Wiadomości z Rudy Śląskiej

W Rudzie Śląskiej powstanie Śląski Teatr Impresaryjny

 • Dodano: 2019-03-01 12:30, aktualizacja: 2019-03-01 13:43

W Rudzie Śląskiej powstanie nowa instytucja kultury. Będzie to Śląski Teatr Impresaryjny. Na jego siedzibę wybrano gmach MCK im. H. Bisty. Obecnie trwają konsultacje prawne w tej sprawie.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy prezydent Grażyna Dziedzic kilkakrotnie wspominała o stworzeniu teatru impresaryjnego w mieście, zarówno w ramach kampanii wyborczej, jak i podczas otwarcia „Stacji Biblioteka” oraz wernisażu wystawy „Nieznany dworzec”. Jak udało się nam dowiedzieć, poczyniono już pierwsze kroki w kierunku powołania nowej instytucji. Czy uda się zrealizować ten pomysł w roku jubileuszu 60-lecia nadania praw miejskich?

Kiedyś siedzibę miał mieć tu Teatr Górnośląski

Pomysł stworzenia teatru w Rudzie Śląskiej pojawił się już kilka lat temu. Wtedy przedsięwzięcie planował Marian Makula, który chciał tutaj powołać siedzibę Teatru Górnośląskiego. Miał on promować śląską kulturę, gwarę oraz artystów. Pomysł ten jednak nie przypadł do gustu włodarzom.

Makula finalnie zrealizował swój plan i wielką pompą w październiku 2016 roku otworzył teatr w bytomskich Łagiewnikach, w gmachu dawnego domu kultury huty „Zygmunt”, gdzie obecnie mieści się restauracja Belford. Rzeczywistość nie sprostała oczekiwaniom twórcy instytucji i po siedmiu miesiącach zawiesił on swoją działalność.

W maju 2017 roku Marian Makula ogłosił, że zainteresowanie jego teatrem ze strony publiczności jest za małe, a koszty związane z działalnością instytucji kultury za duże.

Na stronie internetowej  Teatru Górnośląskiego umieszczono także oficjalne oświadczenie, które głosi, że:

Z dniem 1 maja 2017 r Stowarzyszenie SWAT i Agencja Artystyczna Makula zawiesiły swoją działalność w Restauracji Belford ze względu na warunki postawione przez właściciela budynku, w którym mieści się Teatr. Natomiast sztuki Teatru będą wystawiane gościnnie w placówkach kulturalnych górnośląskich gmin.

Teatr mocno zakorzeniony jest w rudzkim MCK

W Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty działa wiele grup artystycznych, wystawiane są też spektakle gościnne oraz te przygotowane przez rudzką młodzież. Zatem de facto jakaś namiastka teatru jest. Wiadomo też, że teatr nie jest instytucją dochodową, ale jej istnienie korzystnie wpływa na prestiż miasta, a na kulturalnej mapie Rudy Śląskiej takiej instytucji brakowało. Lukę szczelnie wypełniało MCK, które włączało się nawet w „Metropolitalną Noc Teatrów”, zaznaczając, że jest ona organizowana w „mieście bez teatru”.


I choć w okolicy nie brakuje teatrów, bo miłośnicy sztuki wysokiej mogą oglądać przedstawienia dramatyczne w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Korez, Teatrze Nowym w Zabrzu, Teatrze Miejskim w Gliwicach, musicale w chorzowskim Teatrze Rozrywki, a spektakle taneczne w bytomskim Teatrze Rozbark, to istnienie kolejnego w Rudzie Śląskiej korzystnie wpłynie na wizerunek miasta, a widzów z pewnością nie zabraknie, co pokazuje frekwencja na spektaklach organizowanych przez MCK.

Powstanie instytucja bez stałego zespołu aktorskiego


Jaki zatem będzie to teatr? Wiemy już, że jego siedziba zostanie zlokalizowana w budynku Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty. Będzie to teatr impresaryjny, a więc instytucja zajmująca się organizowaniem imprez artystycznych. Teatr nie będzie posiadał własnego stałego zespołu aktorskiego.


Śląski Teatr Impresaryjny będzie nową, wielofunkcyjną instytucją prowadzącą wszechstronną działalność. Śląski Teatr Impresaryjny będzie prowadził własną działalność artystyczną, produkcyjną, jak również pełnił funkcję społeczną, poprzez animację aktywności lokalnej społeczności oraz funkcję edukacyjną – wyjaśnia Katarzyna Furmaniuk.


Jak wyjaśnia Katarzyna Furmianiuk, dyrektor Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskie, idea utworzenia Śląskiego Teatru Impresaryjnego jest obecnie na etapie konsultacji prawnych. Jak długo potrwają? Tego nie wiemy.


Utworzona instytucja będzie organizacją otwartą, prowadzącą działalność skierowaną do wszystkich grup społecznych. Celem jest, aby nowa instytucja była wizytówką miasta i narzędziem jego promocji – dodaje Furmaniuk.


Czy teatr uda się powołać do istnienia jeszcze w tym roku? Są na to spore szanse.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Stanisław Mutz

  Inicjatywa potrzebna i ważna. Jeżeli rolą decydentów, mecenasów byłoby wyłącznie reagowanie na bieżące potrzeby, bylibyśmy nadal w epoce kamienia łupanego. Często te potrzeby trzeba tworzyć, generować - wychowywać bywalców teatrów, galerii, sal koncertowych

 • Stanisław Mutz

  Inicjatywa potrzebna i ważna. Jeżeli rolą decydentów, mecenasów byłoby wyłącznie reagowanie na bieżące potrzeby, bylibyśmy nadal w epoce kamienia łupanego. Często te potrzeby trzeba tworzyć, generować - wychowywać bywalców teatrów, galerii, sal koncertowych

 • Rudzianka

  Zyczylabym sobie w naszym mieście teatru z prawdziwego zdarzenia, ale ten projekt to w gruncie rzeczy chyba tylko zmiana nazwy na bardziej "prestiżową"...

 • Axelmixer

  Teatr w Rudzie Śląskiej to odpowiedź na "realne" potrzeby mieszkańców ... Ta decyzja to kolejne potwierdzenie jak bardzo oderwana od rzeczywistości jest władza.

 • pracownik marcowy

  Teatr bez aktorów? Ale etat dla dyrektora, zastpców, kierowników, rzecznika prasowego, ksigowych, kadrowych, itp. si znajdzie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również