RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Uchodźcy z Ukrainy mogą już starać się o nawet 12 tys. zł z RKO

 • Dodano: 2022-04-25 13:45

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest już wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. 

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał dodatkowe wsparcie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzic dziecka może zdecydować czy chce otrzymywać RKO w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim

ZUS udostępnił obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, specjalny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Ważne, by taki wniosek prawidłowo wypisać. Bezbłędne złożenie wniosku RKO-U na PUE ZUS, pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS.

- Do złożenia  wniosku (RKO-U), podobnie jak w przypadku świadczenia 500+, niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica jak i  dziecka, na które składany jest wniosek, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Wniosek RKO-U może być złożony wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

O Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można ubiegać się od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. Miesiąc i najlepiej to zrobić do końca miesiąca, w którym dziecko kończy rok. Jeśli wniosek zostanie złożony po miesiącu, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, kapitał zostanie  pomniejszony o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12 miesiąca. Świadczenie zostanie przekazane na polski numer rachunku bankowego podany we wniosku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Co ważne uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić, składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, tj. od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i inne świadczenia z programu „Rodzinna 500 plus” przysługują uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce.

W sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS,  na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl.

Zobacz także

Komentarze (75)    dodaj »

 • anonim

  przecież dostajemy... co chwila nowe podwyżki i wzrosty cen

 • Polska najbogatszy kraj Europy

  Najbogatsze państwo w Europie więc te zasiłki to powinno być 12 000, ale w euro lub dolarach, a nie w złotych. Po co się tak rozdrabniać.

  • Polska najbogatszy kraj Europy
   2022-04-25 17:24
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Rudzianin

  Ciekawe co jeszcze dostaną Ci uchodzcy?Może będziemy musieli też oddawać nasze mieszkania!

 • Bombon

  Ty się nie musisz bać bo w twoi noże żodyn by nie chcoł miyszkać

 • Rudzianin

  Tego nie wiesz jak mieszkam więc się nie wypowiadaj mam prawo się wypowiedzieć

 • ruda

  Masz prawo się wypowiedzieć , ale nie rób tego w tak prymitywny sposób .Nie oddawaj swojego mieszkania , nie pomagaj jak nie chcesz i nie bądź taki ciekawy ile jeszcze dostana uchodźcy. Chciałbyś być w ich sytuacji ?wątpię .Gdyby im nikt nie pomagał ,znając takich jak ty , byłbyś pierwszy ,który by tu o tym trąbił.Do wszystkich , którzy krytykują w podobny sposób pomoc Ukraińcom .Jersteście żałosnymi du ..kami.

 • Rudzianin

  Dostają 500+ dostają RKO że naszych podatków jestem ciekaw jakby się rolę odwróciły czy Ukraińcy też tak chętnie by nam dawali wszystko

 • Stefek

  Obyś nigdy nie musiał tego sprawdzać

 • Stefek

  Ja też bym się wkurzył gdyby musiał musiał oddać mieszkanie a samemu przeniósłbym się z rodziną do ziemianki a nasze żony (chyba masz żonę) będą musiały służyć w ukraińskich rodzinach), A teraz na poważnie jak złym trzeba być człowiekiem żeby takie rzeczy pisać.

 • Rudzianin

  Stefku nie oceniaj ludzi nie znając ich a może to ty jesteś złym człowiekiem a przerzucasz to na innych?

 • Pusia

  Rzetelna ocena, po jednym wpisie, że ktoś jest złym człowiekiem. Zagalopowałeś się, Stefku

 • Stefek

  Według Twoje logiki po pierwszym zabójstwie nie można kogoś nazwać mordercą, Ty też mnie się wystraszyłaś wcale mnie nie znając. Forum ma niestety swoje prawa jak widzisz to nie jest kawiarnia ani czytelnia.

 • Pusia

  Porównujesz morderstwo do wpisu w necie? Też ciekawa logika

 • Stefek

  Coś Ci wytłumaczę, wyobraź sobie że ktoś słabo wyrobiony społecznie przeczyta Wasze krytykujące sprawy około ukraińskie i postanowi wziąć sprawy w swoje ręce i np pobije jakąś dziewczynę bo pomyśli sobie, że zabiera mu "jego" pieniądze. Myślisz, że to niemożliwe, to ja ex cathedra powiem Ci że to jest możliwe i zdarzyło się już tysiące razy w historii, wystarczy poczytać. ( noc św. Bartłomieja albo noc kryształowa) a i w najnowszej historii jest wiele takich spraw, Jugosławia, Rwanda. Często winowajcy bronią się słowami, że lud ich źle zrozumiał że oni nie to mieli na myśli itp. Poczytaj od czego się zaczęło to potem możemy dyskutować dalej, pamiętaj każde słowo może trafić na "zły grunt" i zasiać nienawiść do słabszych

 • Ukr

  Idz do 1 z 10

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.