Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co dalej z rudzkim teatrem?

 • Dodano: 2020-10-05 12:30, aktualizacja: 2020-10-05 13:52

W 2019 roku ogłoszono,  że Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w dzielnicy Nowy Bytom, zostanie przekształcone w  Śląski Teatr Impresaryjny. Czy prace nad dostosowaniem budynku były prowadzone podczas nasilenia pandemii? Kiedy możemy spodziewać się oficjalnego otwarcia obiektu?

Decyzja o przekształceniu MCK-u w teatr została umotywowana chęcią podniesienia prestiżu zarówno samej instytucji jak i miasta. Prezydent Miasta, Grażyna Dziedzic, w wypowiedzi z 2019 roku wyraziła swoje zadowolenie związane z przekształceniem placówki. Twierdzi, że teatr da mieszkańcom możliwość dostępu do tzw. kultury wysokiej, rozumianej jako sztuka dla każdego. Poza tym podkreśliła, że samo powstanie teatru będzie wspaniałą wizytówką dla Rudy Śląskiej. 

Przez wybuch pandemii koronawirusa, większość sektorów gospodarki zostało sparaliżowanych i wyłączonych z funkcjonowania na jakiś czas. Mimo że zapewniano, że przekształcenie MCK-u w Teatr Impresaryjny będzie wymagało naprawdę niewielu zmian, nadal należy poświęcić na nie trochę czasu.

Czy w trakcie pandemii prace nad powołaniem teatru były kontynuowane?

Okres pandemii szczególnie dotyka instytucje kultury. Jednakże idea powołania Śląskiego Teatru Impresaryjnego na miejsce Miejskiego Centrum Kultury jest nadal aktualna. Dialog z Radą Miasta podjęliśmy w roku ubiegłym i wstępne decyzje radnych były pozytywne. Prace nad stroną prawną uruchomienia Teatru będą wznowione w październiku br. Jednak działania organizacyjne zmierzające do podniesienia prestiżu instytucji kultury trwają od kilku lat. W tym czasie zmieniona została struktura organizacyjna, powołani zostali kierownicy działów, a przede wszystkim stworzyliśmy ciekawą i bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i społecznych. Naszą ideą jest działanie dla społeczności lokalnej, bycie blisko mieszkańców. Działania te będą kontynuowane również w przyszłym Teatrze. – mówi Katarzyna Furmaniak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty. 

Władze miasta potwierdzają słowa dyrektor MCK-u

Pomimo pandemii trwają prace nad utworzeniem Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Obecnie dopracowywany jest statut nowej instytucji, która stanie się wizytówką miasta. W październiku planujemy formalne powołanie Teatru uchwałą Rady Miasta. Bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów finansowych, powstanie nowa, nowoczesna instytucja kultury, prowadząca profesjonalną działalność artystyczną oraz szeroko pojętą działalność impresaryjną, społeczną i edukacyjną. Jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie Teatr Impresaryjny stanie się kulturalną wizytówką miasta i doskonałym narzędziem jego promocji w regionie i kraju – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych. 

Teatr Impresaryjny ma być placówką wielofunkcyjną, łączyć w sobie cechy profesjonalnego teatru oraz centrum animacji kulturalnej. Przewidywane jest wystawianie głównie spektakli gościnnych, jak i tworzenie własnych produkcji artystycznych w systemie projektowym. Podobnie jak w MCK-u, kontynuowane będą projekty społeczne dla różnych grup wiekowych, mające na celu aktywizację mieszkańców miasta. W planach jest również organizowanie cyklicznych festiwali na skalę krajową. 

Komentarze (5)    dodaj »

 • Ernest_Vitczok

  To na oświetleniu ulic oszczędzają, przy szerokim sprzeciwie społeczności lokalnej, a chcą teatr? Kpina z ludzi!!!!

 • Monia

  teatr to miejsce kultury, dla kulturalnych ludzi, a tu mamy cyrk na ulicach, klownów mamy masa, teatr nie pasuje do ślaska

 • Cyja

  Pieniądze przeznaczone na ten teatr raczej należałoby wyłożyć na zespół akordeonistów,który mógłby być wizytówką naszego miasta.

 • pitu pitu

  No pięknie. Teatru jeszcze nie ma ale kierownicy działów od kilku lat już są - kpina jakaś czy co?

 • boluś

  W Rudzie TEATYR BOŁ! JEST! I BYDZIE! W szczególności TYN przI Placu Defilad z oddziałami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również