RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

„Tu na razie jest ściernisko”, czyli akcja ratowania "Przystani"

 • Dodano: 2022-04-15 07:00, aktualizacja: 2022-04-14 07:35

Kochłowicka „Przystań” to miejsce, do którego wielu mieszkańców Rudy Śląskiej ma spory sentyment. Przez lata ośrodek stopniowo się niszczył – widać to gołym okiem, patrząc na przykład na zarośniętą nieckę pokopalnianego basenu. Radny Łukasz Wodarski chce podarować „Przystani” nowe życie.

Przywrócić dawny blask

Ośrodek "Przystań" to miejsce często odwiedzane przez amatorów wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych. Obiekt znajduje się na granicy Rudy Śląskiej i Katowic, w dzielnicy Kochłowice. Ośrodek, dzięki nowemu dzierżawcy może odzyskać dawny blask i ponownie gromadzić tłumy. Jednak zanim tak się stanie, trzeba nieco oczyścić tamtejszy teren – przez lata obiekt niszczał, więc konieczne jest wykonanie podstawowych prac konserwacyjnych. W akcję przywracania „Przystani” do życia mogą zaangażować się także mieszkańcy miasta.

Tu na razie jest ściernisko

Aby „Przystań” zaczęła powoli zmieniać się w nowoczesny ośrodek, radny Łukasz Wodarski postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego już 23 kwietnia o godzinie 10:00 odbędzie się wspólne oczyszczanie niecki pokopalnianego basenu. Celem jest usunięcie zalegających w basenie krzewów, traw i drzew, aby następnie zasypać go piaskiem i stworzyć kompleks boisk plażowych – po jednym do siatkówki, piłki ręcznej oraz piłki nożnej. Każdy z uczestników akcji będzie mógł się poczęstować kiełbasą z ogniska. Organizator prosi, aby zabrać ze sobą narzędzia oraz dobre chęci.

Co będzie potrzebne?

 • koparka,
 • rębak do gałęzi,
 • piły spalinowe,
 • łopaty, grabie i inne narzędzia.

W razie jakichkolwiek pytań można kontaktować się z organizatorem wydarzenia Łukaszem Wodarskim pod numerem telefonu 600214106 lub adresem mailowym radnywodarski@gmail.com

Ośrodek "Przystań"

"Przystań" to jedna z miejskich perełek, ciesząca się szczególną popularnością w latach 70. XX wieku. Niestety ośrodek podzielił losy wielu innych kopalnianych obiektów i z biegiem czasu zaczął niszczeć. Od 1999 roku, kiedy to miasto przejęło ośrodek, "Przystań" miała odzyskać dawny blask - przez wiele komplikacji nie doszło to jednak do skutku. Czy nowy dzierżawca sprawi, że "Przystań" odzyska swoją dawną popularność? O tym z pewnością przekonamy się już niebawem.

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj »

 • szolkowy

  Robic nie dyskutowac,tacy co majom po4/5 tysiakow emerytury iwiek 45 lot ifajne zdrowie,no to do łopaty ipomagac.

 • Kuzka

  Z pudła niech wyciągną ludzi to będzie miał kto pracować a nie za darmo ich żywić

 • Anna

  Ładne ścieżki, ławeczki, miejsca do odpoczynku z rodziną, dobre lody rzemieślnicze ... a nie 3 boiska! Ok max 1 może do siatkówki ale nie 3. Co to kompleks sportowy?! Wzorujecie się na paprocanach tylko w mniejszej skali a może coś z tego będzie

 • JojAJO

  Szkoda zachodu...

 • Martynka

  Przyjdźcie z własnymi narzędziami tyrać za free a na koniec weźcie śmieci ze sobą... Dziękuję postoję.

 • Kris

  Czyli frajerzy zrobią, a ten co dzierżawi zacznie na tym trzepać kasę...

 • Seba

  Co będzie potrzebne: Koparka :D:D Podejrzewam ze autor tekstu pomylił maszyny i chodziło o koparko-ładowarkę ale mniejsza z tym. Podczas pracy przy średnim obciążeniu kop-ład spala około 6-8 L oleju napędowego. Uśredniając że sprzęt będzie pracował 10h otrzymujemy 7L* 10H* 6,50paliwo i mamy okrągłą sumkę 455 złotych :) Wliczając w to średnio ogarniętego operatora powiedzmy za 25zł/h który oczywiście musi dojechać maszyną na pole walki mamy kolejne 300 zł w plecy. Rozumiem i pochwalam ideę pracy w czynie społecznym ale prosząc jeszcze o sprzęt i narzędzia ośmieszacie się .Człowiek ma poświecić swój cenny czas wiec z szacunku do niego to WY jako organizatorzy tego wydarzenia powinniście zapewnić zaplecze socjalne oraz wszystkie niezbędne środki do pracy:/ Jednakże z drugiej strony perspektywa opie*dolenia kiełbasy z ogniska jest bardzo kusząca :D:D

 • Klara

  Jak zobaczyłem z jakiej partii jest radny Wodarski. skoro jest z KO to nie dziwi mnie, że chce wykorzystywać zwykłych mieszkańców.

 • Rodowita Rudzianka

  Mieszkam w Rudzie już prawie 30 lat. W porównaniu do miast pobliskich jest mi naprawdę wstyd. Żeby gdzieś po spacerować trzeba jechać do Zabrza albo Katowic, no już nawet Sosnowiec się lepiej prezentuje. Nie wspomnę o kosztach za wodę i wywozie śmieci najdroższym na Śląsku.

 • Rudziak

  Potwierdzam. Ruda upada.

 • Mała Mi

  Nie rozumię tej akcji. Jeśli jest jakiś dzierżawca terenu to on powinien działać, a nie darmowa siła robocza w postaci mieszkańców. A p. Radny niech w końcu weźmie się do roboty, a nie do realizacji wyłącznie własnych interesów. U mnie już poparcia nie dostanie.

 • Seba

  Dzierżawca terenu ma to w d*upie.Dlatego teraz pan radny się tym zajmuje. Ręka rękę ....A my mamy to zrobić w czynie społecznym bo tak najłatwiej

 • Wsciekly

  Ludzie mało boisk w Rudzie?tam ludzie przychodzą odpoczywać być w ciszy słuchać przyrody a nie siedzieć w huku ryczących sportowców.tam są potrzebne łaski ,stoły aby usiąść wypić kawę i odpocząć.na pewno się z tego ucieszą rybacy.mysle ,że doboisk powinien jeszcze być tor żużlowy.czasami radni powinni się puknąć w głowy.porazka!!!!!

 • Nick

  A skąd Pan radny weźmie pieniądze na odbudowę? Czy ma jakiś zatwierdzony projekt? Bo sponsorów z pewnością nie umie znaleźć jak każdy radny. Łatwo się wydaje bez pomysłu ku pieniądze publiczne! Widać że zbliżają się wybory i głupotom nie ma rady.

 • Mieszkaniec

  To się nazywa czyn społeczny towarzysze

 • kurde bele

  skond my zo znomy gorole poradzom zdu..p.c.y.ć wszystko na śloncku

 • grzegorz

  te ruiny trzeba wyburzyć i zacząć wszystko od początku, bo to co robi się na chwilę obecną to tylko "pudrowanie trupa"

 • Fres

  Przeciez to teren prywatny. Tylko wędkarze sie panoszą i niszczą las stawiając budy w ktorych siedzą i piją. Znów jakiś [...] postawił szlaban obok zalewu zeby sie trzeba było przeciskać obok niego w błocie zamiast przejść i przejechać jak człowiek. Lasy Państwowe trzeba zdelegalizować bo to szkodniki.

 • Aga W.

  "Od 1999 roku, kiedy to miasto przejęło ośrodek, "Przystań" miała odzyskać dawny blask - przez wiele komplikacji nie doszło to jednak do skutku."Nie chciałabym winić obecnej władzy miasta, ale większy kawał tego czasu to ich zasługa. Kolejny przykład na jej nieudolność, chociaż w rudzkich realiach to pewien standard.

 • olo

  idi na ch...

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.