Wiadomości z Rudy Śląskiej

Stacja Biblioteka nareszcie otwarta!

 • Dodano: 2019-09-26 17:00, aktualizacja: 2019-09-27 09:00

Stacja biblioteka nareszcie otwarta! Teraz będzie można czekać na pociąg z pasjonującą książką z biblioteki. 26 września /czwartek/ zainaugurowała działalność Stacji Biblioteki na zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu

- Ktoś może zapytać gdzie dworzec kolejowy, a gdzie biblioteka. Odpowiadam w tym miejscu! - mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Dworzec, stacja z jednej strony, czyli przystanek w podróży, to właśnie dworzec. Biblioteka jest także takim miejscem, gdzie musimy się zatrzymać przed podróżą mentalną. Poprzez książki dokonujemy podróży myślowej. Połączyliśmy te funkcje - dodaje. 

Dworzec na Chebziu zyskał nowe życie

W bibliotece możemy znaleźć księgozbiór z zamkniętej Filii nr 17, która mieściła się przy ul. Osiedlowej 1 oraz zbiory pochodzące z Mediateki i Czytelni Biblioteki Centralnej. Orientacyjna liczba to aż 8,5 tys. woluminów. Są tu także piękne meble biblioteczne i biurowe, przesuwane regały na książki, a także wygodne fotele i pufy dla czytelników, którzy czekając na pociąg, będą chcieli skorzystać na stacji z książek czy gazet. Prace związane z umeblowaniem i montażem sprzętu audiowizualnego wynoszą ponad 1,1 mln zł, z czego ponad połowę tej sumy stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. 

- Mam nadzieję, że dzięki tej bibliotece będzie się rozwijać nasze miasto, a innego znaczenia dostanie dzielnica Chebzie, która była kiedyś jedną z najbogatszych w Rudzie Śląskiej - mówi prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. - Kiedyś był to olbrzymi dworzec, obiekt przez który kiedyś przechodziła stal, węgiel. Jest piękny. Biblioteka będzie działać dla naszych mieszkańców, a także przyjezdnych - dodaje. 

Wydarzenie uświetnił zespół Trio Appassionata. Na scenie pojawił się Grzegorz Poloczek, który oprócz prezentacji repertuaru muzycznego, opowiedział o swojej książce „Historie z mojego placu”.

Kiedy można odwiedzać stację?

Stacja Biblioteka to nie tylko wypożyczalnie i czytelnie. Powstała tu także kawiarnia/czytelnia oraz Galeria Fermata Godula, która będzie dostępna dla odwiedzających w godzinach pracy biblioteki (poniedziałek, wtorek, środa, piątek 10:00-18:00, czwartek 11:00-19:00, sobota 7:00-15:00). 


Źródło: Magdalena Grabowska

Galeria zdjęć

następne zdjęcia »

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • kwiatowe

  Ok biblioteka moze byc, fajna forma wypelnienia tego sporego budynku. Tylko nie zapominajmy, ze to jest dworzec kolejowy. Na ta chwile ciezko tam dotrzec i mowic o centrum przesiadkowym. Do gruntownej przebudowy (zmiany lokalizacji) jest petla tramwajowa i przystanki autobusowe.

 • Siara

  Przecież cały czas trąbiliście, ze tam zostaną przeniesione zasoby biblioteki centralnej dlatego, że budynek jest w złym stanie.

 • olo

  Bynajmniej

 • olo

  Mam nadzieję ze za rok podadzą o ile wzrosła / zmalała liczba osób korzystających z mediateki.

 • wiekowy Chebziok

  Wszystko gro ino Chebzioków tam nie widac,gdzie łoni som,bo na zdjenciu sami pieron wie skond.

 • hanys

  A co bydzie jak ludziska ze Chebzio tych pożycanych ksionżek niy bydom łoddować ino ze nich tytki ulepiom?

 • boluś

  to sie terozki Chebzie rozczyto"

 • Tp

  Wszystko pięknie fajnie A toaleta zamknięta na 4 spusty i ludzie za potrzebą w krzaki muszą iść

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.