Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szczepionka przeciw COVID-19 do kupienia? Rudzianin sprzedawał ampułki w Internecie

 • Dodano: 2021-01-20 16:00, aktualizacja: 2021-01-20 18:40

W całej Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Szczepionek jest mało, a w pierwszej kolejności otrzymają je medycy i seniorzy. W Internecie kwitnie jednak nielegalny handel fałszywymi ampułkami. Jednym ze sprzedawców jest pewien rudzianin.We wtorek, 19 stycznia, wyemitowano kolejny reportaż z serii Uwaga TVN. Tym razem temat dotyczył nielegalnego handlu szczepionkami przeciwko COVID-19. Procederem tym miał się parać mieszkaniec Rudy Śląskiej. Reporterka TVN dotarła do mężczyzny, który oferował ampułkę dla całej rodziny ze szczepionką za 8 tys. zł. Potencjalny klient mógł samodzielnie sobie ją wstrzyknąć lub alternatywnie wybrać zapis na szczepienie w przychodni. Tymczasem, jak wskazuje ministerstwo zdrowia, szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Sprzedawca przedstawiał się jako Dariusz S. Podkreślał, że szczepionki sprzedaje w całej Polsce i ma już wielu klientów. W rozmowie z reporterką TVN wielokrotnie przyznawał, że to ta sama szczepionka, która „prezentowana jest w telewizji”. Zarzekał się, że posiada certyfikat potwierdzający jej autentyczność. Okazało się, że to jedynie ulotka ściągnięta z Internetu i wydrukowana. Mężczyzna pokazywał też podstawionej klientce podrobiony negatywny wynik testu na koronawirusa. 

Jak miała trafić do niego szczepionka, którą następnie próbował sprzedać?

Nie wszystko idzie, tak jak ma iść, niektóre paczki się gubią, czasami jakaś malutka paczka z całej dostawy. I to właśnie, że tak powiem, przejmuję ja. Jak się straci 20-30 ampułek, to nikt się nawet nie kapnie. Nie wiem, czy pani wie, że przychodzą odpowiednie dawki i oni je rozcieńczają. I jak oni dzielą, to my jesteśmy w stanie coś podebrać – powiedział rudzianin dziennikarce TVN.

Wspomniał też, że szczepionki nie trzeba mrozić, co mija się z prawdą. Moderna podała, że w przypadku jej preparatu wystarczy przechowywanie w temperaturze minus 20 stopni, tymczasem szczepionki Pfizera wymagają głębokiego mrożenia. Temperatura powinna osiągnąć minus 70 stopni.

Kiedy reporterzy Uwagi ujawnili swoje personalia, mężczyzna wszystkiego się wyparł. Zanegował, że chciał im cokolwiek sprzedać. Dziennikarzom udało się jednak dotrzeć do jego pracodawcy. Ten zdenerwowany nawiązał kontakt z mężczyzną i okazało się, że odwiedzili go już przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, a także policja zajmująca się cyberprzestępczością.

Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że oferujący nielegalne szczepionki pochodzi ze Śląska, a dokładnie z Rudy Śląskiej i jest informatykiem, a sezonowo pracuje w hurtowni warzywno-owocowej.
Cały reportaż można zobaczyć tu!

To tylko jeden z przykładów. Fałszywe szczepionki przeciwko COVID-19 sprzedawane są m.in. w tzw. darknecie, czyli ukrytej sieci, a ich ceny oscylują od 250 do 1 tys. dolarów, czyli ok. 3,6 tys. zł.

Komentarze (12)    dodaj »

 • gość

  mam 69 obracam sie w róznym towarzystwie nawet maski nie potrzebuje mam na to sposób trza myśleć może przekaże za jakiś czas jak wyginą oszuści i złodzieje ze rzadu razem z dudą

 • badura

  na rudzie to jest margines społeczny

 • Sławek

  powinni mu wstrzyknąć pawulon i dać certyfikat ze to szczepionka, takich trzeba tępić do 3 pokoleń z jego rodziny wstecz, zaloże sie ze działał na zlecenie chorzowskiego klubu

 • hu ci w ryj

  aleś ty [...]niety

 • Ja uhm...

  Jak dla mnie to to jest wszystko ustawione. Nie chcę mi się wierzyć, że ktoś tak bardzo pragnie się zaszczepić, że jest skłonny zapłacić 8 tys. za szczepionkę, której nie trzeba mrozić, bez naklejek, która tak naprawdę mogła być solą fizjologiczna i po szczepieniu której nie masz zaświadczenia, że jesteś zaszczepiony. Śmiech na sali.

 • boluś

  Chała'Byznesowi ! Rebe boluś

 • Igor

  Ampułki z wodą mineralną dla frajerów oszustwo pełną mordą ,naiwniakom sprzedają nawet kał zapakowany w złoty papierek.

 • Karl

  Najgorsze jest to że jakieś cymbały decydują się to kupić. Swoją drogą wydawało mi się że są w tym kraju inne instytucje/służby niż reporterzy od namierzania takiego gościa...

 • fajerberga

  Co się dziwisz? Społeczeństwo ma mózgi zlasowane od codziennej porcji informacji, jaki to ten wirus jest zjadliwy, że mało szczepionek, że listy szczepień bla, bla, bla...to i frajerzy drżący o swoje zdrowie się znajda. Życie: jest popyt - jest podaż, natura nie znosi próżni :-)

 • lolek

  Pilnują willi na Żoliborzu żeby nikt nie okazał wdzięczności wodzowi.Szkoda że nasza policja nie wychwytuje oszustów i społeczeństwo zdane jest samo na siebie :/

 • Wiesia

  Wydaje mi się że z tymi szczepionkami to jest grubsza sprawa kto widział te szczepionki które jak twierdzi rząd trzeba było zutylizować bo niby były uszkodzone

 • Magma

  Mają "ważniejsze" rzeczy do roboty.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również