RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uchodźcy z Ukrainy mogą już starać się o nawet 12 tys. zł z RKO

 • Dodano: 2022-04-25 13:45

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. 

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim

ZUS udostępnił obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, specjalny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Ważne, by taki wniosek prawidłowo wypisać. Bezbłędne złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.

- Do złożenia  wniosku (RKO-U), podobnie jak w przypadku świadczenia 500+, niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica jak i  dziecka, na które składany jest wniosek, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

O Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. Miesiąc i najlepiej to zrobić do końca miesiąca, w którym dziecko kończy rok. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie  pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca. Świadczenie zostanie przekazane na polski numer rachunku bankowego podany we wniosku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić, składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus” przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

W sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS,  na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl.

Zobacz także

Komentarze (75)    dodaj »

 • Stefek

  tylko dla mnie !!! nikomu nic!!!

 • Stefek

  Panie Erneście, przypuszczam że w Niemczech był Pan na własne życzenie, miał Pan czas żeby poduczyć się języka. było was kilku lub kilkudziesięciu a uchodźców jest 1500000 czy Pan potrafi ogarnąć taką liczbę. Może napisze Pan jak szybko był Pan samodzielny językowo.( 2-3dni, miesiąc, pół roku) Mam nadzieję, że widzi Pan różnicę w pisowni alfabetu. Gdzie my to się niby tak płaszczymy i przed kim. Czy miał Pan w ogóle kontakt z tymi uchodźcami, może Pan coś stracił przez nich. To że większość ludzi im pomaga pokazuje że jesteśmy dobrymi ludźmi ukształtowanymi przez kulturę europejską i chrześcijaństwo a wg Pana to jest płaszczenie się .Na jakiej podstawie uważa Pan, że Ukraiński będzie naszym językiem czy jest Pan lingwistą albo psychologiem społecznym czy może fachowcem w innej dziedzinie a tylko z nudów czy złośliwości bezinteresownej próbuje Pan narzucać swoje zdanie "Wspomnicie moje słowa!" Proszę napisać z czego ma utrzymać się matka która ma " drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia" wydaje mi się że Pan nie przeczytał tego artykułu który Pan recenzuje. Można przypuszczać, że uchodźcy "będą organizować się wokół siebie" przez takich ludzi jak Pan.

 • mieszkaniec

  Brawo Stefek!!!! Skontrowałeś tego gościa w punkt!!!Aż miło ! Zgadzam się z każdym zdaniem .To po pierwsze .Po drugie czuję się podle kiedy widzę takie beznadziejne postawy i równie żałosne komentarze jak u tego pożal się Boże zawsze wszechwiedzącego o wszystkim Vitczoka .Zero emapatii , tylko swój czubek nosa i swój interes , do tego zarozumiałość w rodzaju ,,wspomnicie moje słowa"Skąd się tacy biorą?

 • Fanalbetyczka

  Jaki? ukraiński, piszemy z małej litery

 • Stefek

  zgadza się przepraszam

 • Ernest_Vitczok

  Panie Stefek, nie wiem czy w ostatnich 3-5 latach bywał Pan w bankach, jeśli tak to pewnie zauważył Pan te dwujęzyczne informacje? Wtedy wojny nie było, nikt nie uciekał.Wątpię by np Persowie podczas II wojny światowej tłumaczyli z arabskiego na polski pisma, nie doszukałem się takich informacji.Ps. Taka wiadomość z wczoraj, otóż są szkoły w Rudzie Śląskiej, których dyrekcje zmuszają swoich pracowników do reagowania pism po UKR! Ciekaw jestem jaka jest podstawa takich prawna takiego polecenia? Polski nauczyciel w Polskiej szkole, a pisma w obcym języku, to chyba wymaga aneksu?

 • Stefek

  Dla Pana dwujęzyczne napisy stanowią problem, dla mnie jest to oznaka kultury. Może napisze Pan, w której to szkole to zapytam u źródeł bo w znanej mi szkole nic takiego nie ma miejsca. W ogóle nie odniósł się Pan do moich pytań dotyczących nauki języka i wypłat dla matek z malutkimi dziećmi. Jedynie co zauważam to ma Pan jakąś fobie na cyrylicę, muszę Panu powiedzieć, że też nie cierpiałem tego języka, którego musiałem uczyć się przez kilkanaście lat. Ale nie widzę powodu aby teraz mieć złe odczucia w stosunku do tych ludzi, bo to są ludzie Panie Erneście a dopiero potem są to Ukraińcy.

 • Ernest_Vitczok

  Panie Stefek, toś Pan odleciał. Załatwianie spraw urzędowych w danym kraju w języku urzędowym uważasz Pan za brak kultury? Zwróć Pan uwagę, że to tak jak RUS/UKR, ruskim też przeszkadza, że ich swołocz nie potrafi załatwić spraw w urzędzie po rusku, tylko każą im po UKR! Może świadomie lub nie, ale Pana podjeście jest bliskie "ruskiemu mirowi".Co do szkół, zachęcam sprawdzić w których szkołach pojawiły się informacje w języku UKR! Tam warto sprawdzić kto to przygotował. Gwarantuję Panu, że sprawa nie dotyczy jednej placówki! Owszem to są ludzie i odpowiednie konwencje regulują sprawy wojennych uchodźców! Prawda jest taka, że rząd RP rzucił się z bezmyślną pomocą nie mając środków, licząc na miliardy z UE! Nasz rząd już domaga się tych miliardów!Zwróć Pan uwagę jaka jest sytuacja, ruskie nie skończą agresji na UKR, choćby komunikat MZ RP o gotowości szpitali do przyjmowania ofiar agresji wojskowej potwierdza możliwość agresji choćby na nasz kraj. RUS sztab pragnie zrobić test, sprawdzić jak działa art 5 paktu NATO, bo oni wątpią, czy to co napisane rzeczywiście zadziała! Pozostaje teraz kwestia gdzie będzie atak? Kraje bałtyckie, POL lub RUM? Sądząc po informacji z MZ jest duże prawdopodobieństwo, że to będzie właśnie RP! I teraz uciekając, myśli Pan, że nas będą witać broszurami po POL? Kindergeldem?

 • karol

  Erneście Vitczok to ,że inni nas mogą tak nie przyjąć u siebie jak my Ukraińców to nie powód ,że my mamy być tacy sami.Jestem dumny jak mało kiedy ,że dajemy światu świadectwo jak potrafiliśmy podać rękę milionom uchodżców z Ukrainy .I nie mąć pan tu bo mi wstyd za pana.Z pozycji kogoś pierd...ego w fotel takie ględzenie o bezmyślnej pomocy jest godne politowania.

 • ala

  Vitczok wszystkie rozumy widać żeś zjadł próbujesz tu jakoś zaistnieć , a pogrążasz się każdym wpisem.Sam fakt w jak tragicznym położeniu znajduje się Ukraina ,powinien wzbudzić pewną wstrzemięźliwość w pisaniu takich jak twoje beznadziejnych komentarzy.Naprawdę daruj to sobie ,bo to jest najzwyczajnie nie na miejscu i bardzo źle świadczy o tobie.Brzydzę się takimi ludźmi.

 • Stefek

  Nieodmiennie jestem zdziwiony tym że ludzie patrząc na to samo widzą zupełnie co innego ale to dobrze bo to ludzi odróżnia od zwierząt. Pisze Pan, że odleciałem a tu mamy referat na temat światowej geopolityki ja się na tym nie znam to nie będę przedrukowywał tekstów z netu. Jak Pan pamięta naszą polemikę rozpoczęliśmy od tego czy uciekinierzy powinni być objęci opieką socjalną, przypominam, że PRZEWAŻNIE chodzi o matki z małymi dziećmi ja uważam, że powinni być objęci taką opieką Pan chyba uważa że nie (a do Polski nie przyjechali sami bogacze) To co z tym zrobimy, godzimy się na to że uciekinierzy będą żebrać na ulicach konkurując z inną nacją.( mała dygresja rząd trąbi ile to daje pieniędzy ale w kasach płatników jakoś tego nie było widać czyli jak w dowcipie o Tusku, "jak mówi, że da to mówi" tak przynajmniej było 2-3 tygodnie temu, może teraz jest lepiej) Zadałem Panu pytanie z czego mają żyć matki z malutkimi dziećmi ,też Pan nie odpowiedział. Zadałem Panu pytania o naukę języka, nie odpowiedział Pan. Napisał Pan, że w bankach są broszury napisane cyrylicą i to od wielu lat, o czym to świadczy, pozwoli Pan, że wyjaśnię, w Polsce od wielu lat pracuje ok 2 milionów pracowników ze wschodu dlatego banki czując możliwość zdobycia nowych klientów wydrukowały takie ulotki między in po to żeby Pan nie musiał czekać w kolejce. Jak sobie przypominam to nigdy nie zabierał Pan w tej sprawie głosu, dopiero teraz. Zamiast odpowiedzi napisał Pan o szkole w której ktoś kogoś zmuszał i znowu poprosiłem o jakiś konkret ale znowu nie otrzymałem odpowiedzi, to ja Panu wyjaśnię jak ja to widzę, na początku fali UCHODŹCÓW w szkołach był armagedon, codziennie przychodziło kilkoro dzieci które "upychano" do istniejących klas a nauczycielki w domu bez przymuszania, kosztem własnego czasu przerabiały ćwiczenia zmienione na translatorze, żeby te dzieci mogły coś robić z rówieśnikami, jak Pan może przypuszczać był to bardzo trudny okres dla szkoły i nikt nie dostawał za to pieniędzy a mimo to wszyscy chcieli pomagać, muszę Panu powiedzieć że nasze dzieci bardzo chętnie współpracowały. Obecnie w wielu szkołach powstały odziały wyrównawcze składające się tylko z dzieci ukraińskich uczonych Polskiego przez Polską nauczycielkę na etacie z pomocą przeważnie nauczycieli ukraińskich na minimum krajowym (gdyby miał Pan zarzut o płace Ukraińców to śpieszę wytłumaczyć, że jest to wymóg prawa zawarty w kodeksie pracy) Przypuszczam, że za kilka miesięcy te dzieci będą mówiły po Polsku lepie niż ja czy Pan Co do aneksu o który Pan pyta to taki jest w rozporządzeniu min. oświaty (nie cierpię człowieka) Reasumując dyskusję zaczęliśmy od socjalu a na razie kończymy na art. nr 5 paktu NATO Pisze Pan że polski rząd się rzucił a to nieprawda bo gdyby nie miliony powiedzmy normalnych Polaków to bylibyśmy świadkami niewyobrażalnej tragedii, TRZ MILIONY LUDZI wjechało do Polski i wydaje mi się że nikt nie umarł z powodu braku opieki. Gdybyśmy ich "olali" to na żywo oglądalibyśmy sceny opisane w "Dżumie" lub "Medalionach" Zarzucając mi ruski mir poleciał Pan putinem krzyczącym że go napadli. Ruski mir polega na tym że masz żyć i myśleć jak rus a ja proszę o otwartość na innych. Niestety mając za sąsiada putina zawsze będziemy narażeni na atak i to bez względu na to że damy socjal Ukraińcom. Niestety za sterami siedzi wariat i to nie jest nasz Polski wariat. Jak Ukraina padnie bo nikt jej nie pomoże to będziemy mieli wojnę o korytarz do Kaliningradu oraz o wyzwolenie "naszych" Białorusinów. Przypomnę, że Polsce też nikt nie pomógł w 39r. i bardzo źle się to skończyło, a wystarczyło "dać z liścia adolfowi" i uczylibyśmy się o pierwszej wojnie światowej.

 • Ernest_Vitczok

  Panie Stefek, karol, ala: niby demokracja, a odmienne stanowisko sprawia wam ból głowy lub też czterech liter. Co do uchodźców UKR uważam, że wychodzi się przed szereg serwując uchodźcom przywileje przewidziane dla obywateli RP (swoją drogą nasz obywatel musi nieźle się namęczyć, by zdobyć 500+ czy RKO pracując gdzieś na zachodzie!) a tu proszę lekką ręką. Uważam, że są mechanizmy międzynarodowej pomocy które w zupełności wystarczą na zaspokojenie potrzeb. Zabrzmi to bardzo brutalnie, ale np w Skandynawii ta pomoc odbywa się przez lokowanie w specjalnych ośrodkach. Brutalnie, ale tak to jest przyjęte. Sam pomogłem na tyle na ile byłem w stanie. Co do szkół, to panie stefku słabo się orientujesz, otóż tam jest ciągła rotacja co do ponad połowy dzieci, jedni wyjeżdżają inw ich miejsce przychodzą nowi. Chaos trwa i tak pewnie będzie do końca roku szkolnego. Nasz rząd z kolei upiec planuje kilka pieczeni na jednym ogniu (m.in. dostać kasę z UE, załatwić problem z demografia, znaleźć nowe wpływy do ZUS). A co jak nie wypali? Bo póki co te pieniądze z RKO idą z naszych podatków i nikt z UE nie gwarantuje nam rekompensat. A jak coś gwarantują to mniej niż rząd oczekuje. Oczywiście chwała naszym rodakom za serce wkładane w pomoc! Wszyscy nas kochają i podziwiają! Ale zaraz ktoś stwierdzi, że to miało być tymczasowo a jest jakby na stałe, zacznie się robić jak to w Polsce takie błotko! I wtedy ten podziw padnie! W zasadzie to od początku te błotko jest ale stłumione! Czas pokaże, że to wytłumienie zniknie, a coraz głośniej będą wyć przypominający wołyń. Ps. pamiętaj panie stefku, że Adolf nie miał atomu. A tu teraz jest atom i spore prawdopodobieństwo, że będzie użyty!

 • Pusia

  Chyba nie ma sensu z nimi dyskutować. To zatwardziały, pisowski elektorat. Udają, że deszcz pada

 • Stefek

  To mówisz że jestem pisowski elektorat to znaczy że w ogóle nie rozumiesz co piszę, gdyby ktoś poważny mi to powiedział to chyba umarłbym ze wstydu, moja żona o mało nie spadła z fotela ze śmiechu. Muszę Ci napisać, że gdyby było mnie stać to wyemigrowałbym nawet jutro na Kretę lub EL Hierro na "kanarach" Ja elektorat pisu Dobry Boże. Dla jasności PO też mnie wkurza bo mieli wszystko a dali załatwić się jak pętaki a teraz jak pętaki płaczą. Najbardziej nie cierpię nacjonalistów historia wystawiła im chyba wystarczającą ocenę. Pozwól że Cię zacytuję "Mój zawód wymaga pomocy słabszym i biedniejszym i podobno bardzo dobrze mi to wychodzi." Jako że już się zagubiliśmy w tej dyskusji to przypomnę że chodzi o pomoc dla uciekinierów z Ukrainy w/g mnie słabszych i biedniejszych a pomoc dla takich ludzi podobno dobrze Ci to wychodzi. Nie obraź się ale jak ja będę już "biedny i słaby" to wyjadę do Holandii bo tam jest procedura eutanazji bo nie chcę być pod Twoją opieką. POZWOLISZ ŻE NAPISZĘ coś dla pana Ernesta.: 1) w szkole jestem codziennie, to prawda, że jest rotacja ale nie aż taka duża, czy to naprawdę jest tak trudno zrozumieć ze oni tu nie przyjechali 1 września i wyjadą z pierwszym dniem wakacji ci którzy czują się bezpiecznie wracają do siebie, przypominam, że przeważnie uczą się w klasach przygotowawczych czyli bez polskich dzieci. Główny powód dla którego oni chodzą do szkoły jest nauka polskiego i kontakt z rówieśnikami i nic poza to. Co do Hitlera za vikipedią " W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie (ok. 2,3 miliarda)" Co do atomu w "Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć lub zostało dotkniętych skutkami promieniowania ponad 400 tysięcy osób" Oczywiście ofiary miały to gdzieś kto ich zabił dlatego mówimy o OFIARACH . Jak putin uderzy atomem to przypuszczm że czas się zatrzyma dla ludzi ale nie dla Świata on zawsze będzie miał atom i ja mam zawsze się go bać, niedoczekanie!!!

 • Pusia

  O jest i Stefek

 • Ja

  Szacun dla Stefka.Merytoryczna wypowiedź ,na którą takiej Pusi przyszło tylko wymamrotać -o jest i Stefek.Bo z czym tu polemizować ,jak to wszystko o czym on pisze to głęboka prawda.I dobrze ,że ktoś taki tu zabiera głos bo inaczej niektórzy chcąc tu błysnąć wypisują niestworzone rzeczy.

 • Stefek

  A co zakochałaś się? Ja stary jestem chociaż podobno dobrze się trzymam.

 • Pusia

  Nie, dziękuję, odstraszasz Pan swoimi poglądami. Nic nie dochodzi do Ciebie, Stefku. Brak refleksji i bezkrytycyzm to też nic dobrego. A z tym u Pana problem.

 • Stefek

  Trudno jakoś to przeżyje.

 • Erwin

  Wszystko fajnie ale ciekawe kiedy coś od rządu dostanie zwykła klasa pracujaca która na to wszystko zapier....

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.