Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trwa wycinka zagajnika przy ul. Chryzantem. Czy realizowana jest zgodnie z prawem?

 • Dodano: 2023-08-14 08:45, aktualizacja: 2023-08-14 08:45

Mieszkańcy dzielnicy Ruda byli nie lada zdziwieni, gdy zobaczyli, że z zagajnika przy ulicy Chryzantem znikają drzewa. Jak informuje jedna z mieszkanek, o samej wycince wszyscy dowiedzieli się w dniu, gdy ta się rozpoczęła. Zastanawiają się, czy cała procedura odbywa się zgodnie z prawem i czy uda się uratować chociaż część zieleni.

Kolejna zieleń znika z miasta

Tereny zielone zawsze cieszą oczy mieszkańców mających dość miejskiej, betonowej zabudowy. Niestety, przy ulicy Chryzantem będzie jej nieco mniej – mieszkańcy zauważyli, iż rozpoczęto wycinkę drzew w znajdującym się tam zagajniku. Są zaniepokojeni, gdyż nie chcieliby, aby z tego miejsca zieleń zniknęła całkowicie. Przy zagajniku znajduje się trawiaste boisko, o którego przetrwanie zaciekle walczyli kilka lat temu.

- Petycje do Urzędu Miasta w sprawie boiska składane były w drugiej połowie 2015 r. Były spotkania z ówczesną Panią Prezydent i wiceprezydentem. Potem sprawa ucichła, sądziliśmy, że miasto odpuściło. Niestety za późno zorientowaliśmy się o zmianie przeznaczenia działek – mówi pani Anna, mieszkanka okolic zagajnika.

Mieszkańcy skontaktowali się już z Urzędem Miasta z nadzieją, że uda im się uratować chociaż część zieleni.

Czy mają zezwolenie?

Mieszkańcy zastanawiają się, ile drzew pójdzie pod topór oraz czy firma, która dokonuje wycinki, posiada w tej sprawie wymagane zezwolenie. Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta Agnieszka Piekorz-Hałczyńska, niekoniecznie musi je posiadać, a przynajmniej nie dla każdego rodzaju drzew.

- Do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej  nie wpłynął wniosek na wycinkę drzew lub krzewów przy ul. Chryzantem, dlatego też w chwili obecnej nie posiadamy informacji  jaka ilość drzew dokładnie zostanie wycięta. Jednocześnie informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wymagają uzyskania zgodny na wycinkę drzewa, których obwody pni na wysokości 5 cm nie przekraczają:

 • 80 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
 • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
 • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew 

- informuje pani rzecznik.

Wygląda na to, że na ten moment firma pozbywa się wyłącznie tych drzew, na których wycinkę nie potrzeba urzędowego zezwolenia.

Co powstanie w miejscu zagajnika?

Rzecz jasna wycinka drzew nie jest przypadkowa – działki, na których znajduje się zagajnik, mają od zeszłego roku nowych właścicieli, którzy mają wobec nich konkretne plany. Co ważne, muszą się one pokrywać z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. 

- Działki położone w rejonie ul.Chryzyntem w latach 2022 i 2023 zostały sprzedane w drodze przetargu nieograniczonego na rzecz inwestorów prywatnych. Zgodnie z przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Ruda Śląska przedmiotowe nieruchomości oznaczone są symbolami MM1 – teren zabudowy mieszkaniowej o zróżnicowanych parametrach z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i jednorodzinną oraz symbolem 2R-MN – teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z podstawowym przeznaczeniem gruntów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – mówi Agnieszka Piekorz-Hałczyńska.

W miejscu zagajnika muszą powstać zatem mieszkania bądź domy.

Dalsze losy boiska

Czy boisko, o które tak zawzięcie lata temu walczyli mieszkańcy, również zostanie zabudowane? Nie jest to pewne. Działka, na której się znajduje, nie została sprzedana deweloperom.

- Działka nr 2135/213, na której znajdują się pozostałości po boisku, obecnie pozostaje nadal w gminnym zasobie nieruchomości.

Jest zatem szansa na to, że boisko pozostanie nienaruszone – mieszkańcy zapowiadają, że będą walczyć o okoliczną zieleń, chociaż zdają sobie sprawę, że w przypadku zakupionych przez deweloperów działek będzie to niemalże niemożliwe.

- Obawiam się, że niestety niewiele będzie można zrobić. Jeśli deweloper to kupił, to nie odstąpi od swoich zamierzeń budowlanych. – przyznaje pani Anna. 

Jakie będą dalsze losy zagajnika i ile drzew trafi pod topór? Z pewnością przekonamy się już niebawem.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Babka

  Ruda Śląska, to miasto, które najwięcej dba o patologię. Powstają socjale, budki z piwem, z kebabami, ambitne inwestycje w menelskich dzielnicach a niektórych po prostu nie da się z resocjalizować.

 • Karmańskie

  Już współczuję właścicielowi radiostracji. O 20 koniec działalności, muzyka przeszkadza, i "gasić grile bo śmierdzi". Będzie tak jak z miastowymi co zamieszkali na wsi i im kogut piejący przeszkadza.

 • kolejkowicz na M

  Dobre boisko jest na slawi,no to czego jeszcze,ino mieszkania tanie budowac dla mlodych ito szybko itanio.

 • Ernest_Vitczok

  Basen na Orzegowie też tak załatwili, były protesty przyszedł covid i miasto świadomie w ukryciu sprzedało działki zaprzyjaźnionej firmie developerskiej.

 • rudziak

  w rudzie pajace wszytsko tną u urząd sie na to zgadza....taki urząd

 • B.K.

  Znowu pieniądz niszczy bezbronną przyrodę, od której tak wiele zależy. Niepojęte, że są jeszcze ludzie, którzy dają się nim wciaż omamiać!

 • Matka

  Proponuję zrobić coś dla mieszkańców.Tam powinien powstać park plac zabaw A nie wkoło budynki.

 • kwiatowe

  Teren zostal podzielony na dzialki i sprzedany deweloperom za czasow prezydentury Dziedzic.

 • Mieszkaniec rudy południowej

  Ciekawe tylko czy na osiedlu jest przewidziana budowa nowej szkoły podstawowej.Czy mają to gdzieś. Dzieci z obecnego osiedla już się w niej nie mieszczą, a ciagle powstają na osiedlu nowe bloki. Moja córka ma lekcje w piwnicy, już ma wade wzroku.

  • Mieszkaniec rudy południowej
   2023-08-14 11:53
  • odpowiedz
 • n4u

  proponuję ogrodzić to boisko bo jak będą stawiać bloki to koparki je zniszczą ...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również