczywiście na cudze konto!

 • boluś

  Teroz kolyj na Kubica' tylko kaj tyn go postawi?

 • wolnotariusz

  debilom nie podoba sie nawet to że zyczliwi ludzie chą pomagać innym. Życzę wszystkim normalnym ludziom pomyślności w nowym roku, a palantom by wam brakło chleba i wody za to że nie macie serca i zyczliwosci dla normalnych ludzi

 • ja

  po słowach "debilom" i "palantom" widać jaki z ciebie życzliwy i normalny człowiek... ech...

 • boluś

  Brawo NiyPoczebny'terozki po Świyntach kolej na Karmniki dlo Ptaków odlatujących na ZIma. Wszystko ło Czasie' i z Full Pijarym

 • Adam

  Po co jadlodzielnie?! Oni głosowali za podwyżka śmieci!!!!!

 • ja

  jaaaaaaa stawiajcie więcej takich budek a miasto coraz bardziej wygląda jak rodzinna miejscowość Borata z filmu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.