Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Turystyczny Rajd Samochodowy to świetna zabawa! - Monika Wojtkowiak

  • Dodano: 2016-05-12 08:15, aktualizacja: 2016-05-12 11:07

Już 22 maja (w niedzielę) wystartuje Turystyczny Rajd Samochodowy po Rudzie Śląskiej pn. "BEBOK". Weź udział! Przeczytaj, co mówi o nim organizatorka.

Dla kogo organizowany jest rajd?

Od razu chcę powiedzieć, że nie tylko dla klubowiczów Automobilklubu Mysłowickiego, który organizuje rajd. W imprezie udział może wziąć każdy kierowca! Zapraszamy mieszkańców Rudy Śląskiej!

Będą dwa warianty trasy. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z taką formą rozrywki, będą ścigały się na trasie łatwiejszej i będą odrębnie klasyfikowane, więc bez obaw.

Dla osób, które nigdy nie brały udziału w takim rajdzie, przewidujemy organizację szkolenia. Możemy przeprowadzić je w urzędzie miasta. Musimy tylko mieć zgłoszenia o chęci uczestnictwa takich osób.

Ile kosztuje taka rozrywka?

Załoga samochodu, czyli kierowca plus pilot, płaci w sumie 50zł, jeżeli choć jedna z osób jest z Rudy Śląskiej. Klubowicze także płacą 50zł. Dla reszty załóg cena to 60zł za załogę. Można także zabrać ze sobą osoby dodatkowe. To fajna opcja np. dla rodzin z dziećmi czy grup przyjaciół. Wtedy osoba towarzysząca uiszcza opłatę 25zł. W cenie jest obiad i zwiedzanie obiektu turystycznego, którym będzie Muzeum PRL-u.

Gdzie przewidziano start rajdu?

Startujemy o godzinie 9:00 spod Urzędu Miasta Ruda Śląska. Na Placu Jana Pawła II od godziny 8:30 będą przyjmowane załogi. Wtedy też można ewentualnie jeszcze się zapisać, choć zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia chęci udziału. Można to zrobić poprzez naszą stronę na Facebooku (”Bebok”) lub bezpośrednio po kontakcie z Automobilklubem Mysłowickim.

Jakie tereny, drogi Rudy Śląskiej przemierzą uczestnicy rajdu?

Trasa w 100% będzie przebiegać przez Rudę Śląską. Ze względu na rywalizacyjny charakter imprezy nie możemy zdradzać zbyt wiele szczegółów. Mała podpowiedź jest taka, że zwiedzimy wszystkie dzielnice miasta. W każdej z nich mamy coś ciekawego do pokazania. Właściwie po to jest ten rajd. Chcemy pokazać, że Ruda Śląska posiada wiele perełek. Poruszamy się po drogach miejskich, bez ich zamykania. Oznacza to, że podczas całego rajdu obowiązują wszystkich przepisy ruchu drogowego. Za wszelkie przekroczenia i mandaty odpowiadają kierowcy (śmiech).

Rajdy samochodowe kojarzą nam się ze ściganiem. Tu będzie chyba inaczej.

Nie jest to rajd na szybkość. Ważna jest precyzja przejechania trasy. Każda załoga na starcie otrzyma taki sam czas, w którym będzie musiała zakończyć dany etap. Powiedzmy, że będzie to 90 minut na jeden odcinek. Ta kwestia nie jest jeszcze ustalona. Jesteśmy przed dokładną weryfikacją trasy. Dokładnie po tym czasie załoga musi pojawić się na mecie. Jeżeli nie, zgarnia punkty karne. Po drodze uczestnikom będą zadawane pytania. Załoga otrzyma je w pakiecie na początku etapu. Będą pytania np. o obiekty znajdujące się w otoczeniu. Więcej nie mogę zdradzić. Dla ciekawskich powiem jeszcze tylko, że około godziny 12:00 na parkingu parku wodnego w Halembie zostanie przeprowadzona próba sprawności jazdy samochodem. To moment, w którym będzie można nieco bardziej poszaleć i pozdzierać opony. Jazdę na zamkniętym parkingu będzie oceniał sędzia z PZMOT.

O której i gdzie kończymy rajd?

Zaplanowano, że około godziny 15:00 w Muzeum PRL-u w Bielszowicach powinny zjeżdżać się wszystkie załogi. Na miejscu będzie czekał obiad, który zapewnia „Smakowita Przystań” z Rudy Śląskiej. W trakcie podliczania wyników uczestnicy będą zwiedzać wnętrza muzeum. Później nastąpi wręczenie pucharów.

Jest Pani z Rudy Śląskiej. Stąd pomysł, by rajdy powróciły do naszego miasta?

Sami jeździmy z narzeczonym w takich rajdach od 2 lat. Zaczynaliśmy zupełnie od zera. Dzisiaj wiemy, że to wspaniały sport. Jest pełen energii, ciągle coś się dzieje i wbrew pozorom jest wymagający. Stwierdziliśmy, że oprócz bycia uczestnikiem pora dać od siebie coś więcej. Teraz stajemy po drugiej stronie. Mamy nadzieję, że więcej osób złapie takiego bakcyla i w Mistrzostwach Polski będziemy startować niebawem mocną rudzką ekipą!

Dziękuję i życzę powodzenia na trasie wszystkim uczestnikom. Zachęcam rudzian do udziału w tej zabawie!

Dziękujemy!Patronem medialnym wydarzenia jest portal RudaSlaska.com.pl.
Patronat portalu RudaSlaska.com.pl

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.