RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Modernizacja torowiska w Goduli zakończona! Dziś odbył się przejazd techniczny

 • Dodano: 2021-08-10 15:30

Tramwaj linii t9 niebawem wróci na tory w Rudzie Śląskiej? We wtorek, 10 sierpnia, w samo południe miał miejsce przejazd techniczny tramwaju torowiskiem zmodernizowanym w ramach zadania „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej”.

Prace na torowisku w Goduli zakończone!

- Prace zostały zakończone i generalny wykonawca - TOR-KRAK Sp. z o.o – zgłosił Inżynierowi Kontraktu gotowość do rozpoczęcia procedury odbiorowej – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. i dodaje: - Dzisiejszy przejazd techniczny wiąże się z chęcią uruchomienia linii tramwajowej na przebudowanym przez TOR-KRAK odcinku. 

Wiadomo już, że inwestycja Tramwajów Śląskich w Rudzie Śląskiej-Goduli dobiegła końca. Niestety, nie oznacza to, że wznowiony zostanie ruch tramwajów na odcinku Ruda Śląska-Bytom. Związane jest to z tym, że w Bytomiu trwa realizacja zadania wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego.

- Na razie nie ma możliwości uruchomienia linii nr 9 na tym odcinku. Deklaracje Wykonawcy prac modernizacyjnych torowiska wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu (od których zależy możliwość wznowienia kursowania linii nr 9 na całej trasie) mówiły o końcu października br., choć termin zakończenia prac wynikający z umowy to kwiecień 2022 r. – podkreśla Andrzej Zowada.

Torowisko w Bytomiu nie jest jeszcze gotowe

Życie jednak weryfikuje wszystkie plany. Okazuje się, że to założenie było nader optymistyczne. Jak wyjaśnia rzecznik spółki Tramwaje Śląskie, podczas realizacji robót występują pewne utrudnienia i opóźnienia w stosunku do pierwotnego harmonogramu.

- Nie jesteśmy przekonani, czy uda się je nadrobić i faktycznie dotrzymać tego październikowego terminu wznowienia ruchu. Podjęta została decyzja, żeby skierować linię nr 9 od pętli Chebzie do przystanku Młyn Szombierski i obsługiwać ją dwukierunkowymi tramwajami – zaznacza Andrzej Zowada.

Ruch tramwajów zostanie częściowo wznowiony przed nowym rokiem szkolnym

Tramwaje Śląskie planują wdrożenie wspomnianego rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

- Oczywiście będzie to zależne od procedury odbiorowej prac wzdłuż ul. Goduli. Gdy wszystko będzie już pewne, poinformujemy o terminie wznowienia ruchu tramwajowego w Goduli – dodaje rzecznik Tramwajów Śląskich.

Przetarg wygrała firma TOR-KRAK, a umowę podpisano w marcu 2020 roku

Przypomnijmy, że zadanie pt. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej” obejmuje odcinek od mostu kolejowego w Rudzie Śląskiej Chebziu do granicy miasta Ruda Śląska z Bytomiem. Łączna długość torów przewidzianych do przebudowy wynosi ok. 2,900 mtp.

W ramach inwestycji powstanie nowa, dodatkowa mijanka w rejonie przystanku Młyn Szombierski. W przetargu na realizację tego przedsięwzięcia startowało aż dziewięć firm. W finale wybrano Tor-Krak. Umowę opiewającą na niemal 26 mln zł brutto pomiędzy przedstawicielami spółki Tramwaje Śląskie S.A. oraz firmą TOR-KRAK Sp. z o.o. podpisano 16 marca 2020 roku. Przedsięwzięcie uznano za priorytetowe.

 – To niezwykle ważna linia, łącząca kilka miast, będąca dla wielu pasażerów podstawowym środkiem komunikacji, dlatego bardzo zależy nam, żeby znacząco poprawić jej stan techniczny i zapewnić pasażerom jak najlepszy komfort podróży – mówił w marcu 2020 roku Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Modernizacja torowiska w Goduli zakończona! Dziś odbył się przejazd techniczny

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj »

 • Jo

  Tory równe to i tramwaje szybsze , a brak ostrzegawczej sygnalizacji to błąd, kierowcy już zapomnieli że na Goduli jeździ tramwaj !

 • MK

  Mam nadzieję, że puszczą dwukierunkowca na odcinku Szombierki Młyn - Chorzów Batory Zajezdnia...

 • Ola

  Mnie się bardzo podoba ta robota .Bardzo ładnie ,czysto i porządnie wykonano wszelkie prace.Ciesze sie ,że wreszcie torowisko na na trasie Chebzie -Godula wygląda porządnie.

 • KW

  Ciekawe kiedy zlikwidują ograniczenie prędkości oraz usuną pachołki?

 • Inga

  Wszystko fajnie tylko o wiatach przystankowych zapomnieli.

 • Mieszkaniec

  Czemu nie ma na goduli przystanku i na osiedlu Paryż żeby schronić sìe przed deszczem

 • Pasażer

  Przy inkubatorze na Goduli nie ma wiaty na przystanku.Mam nadzieję,że tam się znajdzie To też miejsce ,gdzie powinna się znależć elektroniczna tablica informacyjna

 • Wilim

  A co z przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Goduli Waniora i Owocowej ? Krak- tor zrobił przejście a reszta ???

 • Robertt

  Jest jeszcze jedna nowa mijanka, na Pawle.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.