Wiadomości z Rudy Śląskiej

Trzy ruchy kopalni Ruda do zamknięcia? Nieoficjalnie: MAP tworzy plan ratunkowy dla PGG

 • Dodano: 2020-07-27 10:15

Zamykanie kopalń i obcinanie wynagrodzeń? Według nieoficjalnych informacji, Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowuje plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej, który zakłada zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda ( Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz kopalni Wujek.

Dziennikarze BiznesAlert.pl dotarli do planu naprawczego Polskiej Grupy Górniczej. Według portalu plan naprawczy PGG zakłada zamknięcie trzech ruchów kopalni Ruda ( Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz kopalni Wujek. Plan ma zaprezentować związkowcom wicepremier Jacek Sasin już we wtorek.

W założeniach programu jest także obniżka wynagrodzeń o 30 procent, a także zawieszenie na trzy lata wypłaty "czternastek". Kopalnie węgla energetycznego miałaby zakończyć wydobycie do 2036 roku.

- Informatorzy portalu twierdzą, że w planach MAP ostatnia kopalnia węgla energetycznego miałaby działać maksymalnie do 2036 roku. Nasi rozmówcy przekonują, że w planie MAP jest też obniżka pensji w PGG o 30 procent, a także zawieszenie "czternastki", czyli górniczej pensji dodatkowej na trzy lata - czytamy w materiale BiznesAlert.pl.

Oficjalny plan ratunkowy dla PGG zostanie prawdopodobnie przedstawiony przez Ministerstwo Aktywów Państwowych już jutro. Spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem zaplanowane jest na wtorek (28 lipca) w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

– Zarząd PGG przedstawi założenia planu stronie społecznej we wtorek. To wszystko, co mogę powiedzieć – mówił Karol Manys, rzecznik MAP dla BiznesAlert.pl.

Wcześniej rozmowy miały odbyć się w Warszawie, ale związkowcy odrzucili zaproszenie wicepremiera. Chcieli, by w rozwiązanie problemów branży zaangażował się sam premier Mateusz Morawiecki.

Komentarze (172)    dodaj »

 • Francik

  "My som chopcy z gruby Bielszowice,jak sasin w drodze stanie tow[...] dostanie"

 • boluś

  Te Polska Północna niy mosz tam u sie jakiego Forum? tam se wkryncej i szukej frajerów! Cosi za wiela łostatnio na Rudzie pijarowych cwaniaczków z Kartuz,Poznania,Warszawki, Segietu/Bytom Katowic itp. wiynkszymi złodziejami byli do tyj pory POwcy,PSLowcy i Zlywnia po Komunie. BIER SIE Z TELA" i niy miyszej!

 • Polska Północna

  Pisze jako gorol A tak PiS krzyczał(a) we BRZE[...]H ze nie zamkną kopalni Polska wunglem stoi czy Polskie czarne zloto Zal mi was było ze tak daliście jak chłopcy ..ujać.A teraz Covit do Słoikowa nie pojedziecie dymu nie będzie. Teraz jak wam Duda nie Adrian spojrzy w oczy tez was ...ujał. PiSowcy to złodzieje a w szczególności Sasin (metropolita) 70 mil zajumał w biały dzień i na likwidacji kopalń tez złodziej zarobi .A wy biedni górnicy będziecie wykorzystywani przez Związki różnego typu

 • Polska Północna

  Pisze jako gorol A tak PiS krzyczał(a) we BRZE[...]H ze nie zamkną kopalni Polska wunglem stoi czy Polskie czarne zloto Zal mi was było ze tak daliście jak chłopcy ..ujać.A teraz Covit do Słoikowa nie pojedziecie dymu nie będzie. Teraz jak wam Duda nie Adrian spojrzy w oczy tez was ...ujał. PiSowcy to złodzieje a w szczególności Sasin (metropolita) 70 mil zajumał w biały dzień i na likwidacji kopalń tez złodziej zarobi .A wy biedni górnicy będziecie wykorzystywani przez Związki różnego typu

 • boluś

  O ile mom racja? A myślą że mom " to w ten sposób debilna rywalizacja o władzę/koryto/ wpływa na los kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców RUDY ŚL i okolicy. Bo zamykanie kopalń to jak zarżnięcie krowy żywicielki niezależnie od tłumaczenia DLACZEGO? Śyćkie [...]iane rządy bez łostatnie trzydziści roków tłumaczoły swoja gupota niyrentownościom zakładów ,przestarzałymi technologiami i zamykały, wyprzedowały i sprowadzały nos do poziomu pariasów Europy. Czas zrobić z tym porządek !

 • boluś

  Cołki tyn cyrk wyglondo na wewnyntrzno przepychanka PISiorków przy korytach rządowych. Szykujom rekonstrukcja rządu. Sasin probuje pokazać sie jako twardy mąż stanu i pozamiatać górnictwo. Tchaczerką w Polskim wydaniu chce zostać cienias i utrzymać koryto albo podskoczyć wyżej.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Zlikwidować 500+, bon turystyczny czemu społeczeństwo ma utrzymywać dzieci nieudolnych rodziców. Wsa dzić umieli a z utrzymaniem problem.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Kopalnia Ruda wpłaca 13mln zł podatku do budżetu miasta w ciągu roku po jej ewentualnej likwidacji WY szanowni zwolennicy zamknięcia będziecie składać się na tą sumę. Miłego wieczoru.

 • No jak to?

  Wpłaca na papierze. PGG już nawet ZUSu nie płaci i na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, żeby miała na wrześniowe wypłaty. Stąd propozycje likwidacji upadłościowej, która miałaby zabezpieczyć roszczenia pracowników i innych wierzycieli. My się będziemy dzięki górnictwu zrzucać na znacznie więcej niż 13 mln.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Zgłoś się do UM to powinni ci udzielić informacji.

 • No jak to?

  Tobie udzielili, bo rozumiem, że przed napisaniem twojego posta, o taką informację wystąpiłeś?

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Niektórzy tacy jak ty tylko klepać jadaczką potrafią. Gó wno widzieli , gó wno wiedzą ale udają najmądrzejszych.

 • No jak to?

  Przy tobie nie muszą udawać... Z każdym postem, w oczach topniejesz jak bałwanek wystawiony na dzisiejszy upał.

 • Alojz, tyn prawdziwy

  Znafco nawet zastępca Grażynki to mówił ale taki cienias jak ty i tak z tym małym rozumkiem nie zrozumi

 • No jak to?

  Kiedy i który to mówił? We wrześniu PGG może nie mieć na wypłaty ale te 13 milionów nam wpłacą? Ty się dobrze czujesz?

 • Marek

  Wszyscy mieszkamy w rudzie śląskiej....zamiast trzymać się razem to czytając te komentarze czuje pewnego rodzaju wstyd !!!!!co sie dzieje z wami ludzie , przecież każdy ma na utrzymaniu rodziny i dzieci ...

 • No jak to?

  Wszyscy się trzymali razem jak hutnicy mieli problemy (i mają dalej), zawody medyczne i prawnicze, belfrzy zwłaszcza byli obdarzani sympatią w necie jak się o swoje upominali. Zwłaszcza ci co walczyli o swoje trzynastki, czternastki, piętnastki... trzymali się razem z tymi, którzy mieli pracować dla idei...

 • error

  Pretensje ślijcie do kierownictwa KWK Ruda - obecnego i poprzedniego. Centrala PGG i Pan Sasin - a w szczególności Pan Sasin - nie mają wyjścia. Ostatnią szansę KWK Ruda dostała trzy/cztery lata temu - jak od tamtego czasu zarządzano poszczególnymi ruchami? Trzeba było się pilnować, bo pieniądze nie spadają z nieba. Dzisiaj macie efekty. W Rybniku jakoś nie mają takich problemów. Powtarzam: pretensje składać do kierownictwa KWK Ruda - obecnego i poprzedniego.

 • Ika11

  Jak postawia Elektrownie Atomowa to znami jest koniec czy wirus nas zezre czy atom na jedno wychodzi i po co to wszystko a z tym wirusem to pewnie sciema zeby tyle gornikow zachorowalo proponuje prywatnie testy na corone zobaczymy albo to podklad jeszcze jedno pamietam jak byla kiedyś mowa ze Elektrownie ATOMOWE nie powstana a jednak beda pozdrawiam Gornikow życzę Wszystkim Zdrowia i Wytrwałości tylko się nie załamujcie inne prace też istnieją nie warto pod ziemią jest bardzo niebezpiecznie lepiej żyć i oddychać powodzenia

 • No jak to?

  Podaj jakiś konkretny przykład awarii elektrowni atomowej i jego negatywne skutki, pomijając Czarnobyl, który jest przykładem ludzkiej głupoty, a nie dowodem na szkodliwość energetyki jądrowej, a nie pisz [...].

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również