Wiadomości z Rudy Śląskiej

Modernizacja torowiska w Goduli zakończona! Dziś odbył się przejazd techniczny

 • Dodano: 2021-08-10 15:30

Tramwaj linii t9 niebawem wróci na tory w Rudzie Śląskiej? We wtorek, 10 sierpnia, w samo południe miał miejsce przejazd techniczny tramwaju torowiskiem zmodernizowanym w ramach zadania „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej”.

Prace na torowisku w Goduli zakończone!

- Prace zostały zakończone i generalny wykonawca - TOR-KRAK Sp. z o.o – zgłosił Inżynierowi Kontraktu gotowość do rozpoczęcia procedury odbiorowej – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. i dodaje: - Dzisiejszy przejazd techniczny wiąże się z chęcią uruchomienia linii tramwajowej na przebudowanym przez TOR-KRAK odcinku. 

Wiadomo już, że inwestycja Tramwajów Śląskich w Rudzie Śląskiej-Goduli dobiegła końca. Niestety, nie oznacza to, że wznowiony zostanie ruch tramwajów na odcinku Ruda Śląska-Bytom. Związane jest to z tym, że w Bytomiu trwa realizacja zadania wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego.

- Na razie nie ma możliwości uruchomienia linii nr 9 na tym odcinku. Deklaracje Wykonawcy prac modernizacyjnych torowiska wzdłuż ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu (od których zależy możliwość wznowienia kursowania linii nr 9 na całej trasie) mówiły o końcu października br., choć termin zakończenia prac wynikający z umowy to kwiecień 2022 r. – podkreśla Andrzej Zowada.

Torowisko w Bytomiu nie jest jeszcze gotowe

Życie jednak weryfikuje wszystkie plany. Okazuje się, że to założenie było nader optymistyczne. Jak wyjaśnia rzecznik spółki Tramwaje Śląskie, podczas realizacji robót występują pewne utrudnienia i opóźnienia w stosunku do pierwotnego harmonogramu.

- Nie jesteśmy przekonani, czy uda się je nadrobić i faktycznie dotrzymać tego październikowego terminu wznowienia ruchu. Podjęta została decyzja, żeby skierować linię nr 9 od pętli Chebzie do przystanku Młyn Szombierski i obsługiwać ją dwukierunkowymi tramwajami – zaznacza Andrzej Zowada.

Ruch tramwajów zostanie częściowo wznowiony przed nowym rokiem szkolnym

Tramwaje Śląskie planują wdrożenie wspomnianego rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

- Oczywiście będzie to zależne od procedury odbiorowej prac wzdłuż ul. Goduli. Gdy wszystko będzie już pewne, poinformujemy o terminie wznowienia ruchu tramwajowego w Goduli – dodaje rzecznik Tramwajów Śląskich.

Przetarg wygrała firma TOR-KRAK, a umowę podpisano w marcu 2020 roku

Przypomnijmy, że zadanie pt. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej” obejmuje odcinek od mostu kolejowego w Rudzie Śląskiej Chebziu do granicy miasta Ruda Śląska z Bytomiem. Łączna długość torów przewidzianych do przebudowy wynosi ok. 2,900 mtp.

W ramach inwestycji powstanie nowa, dodatkowa mijanka w rejonie przystanku Młyn Szombierski. W przetargu na realizację tego przedsięwzięcia startowało aż dziewięć firm. W finale wybrano Tor-Krak. Umowę opiewającą na niemal 26 mln zł brutto pomiędzy przedstawicielami spółki Tramwaje Śląskie S.A. oraz firmą TOR-KRAK Sp. z o.o. podpisano 16 marca 2020 roku. Przedsięwzięcie uznano za priorytetowe.

 – To niezwykle ważna linia, łącząca kilka miast, będąca dla wielu pasażerów podstawowym środkiem komunikacji, dlatego bardzo zależy nam, żeby znacząco poprawić jej stan techniczny i zapewnić pasażerom jak najlepszy komfort podróży – mówił w marcu 2020 roku Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Modernizacja torowiska w Goduli zakończona! Dziś odbył się przejazd techniczny

Zobacz także

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Jo

  Tory równe to i tramwaje szybsze , a brak ostrzegawczej sygnalizacji to błąd, kierowcy już zapomnieli że na Goduli jeździ tramwaj !

 • MK

  Mam nadzieję, że puszczą dwukierunkowca na odcinku Szombierki Młyn - Chorzów Batory Zajezdnia...

 • Ola

  Mnie się bardzo podoba ta robota .Bardzo ładnie ,czysto i porządnie wykonano wszelkie prace.Ciesze sie ,że wreszcie torowisko na na trasie Chebzie -Godula wygląda porządnie.

 • KW

  Ciekawe kiedy zlikwidują ograniczenie prędkości oraz usuną pachołki?

 • Inga

  Wszystko fajnie tylko o wiatach przystankowych zapomnieli.

 • Mieszkaniec

  Czemu nie ma na goduli przystanku i na osiedlu Paryż żeby schronić sìe przed deszczem

 • Pasażer

  Przy inkubatorze na Goduli nie ma wiaty na przystanku.Mam nadzieję,że tam się znajdzie To też miejsce ,gdzie powinna się znależć elektroniczna tablica informacyjna

 • Wilim

  A co z przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Goduli Waniora i Owocowej ? Krak- tor zrobił przejście a reszta ???

 • Robertt

  Jest jeszcze jedna nowa mijanka, na Pawle.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.