Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trzy ruchy kopalni Ruda do zamknięcia? Nieoficjalnie: MAP tworzy plan ratunkowy dla PGG

  • Dodano: 2020-07-27 10:15

Zamykanie kopalń i obcinanie wynagrodzeń? Według nieoficjalnych informacji, Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowuje plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej, który zakłada zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda ( Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz kopalni Wujek.

Dziennikarze BiznesAlert.pl dotarli do planu naprawczego Polskiej Grupy Górniczej. Według portalu plan naprawczy PGG zakłada zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda ( Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz kopalni Wujek. Plan ma zaprezentować związkowcom wicepremier Jacek Sasin już we wtorek.

W założeniach programu jest także obniżka wynagrodzeń o 30 procent, a także zawieszenie na trzy lata wypłaty "czternastek". Kopalnie węgla energetycznego miałaby zakończyć wydobycie do 2036 roku.

- Informatorzy portalu twierdzą, że w planach MAP ostatnia kopalnia węgla energetycznego miałaby działać maksymalnie do 2036 roku. Nasi rozmówcy przekonują, że w planie MAP jest też obniżka pensji w PGG o 30 procent, a także zawieszenie "czternastki", czyli górniczej pensji dodatkowej na trzy lata - czytamy w materiale BiznesAlert.pl.

Oficjalny plan ratunkowy dla PGG zostanie prawdopodobnie przedstawiony przez Ministerstwo Aktywów Państwowych już jutro. Spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem zaplanowane jest na wtorek (28 lipca) w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

– Zarząd PGG przedstawi założenia planu stronie społecznej we wtorek. To wszystko, co mogę powiedzieć – mówił Karol Manys, rzecznik MAP dla BiznesAlert.pl.

Wcześniej rozmowy miały odbyć się w Warszawie, ale związkowcy odrzucili zaproszenie wicepremiera. Chcieli, by w rozwiązanie problemów branży zaangażował się sam premier Mateusz Morawiecki.

Komentarze (172)    dodaj »

  • rychu

    tyle, że na Wirku nie ma już murów do malowania bo nie ma już większości domów i ludzi, którzy w nich mieszkali, nie ma sklepów bo nie ma mieszkańców. Wirek umarł na stojąco przez rabunek a nie z powodu malowania ścian, które notabene powinno być karane chłostą.

  • Abc

    I poza tym u prywatnego niy bydzie ściepowanie blachy i do dom spać.

  • Karolina

    NO i teraz się zacznie. Może wreszcie ktoś policzył, że w roku jest 12 miesięcy a nie 14

  • Frau górnika

    Górnicy nie mają 14 pensji. Tzw 13 nie mają w ogóle a na tzw 14 co miesiąc odciągają im z wypłaty. Więc są to nijako ich zarobione pieniądze a nie za nic spadające z nieba. Radzę się Pani doinformować a nie pisać farmazony! A nawet zaskoczę Panią wiele innych zawodów ma w Polsce 13 pensje np każda osoba w urzędach, mopsach itp. Na kolei mają talony na węgiel za free ale to gornicy tylko są źli tak? Może zamiast zowiścić Pani weźmie się za naukę, pójdzie robić jako pracownik socjalny i tez będzie Pani spijała ten miód?

  • Alojz, tyn prawdziwy

    Piszesz i sugerujesz coś o czy nie masz pojęcia tylko to co w tv usłyszałaś.

  • hans

    NARESZCZIE DOBRA DECYZJA PiSU NIECH ONI Z TYM ZROBIA PORZADEK ZAMKNAC NIERENTOWNE

  • Truda

    To, że trzeba wygaszać wydobycie wiadomo już od 20 lat.W pisie też to wiedzieli.Gdyby Pis miał skąd wziąć pieniądze to dalej by reanimowali trupa a niestety kasa pusta. Kupiony elektorat, innego nie mają. Jak przyjeżdżali przed wyborami obiecywać, że żadna kopalnia nie zostanie zamknięta to grubiorze to łykali jak gęś kluski.Kopalni nie zamknęli, wygasili tylko ruchy. Bierzcie odprawy, przekwalifikujcie się, macie w końcu okazję na lepszą i bezpieczniejszą pracę.

  • Ryl

    Dorotko ratuj nas górników. Ty przynajmniej zarobisz na sprzedaży munduru.

  • edi

    Barany głosowali to pretensje do siebie niech mają a przyjedzie pan od aktywów to ze[...] ze strachu bydą i sie nie odezwią.Żałowac to idzie chorych i pokrzywdzonych ale nie idiotów

  • Dolas

    To było jedno na kogo by głosowali. Obie opcje są za wygaszaniem.

  • Mariola

    Bravo w końcu.

  • Arturito

    W końcu to niech pani zamkną zakład w którym pracuje i utrzymuje rodzinę..

  • bb

    ona (mariola) żyje z 500+ i MOPSu więc nie mają jej co zamknąć, a na dodatek g...no wie o życiu

  • GrubiorzzHalemby

    A Ty to pewnie obywatel świata. Najbardziej doświadczony człowiek na całym globie. Nie szafuj tak ta swoją opinią o innych bo możesz się przeliczyć. Jesteś twardym górnikiem to bierz na klatę głupią (lub nie) krytykę ludzi

  • Jan

    Czyli Ruda bez kopalń. Ciekawe, czy miastu uda się utrzymać na powierzchni wyłącznie dzięki wszechobecnym magazynom. Przyszłość miasta - które traci swoją tożsamość nie zyskawszy nowej, pisana jest raczej w czarnych barwach. Prawdopodobnie, w ciągu kilku lat zdecydowanie nie będzie dobrym miejscem do życia. Rosnące bezrobocie, nawarstwienie patologii, kiepsko to wygląda.

  • pinokio

    Niestety czeka nas drugi Bytom. Tak to przynajmniej wygląda

  • Maria

    Angole zamkneli kopalnie i zyja jak paczki w masle a polska wieki całe dokładała do górnictwa, bawili sie , pili 13, 14 , Barbórki , niestety zrodełko sie wyczerpało, koniec laby , weźcie sie za robote w innej branzy za 2200 zł, nie da sie wtedy co kilka lat aut zmieniac i bawic sie za cudze pieniadze podatników. Wreszcie zrozumiecie jak chleb smakuje za uczciwa prace

  • xXx

    Jakie 13 kiedy i Kaj są płacone? Maria odpowiesz????

  • Maria

    W szkolnictwie

  • Adam28Grubiorz

    Xxx a te, które dostawaliśmy co roku. Raz lub dwa nie było i już nie pamiętacie jak było bogato? Jeśli chodzi o coś złego to pamiętacie obietnice kilka lat do tyłu ale tego, że przez X lat były 13 to już nie? Bądź sprawiedliwy jak chcesz dyskutować

3456789

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również