Wiadomości z Rudy Śląskiej

Szumowski: lato nie oznacza końca epidemii; ona nie zniknęła, nie odchodzi

 • Dodano: 2020-06-10 09:45

Lato nie oznacza końca epidemii, ona nie zniknęła, nie odchodzi – wskazał we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ponowił deklarację, że w określonych sytuacjach, m.in. istotnego wzrostu ilości zakażeń, możliwy jest powrót niektórych obostrzeń.

"Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się. Nie ma sytuacji, że lato to już koniec epidemii. Natomiast na pewno transmisji poziomych, czyli przekazywania na ulicy przypadkowym ludziom jest znacznie mniej” – powiedział minister, który był wieczorem gościem w Polsat News.

Wskazał, że są województwa, gdzie w ciągu ostatnich trzech dni było mniej niż 30 nowych zakażeń. Odnosząc się do uwag, że gdyby badań wykonywano w innych województwach tyle, co na Śląsku w kopalniach, wzrosty liczby przypadków byłyby większe, szef MZ stwierdził, że "tak nie jest".

"Są poszczególne ogniska w kopalniach, gdzie wyniki są dodatnie, a gdzie indziej mamy kopalnie, gdzie testujemy cztery tysiące górników i mamy tylko pięć dodatnich przypadków, a nie 200, 300 czy 500" – wskazał. "To nie jest tak, że testując masowo kilka tysięcy ludzi, zawsze mamy duże liczby dodatnich testów" – dodał.

Szumowski pytany, czy rząd myśli o powrocie do pewnych obostrzeń, powiedział, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, wzrost byłby wykładniczy, to na pewno byłby powrót do obostrzeń".

"Pamiętajmy, że całkowitego lockdown-u (ang. zamknięcia, blokady–PAP), takiego jak zrobiliśmy na początku epidemii, drugiego zrobić się nie da" – dodał.

Minister wskazał jednocześnie, że poszczególne uwolnione już z obostrzeń obszary mogą zostać powtórnie ograniczone.

Szef MZ wyraził przekonanie, że w związku z badaniami prowadzonymi na Śląsku w kopalniach w najbliższych dniach liczba dodatnich wyników testów przez kolejne 10 dni będzie utrzymywała się na poziomie 300, 400 czy 500.

Pytany, czy zgodnie z zapowiedziami, od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców piłkarskich na mecze, przekazał, że rozmawiał na ten temat we wtorek z szefową resortu sportu i otrzymał informację, że termin jest aktualny, ale z zastrzeżeniem, iż za każdym razem przy dużej imprezie, a taką jest mecz, decyzje będzie podejmował wojewoda wspólnie z wojewódzkim inspektorem sanitarnym.

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • Sąsiad

  A od 13 otwarli granice i znieśli kwarantanny dla wjezdzajacych do polski. Z jednej strony luzują, a z drugiej straszą powrotem do zakazów. Kompletna sprzeczność informacji. Sam przyznał, że nie będzie już powrotu do całkowitego lockdownu, czyli zamknięcia ludzi w domach, a dlaczego, bo już nikt im w te bajki nie uwierzy.

 • Prorok

  Na Bykowinie 8 moich znajomych jest u... przez korona. Co dzień policja sprawdza czy są w domu. Wszyscy piszący lekceważące komentarze zmienią zdanie jak zachorują. Teraz jest apogeum wirusa a będzie gorzej.

 • glina

  No, u mie na ul. Wilka sprawdzajom poru ludzi co są w kwarantannie.

 • CKM

  Prorok trolu ciśniesz niske bale ,jak mosz pisać take komynty to niy pisz wcale.

 • Prorok

  CKM tyś jest trol i niski bal. Zmiynisz myślynie jak zachorujesz na Covid, czego ci ny życza.

 • RUDA

  Zna ktoś może datę otwarcia basenu w Nowym Bytomiu?Ludzie szukają informacji w internecie i osobiście na bramach basenu i nic.Pani Prezydent tego "miasta cudów" .Proszę o oficjalną i krótką informację dla mieszkańców i ich dzieci.Proszę tylko nie pisać bredni że ze względu na epidemię wśród górników nie otworzycie basenu.Wszyscy wiemy i nasze dzieci również o co chodzi z tymi górnikami.

 • Terr

  Mam pytanie panie Szumowski. Jak można przechodzić chorobę bezobiawowo? Mam i co zarażam drugiego który też nie będzie mieć objawów? Widać że u Pana debilizm będzie chorobą współistniejącą.

 • Hio

  Ktoś jeszcze słucha tej Szumowiny i złodzieja?

 • Ola

  Profesorek to jasnowidz i wieszcz złych rokowań .

 • Tom

  Ona nie zniknęła , jej w ogóle nie było !.Cała ta epidemia to jeden wielki światowy przekręt , tysiące ludzi pracuje w sklepach chorych nie ma, śmiertelność na zwyczajnym poziomie , gdzie jest więc ten wirus?

 • Marcin

  Przestańcie ludziom mydlic oczy,

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.