Tegoroczny sylwester będzie tak wyjątkowy, jak cały mijający rok. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc, w godzinach od 19:00 do 6:00 rano. Pojawiły się jednak głosy, że wprowadzenie takich przepisów jest niezgodne z prawem. Czy w sylwestrową noc nie będziemy mogli się przemieszczać?
To nie godzina policyjna
Sam premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd nie wdroży godziny policyjnej, ale apeluje, aby w tym roku bawić się w bardziej kameralnym gronie. Obowiązuje jednak ograniczenie przemieszczania się, o czym przypomniał szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Oznacza to, że od godziny 19:00 do 6:00 rano nie będzie można poruszać się po ulicach bez ważnego powodu np. związanego z pracą lub zaspokojeniem podstawowych potrzeb życiowych.
Sylwester 2020 zupełnie inny niż wszystkie
Oprócz ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się, imprezowicze muszą pamiętać o innych zasadach wprowadzonych w związku z pandemią wirusa COVID-19. W tym roku sylwestrowej nocy nie spędzimy w hotelach, gdyż ich działalność została czasowo zawieszona. Poza tym obowiązuje limit osób – w miejscu zamieszkania może przebywać maksymalnie 5 osób, nie licząc domowników.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie!
W sylwestrową noc wypadki zdarzają się nader często. Związane jest to m.in. z nieumiejętnym posługiwaniem się fajerwerkami. W tym roku wiele placówek handlowych zdecydowało się wstrzymać sprzedaż fajerwerków, aby chronić środowisko i nie straszyć zwierząt. Przykładem może być sklep Obi, który na swoich social mediach ogłosił, że zaprzestaje sprzedaży materiałów pirotechnicznych.
Nadal wielu Polaków zdecyduje się na zakup fajerwerków i ubarwienie nimi noworocznego nieba. Najbardziej cierpieć będą zwierzęta domowe i ich właściciele. Weterynarze zalecają wówczas podanie pupilom specjalnych leków oraz zapewnienie im odpowiednich warunków. Warto zasłonić okna i czuwać, aby zwierzak nie zrobić sobie krzywdy. Jak najbardziej można pozwolić mu się schować i przeczekać falę hałasów. Zaleca się również włączenie spokojnej muzyki, na przykład odgłosów natury, które w pewnym stopniu mogą zagłuszyć huk fajerwerków.