Wiadomości z Rudy Śląskiej

To już pewne, w Rudzie Śląskiej powstanie Śląski Teatr Impresaryjny. Radni są na tak!

  • Dodano: 2021-08-26 20:45, aktualizacja: 2021-08-27 10:59

Śląski Teatr Impresaryjny coraz bliżej! Po wielu latach nareszcie się udało! Ruda Śląska będzie miała własny teatr. Radni podjęli decyzję w tej sprawie podczas sierpniowej sesji Rady Miasta.

O powstaniu Śląskiego Teatru Impresaryjnego wielokrotnie informowaliśmy na łamach portalu. Pomysł utworzenia instytucji pojawił się już wiele lat temu, ale wzmożone działania zmierzające do jego powstania podjęto w 2019 roku. 

Koncepcja utworzenia teatru pojawiła się wiele lat temu

Wcześniej teatr w Rudzie Śląskiej chciał zakładać Marian Makula. Planował utworzenie w naszym mieście siedziby Teatru Górnośląskiego. Miał on promować śląską kulturę, gwarę oraz artystów. Pomysł ten jednak nie przypadł do gustu włodarzom. Makula finalnie zrealizował swój plan i z wielką pompą w październiku 2016 roku otworzył teatr w bytomskich Łagiewnikach, w gmachu dawnego domu kultury huty „Zygmunt”, gdzie obecnie mieści się restauracja Belford. Rzeczywistość nie sprostała oczekiwaniom twórcy instytucji i po siedmiu miesiącach zawiesił on swoją działalność. W maju 2017 roku Marian Makula ogłosił, że zainteresowanie jego teatrem ze strony publiczności jest za małe, a koszty związane z działalnością instytucji kultury za duże. Teatr upadł.

Pomysł powołania takiej instytucji w mieście jednak nie został porzucony. Kiełkował przez kolejne miesiące, aż w marcu 2019 roku magistrat ogłosił, że przystąpiono do konsultacji prawnych w tej sprawie. Od początku planowano, że teatr powstanie z przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty i to w jego gmachu będzie miał swoją siedzibę. 

Radni już w 2019 roku podjęli uchwałę w tej sprawie

Także w 2019 roku rudzcy radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie przekształcenia Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny. Jednakże z powodu pandemii, która wpłynęła na działalność i finanse instytucji kultury oraz trudnej sytuacji finansowej miasta, planów nie udało się zrealizować. Koncepcji nie porzucono i w czwartek, 26 sierpnia, radni przyjęli kolejną uchwałę dotyczącą utworzenia Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. H. Bisty oraz przyjęcia jego statutu.

Do utworzenia teatru jeden krok..

Jak zapowiada magistrat, nowa instytucja ma łączyć cechy profesjonalnego teatru oraz nowatorskiego centrum animacji kulturalnej. Rudzcy radni właśnie podjęli uchwałę w sprawie utworzenia tej placówki oraz przyjęcia jej statutu.

- Nowa placówka będzie wspaniałą wizytówką miasta i z pewnością wpłynie na jego prestiż - podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Nasz teatr będzie prowadził profesjonalną działalność artystyczną oraz szeroko pojętą działalność impresaryjną, społeczną i edukacyjną na rzecz społeczności lokalnej. W ten sposób Ruda Śląska dołączy do grona śląskich miast, w których mieszkańcy będą mieć dostęp do tzw. kultury wysokiej, rozumianej nie jako sztuka dla elit, ale jako sztuka dla każdego, tworzona przez profesjonalnych artystów - dodaje.

Prezydent Grażyna Dziedzic dodaje też, że Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty zajmie miejsce Miejskiego Centrum Kultury..

- Powołanie do życia wspomnianego teatru zapowiadałam w swoim programie wyborczym. Droga do jego utworzenia nie była łatwa, ale było warto, bo w Rudzie Śląskiej powstanie nowoczesna instytucja kultury, prowadząca profesjonalną działalność artystyczną oraz szeroko pojętą działalność impresaryjną, społeczną i edukacyjną na rzecz społeczności lokalnej i regionu – podkreśla prezydent Dziedzic. 

Teatr to kulturalna wizytówka miasta 

Nie ma co kryć – funkcjonowanie teatru podnosi prestiż miasta i przyciąga potencjalnych widzów, którzy prawdopodobnie poświęcą też czas na zwiedzenie miasta. Rudzianie będą też mieli zapewniony dostęp do kultury wysokiej i chcąc wybrać się na spektakl, nie będą musieli migrować do ościennych miast.

- Mamy w planach realizację nowatorskich, wspólnych projektów artystycznych z innymi śląskimi instytucjami kultury, a to z pewnością przyczyni się do integracji środowiska artystycznego Śląska i jego rozwoju. Podejmować będziemy też atrakcyjne inicjatywy, wspomagające promocję zabytkowych obiektów przemysłowych – dodaje prezydent Dziedzic.

Można zadać pytanie: Po co Rudzie Śląskiej teatr? Przecież mamy MCK! Jednakże instytucje te mają nie tylko inny status, ale i zakres funkcjonowania także jest nieco inny.

– Do tej pory MCK realizowało działania z obszaru wydarzeń kulturalnych, projektów edukacyjnych i społecznych. A warto dodać, że przemiana w teatr wiąże się z rozszerzeniem dotychczasowej działalności rudzkiej placówki i nie ma zagrożenia, by zostały zlikwidowane wydarzenia czy festiwale, które odbywały się dotychczas w Miejskim Centrum Kultury – tłumaczy Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

A co z pracownikami MCK?

Jak zapewnia magistrat, nikt nie straci pracy. Wszyscy pracownicy staną się pracownikami Śląskiego Teatru Impresaryjnego, ponieważ to on przejmie wszelkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy. 

- Przez ostatnie dwa lata czyniliśmy wiele przygotowań, żeby Miejskie Centrum Kultury przekształcić w Śląski Teatr Impresaryjny. Między innymi przygotowaliśmy budynek, w którym funkcjonujemy, do prezentacji nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Udało nam się na przykład wymienić pokrycie sceny oraz zakupić nowy stół akustyczny, jak również oświetleniowy oraz uzupełnić oświetlenie sceniczne. Zatrudniliśmy również specjalistów w dziedzinie promocji i organizacji widowni. Rozszerzyliśmy także znacznie naszą ofertę programową oraz działań edukacyjnych – przyznaje Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty.

Komentarze (15)    dodaj »

  • sufler

    tutejsi ludzie to wielki teatr i cyrk a wiadomo kto w cyrku rozśmiesza.W tym regionie potrzeba wiecej patroli policji a nie teatr

  • RustyCage

    Jak czytam te inteligentne komentarze to przypomniał mi się cytat p. Siudyma z filmu Miś, " Tfu, w życiu bym do teatru nie poszedł". Na to wychodzi że piszą to tacy węglarze dla których liczy się tylko piłka nożna i piwo.

  • Andrzej Rosa

    Teatr dysponujący własnym budynkiem oraz zespołem technicznym i administracją, bez stałego zespołu aktorskiego, wystawiający spektakle przygotowane gdzie indziej przez inne podmioty. Czyli kupujemy spektakl, dodajemy pozostałe koszty, dzielimy przez ilość miejsc i mamy cenę biletu. Bilety sprzedajemy wszystkie i tetr wychodzi na zero. Tak to będzie?

  • Krist

    Kasy nie ma aby kosić trawniki,skwery a na niepotrzebny teatr jest???? Miasto zapuszczone, śmieci w rowach, w centrum Wirku trawsko po pas ,ale lepiej kasę wydać na teatr nikomu nie potrzebny w dobie covidowej pandemii !!!!! Na szczęście urzędnicy na zdalnym lub zabunkrowani...

  • Tomek.

    Po co to komu?Garstka ludzi będzie zainteresowana a dotacje trzeba będzie dać...Nie lepiej zrobić coś z czego skorzysta większość mieszkańców?

  • Ciao GRAŻa

    jaki teatr ? impresaryjna sytuacja jest jak wjeżdżosz w tunel na Chebziu w kierunku Świętochłowic, są tam 2 guliki tak ułożone że nie ma szans przejazdu aby przynajmniej w jeden się nie wpie... ić, podobnie jak przejazd przez tory WYREMONTOWANY na 1 maja w kierunku halemby to są TEATRY tego miasta, a zarządzanie to FIKSJA, hemoglobina, taka sytuacja.

  • fajerberga

    Że tak zapytam: skoro przemiana emceku nic nie zmieni w jego funkcjonowaniu, nie wypadną z oferty wydarzenia kulturalne i festiwale, to co się zmieni, oprócz nazwy i statusu? Będzie większa scena? Rozumiem też, że jeśli jednak "rzeczywistość nie sprosta wyobrażeniom twórców", to będziemy dopłacać do tego przybytku tak, jak teraz miasto dopłaca do pomnika Otylii, zwanego aquadromem? W razie "W" czyli totalnej klapy, "nagrobki" już stoją. Tylko czekać, aż ktoś wbije gwóźdź do trumny :-)

  • Krist

    Kasy nie ma aby kosić trawniki,skwery a na niepotrzebny teatr jest???? Miasto zapuszczone, śmieci w rowach, w centrum Wirku trawsko po pas ,ale lepiej kasę wydać na teatr nikomu nie potrzebny w dobie covidowej pandemii !!!!! Na szczęście urzędnicy na zdalnym lub zabunkrowani...

  • boluś

    A niy było by właściwiej przemianować Urząd na CYRK ? Kiej sie bliżyj przypatrzyć' POŁNE DOPASOWANIE !

  • Axelmixer

    "Nareszcie"

  • zigmunt

    I bardzo dobrze.

  • Mieszkaniec

    Wynik ankiety pokazuje, że jednak jesteśmy miastem prostaków i chamów...

  • Kris

    Teatr nie naprawi zaniedbań i wizerunku zapuszczonego miasta! Bo niby jak? Czy ktoś przyjezdny będzie patrzeć na otoczenie czy na teatr? Polecam wyjechać do innych miejscowości, czy za granicę, wystarczą Węgry, Słowacja i zobaczyć jak wyglądają tam miasteczka, aż miło patrzeć jak wszystko jest zadbane, trawniki, kwietniki, chodniki itp.Niestety otoczenie, zadbane to wizytówka a nie teatr impresaryjny!

  • Tomek

    Możesz w ramach wolontariatu rozdawać bilety na Chebziu i Kaufhausie... publiczność pierwsza klasa.

  • #DziedzicRaus

    Zmiana z "papucia na lać" a bezradni na tak. "Grupy wykluczone" hmm czyżby się nam kroił w mieście teatr kultury romskiej?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również