Wiadomości z Rudy Śląskiej

Sutkowski o wzroście zakażeń: w czasie świąt siedzieliśmy w domach, ale nie swoich

  • Dodano: 2021-01-07 08:15, aktualizacja: 2021-01-07 05:48

Wzrost zachorowań to wynik świąt i okresu przedświątecznego. Siedzieliśmy w domach, ale nie swoich. Spotykaliśmy się z rodziną, ale odległą - skomentował sytuację epidemiczną prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Resort zdrowia poinformował w środę, że wykryto 14 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 553 osoby, w tym z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 409 chorych. Komentując te dane, dr Sutkowski powiedział, że to efekt świąt i okresu przedświątecznego.

W statystyce wychodzą nam święta i okres okołoświąteczny. Siedzieliśmy w domach, ale nie swoich i spotkaliśmy się z rodziną, ale odległą. Jesteśmy mistrzami świata w oszukiwaniu samych siebie - podsumował.

Dodał, że Polacy nauczyli się omijać przepisy i unikać kar za nieprzestrzeganie restrykcji. "Mistrzostwo ściemy i kamuflażu" - stwierdził. Zasugerował też, że dopóki nie będziemy poważnie podchodzić do obostrzeń i szczepień, to nie ma co liczyć na powrót do normalności.

Ile osób ma umierać, by zrobiło to na niektórych wrażenie? - postawił pytanie.

Przypomniał też, że od 22 grudnia, gdy Polacy zaczęli wyjeżdżać na święta, upłynął akurat ten czas, gdy choroba odzwierciedlona jest w statystykach. Sutkowski prognozuje, że w najbliższym czasie należy się spodziewać podobnych wyników, jeśli chodzi o nowe zachorowania i zgony.

To wszystko zależy od tego, jak przepracowaliśmy święta, a wszystko wskazuje na to, że przepracowaliśmy źle - powiedział.

Odnosząc się do informacji dotyczącej dopuszczenia drugiej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna przez Europejską Agencję Leków, przyznał, że to może być "światełko w tunelu", ale tylko dla tych, którzy chcą się szczepić.

Co z tego, że tych szczepionek będzie dwie, trzy czy nawet piętnaście za chwilę i będą one leżały w mniejszym lub większym lodzie, jeśli nie będziemy z nich korzystać. Dla wielu nie ma to znaczenia, a szkoda, bo to szczepionka nadziei i szansy. Niektórzy tego nie widzą - stwierdził. 

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • marko_emeryt

    Odpowiem na pytania, tak jak Ja sobie myślę.Po pierwsze, cytaty z wypowiedzi są dobrane tak, że u mnie odnosi skutek odwrotny.....W statystyce wychodzą nam święta i okres okołoświąteczny. Siedzieliśmy w domach, ale nie swoich i spotkaliśmy się z rodziną, ale odległą. Jesteśmy mistrzami świata w oszukiwaniu samych siebie ..." odp.Czas pokaże na czym polegało oszustwo w skali Światowej......."Ile osób ma umierać, by zrobiło to na niektórych wrażenie? - postawił pytanie. Odp.ludzie nie umierają dla "robienia wrażenia na innych ".Wrażenie, to może zrobić liczba ofiar I oraz II wojny Światowej albo gdyby ludzie zamieniali się w "zombie"....."To wszystko zależy od tego, jak przepracowaliśmy święta, a wszystko wskazuje na to, że przepracowaliśmy źle - powiedział..."Odp. Społeczeństwo niczego nie musi "przepracowywać" owszem, niektórzy musieli być w pracy....."...."Co z tego, że tych szczepionek będzie dwie, trzy czy nawet piętnaście za chwilę i będą one leżały w mniejszym lub większym lodzie, jeśli nie będziemy z nich korzystać. Dla wielu nie ma to znaczenia, a szkoda, bo to szczepionka nadziei i szansy. Niektórzy tego nie widzą - stwierdził. ..."Odp.Nie interesuje mnie gdzie będą leżały szczepionki i co się z nimi stanie, nie ja je zamawiałem a kto chce się szczepić to jego indywidualna sprawa, tak samo jak święta i inne aspekty życia........"szczepionka nadziei i szansy. Niektórzy tego nie widzą - stwierdził....." Jestem sceptykiem i tego nie widzę.Ale to mój problem i nie potrzebuję "zbawienia" na siłę.Niestety nie mogę się odnieść do całej wypowiedzi tego lekarza (bo jej nie widzę) a wybrane cytaty w tym artykule, odbieram tak, że są próbą manipulacji, polegającej na wprowadzeniu w naszym społeczeństwie poczucia winy (..." To wszystko zależy od tego, jak przepracowaliśmy święta, a wszystko wskazuje na to, że przepracowaliśmy źle - powiedział..." i włożenia kija w mrowisko.Pozdrawiam, trzymajcie się ciepło :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.