RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Tramwaj wraca do Goduli! Od 1 września na tory wyjedzie wagon linii T-39

 • Dodano: 2021-08-30 11:15

Tramwaj popularnej linii nr 9 wraca na tory! Jak zapowiada spółka Tramwaje Śląskie, od 1 września będzie on ponownie kursował w Goduli. Tymczasowo zmieni numer na 39.

Torowisko tramwajowe w Goduli zostało zmodernizowane

Na początku sierpnia informowaliśmy na łamach portalu, że prace modernizacyjne torowiska tramwajowego w Rudzie Śląskiej- Goduli (projekt „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej”) dobiegły końca. Generalny wykonawca inwestycji, czuli firma TOR-KRAK Sp. z o.o., zgłosił Inżynierowi Kontraktu gotowość do rozpoczęcia procedury odbiorowej, a 10 sierpnia miał miejsce pierwszy przejazd techniczny tramwaju. Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie zapowiadał wówczas, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tramwaj będzie mógł znów wozić pasażerów z Goduli wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Tak też się stało.

- Komisja odbiorowa przystąpiła do pracy, wskazała generalnemu wykonawcy szereg drobnych poprawek niezbędnych do wykonania przed wznowieniem ruchu, a firma TOR-KRAK w kolejnych dniach usunęła wszystkie niedociągnięcia. Drugi przejazd techniczny odbył się już bez najmniejszych przeszkód, dlatego mogliśmy zgłosić do ZTM gotowość do uruchomienia komunikacji tramwajowej na zmodernizowanej infrastrukturze w dzielnicy Godula – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. 

Przypomnijmy, że w ramach wspomnianej inwestycji prowadzonej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej udało się zmodernizować ok. 2900 metrów toru pojedynczego, słupy i sieć trakcyjną, platformy przystankowe oraz dwie nowe mijanki. 

Na kurs tramwaju z Bytomia do Chorzowa trzeba będzie jeszcze poczekać

Choć odcinek torowiska w Goduli został już zmodernizowany, to wciąż trwają prace w Bytomiu na ul. Frycza Modrzewskiego. Jak wskazuje rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich na razie nie ma możliwości uruchomienia linii nr 9 na tym odcinku. 

Władze spółki zdecydowały, że pomimo tych niedogodności i trwającego remontu ruch na linii T9 zostanie wznowiony na oddanym do użytku odcinku torowiska. W związku z tym tramwaje linii nr 9 będą nadal kończyły swoje kursy na pętli w Chebziu, a na odcinku od przystanku Chebzie pętla do przystanku Młyn Szombierski będzie kursować linia nr 39, obsługiwana wagonem dwukierunkowym. 

Start linii t-39 1 września

Jak zapowiadają Tramwaje Śląskie, linia nr 39 rozpocznie kursowanie 1 września, czyli wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

fot. Tramwaje Śląskie

Tramwaj linii T-39 rusza na tory

Zobacz także

Komentarze (11)    dodaj »

 • pasenger

  Czyżby na przystanku Godula Inkubator miało nie być wiaty ?

 • [...] rsl

  zawsze można spiąć 2 solówki i są jeszcze helmuty czy jak im tam latwiej wysłać dwukierunkowy niż takie kombinację

 • Robertt

  Helmutów dwukierunkowych zostało 5 sztuk, resztę 10 zostało przebudowanych na jednokierunkowe PTM, Skarbków jest 12, składów 111N są 3 sztuki. Są jeszcze dwa nowe moderusy beta, ale one zostały kupione pod konkretną linie w Bytomiu. wszystkie sa w uzyciu gdzie indziej, bo remontów jest dużo na Śląsku i Zagłębiu .Spinanie zwykłych solówek tyłami jest idiotycznymi pomysłem. Nie chce mi się tłumaczy tobie dlaczego. Samo uruchomienie tej linii jest lekko bez sensu. Można było już poczekać na zakończenie remontu na Szombierkach.

 • Łukasz

  Nie ma tyle wagonów dwukierunkowych do dyspozycji przez remonty torowisk na innych liniach. Ten typ wagonu, który będzie kursować na linii nr 39, pojawi się na linii nr 15 w Sosnowcu w związku z koniecznością przebudowy pętli w Zagórzu, gdyż linia zostanie przedłużona i trwa jej rozbudowa.

 • [...] rsl

  Bez sensu to nie można wagonów dwu kierunkowych wysłać? na całą trase? chorzów batory - szombierki? po co te udziwnienia ? 9 po staremu czyli do chebzia a od chebzia jakies 39 na 5 /6 przystanków? moze smialo na ,,nowej trasie smigać dwukierunkowa 9 od batorego do szombierek..

 • Rudzianka

  Dokładnie jestem tego, samego zdania. Ale po co mamy się mieć dobrze, lepiej ludziom utrudniać życie.

 • Robertt

  Nie mają tyle takiego taboru, a są w użyciu na innych odcinkach no 17.

 • n4u

  fajnie, pytanie kiedy usuną ten złom trakcyjny po 18, bo ludzie musząc tamtędy jeździć tracą pieniądze (zawieszenie / opony) i zdrowie (rowerzyści którzy tam glebneli i dostali mandat za niedostosowanie prędkości do warunków jazdy)

 • As

  Dokladnie, na wysokosci janasa postawiona wysepka na przejsciu i nie da sie ominac krzywego torowiska! Nowa wysepka na starym torowisku brawo UM!

 • Robertt

  Tak już jest. Zawieszenie kursów nic nie kosztuje, ale fizyczna likwidacja to już uderza po portfelu a kraść trzeba. Linie nr 12 w Chorzowie zawieszono w 2008 roku a ostanie fragmenty torów usunięto rok temu na pl Alfreda.

 • Karminadel

  To pytanie do władz miasta, skoro zlikwidować potrafili tak łatwo linię tramwajową!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.